Wrotycz maruna - niepozorne zioło nie tylko na migreny. „Średniowieczną aspirynę” możesz znaleźć na łące albo uprawiać w swoim ogródku

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Ze względu na gorzki smak, napar z maruny może wymagać dosłodzenia.
Ze względu na gorzki smak, napar z maruny może wymagać dosłodzenia. Hans/Pixabay
Złocień maruna, znany obecnie pod nazwą wrotycz maruna, to lecznicza roślina ceniona i używana od wieków. W medycynie ludowej wykorzystywano ją do leczenia bólów głowy i gorączki, ale także przy wielu innych dolegliwościach, taki jak bóle zębów, stawów czy brzucha. Dzisiejsza medycyna potwierdza zdrowotne właściwości maruny, jako środka działającego przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Sprawdź, jak wygląda wrotycz maruna i jak uprawiać go w ogródku. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.

Spis treści

Jak wygląda wrotycz maruna? Uprawa i pochodzenie

Wrotycz maruna chrysanthemum (Tanacetum parthenium), znany także jako złocień maruna to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, rośnie dziko także w Europie, w tym w Polsce. Spotkać ją można na nieużytkach, nasypach kolejowych, przydrożach i poboczach.

Białe koszyczki z żółty środkiem wyglądem przypominają popularny rumianek, ale maruna ma płaski środek kwiatu i dorasta nawet do 60 cm. Ponadto pachnie bardzo silnie, gorzkawo i charakterystycznie. Można uprawiać ją w przydomowych ogrodach – lubi glebę suchą i przepuszczalną, a stanowisko słoneczne. Kwitnie obficie w drugim roku od czerwca do września.

Jest lubianą rośliną ozdobną, która bardzo dobrze się suszy i intensywnie pachnie. Uważany jest za roślinę, która podobnie jak lawenda odstrasza mole.

Wrotycz maruna - zastosowanie. Na co pomaga ten niepozorny kwiat?

Jedna z nazw maruny to Feverfew – pochodzi od łacińskiego słowa febrifugia, oznaczającego „reduktor gorączki” i odnosi się do jednego z głównych tradycyjnych zastosowań rośliny, nazywanej także „aspiryną średniowiecza”.

Starożytni Grecy nazywali zioło „Parthenium”, rzekomo dlatego, że było używane leczniczo, aby uratować życie kogoś, kto spadł z Partenonu podczas jego budowy w V wieku p.n.e.

W medycynie ludowej wrotycz maruna używany był przede wszystkim w celu łagodzenia migrenowych bólów głowy oraz dolegliwości miesiączkowych, a także:

  • melancholii,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • problemów trawiennych,
  • bólów zębów.

Stosowano go także jako zioło odstraszające owady i zwalczające pasożyty. W XVII w. był bazą pierwszych „zmywaczy” do twarzy, które miały działać przeciwzmarszczkowo i likwidować przebarwienia skóry.

Współcześnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie naukowców właściwościami maruny. Badania potwierdziły zarówno przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe właściwości rośliny, jak i to, że zawarte w niej związki, przede wszystkim partenolid, powodują zmniejszenie kurczliwości mięśni gładkich i naczyń krwionośnych, co pomaga w zapobieganiu bólom głowy.

Jak podaje Lesley Bremness, jedno z badań wykazało, że 70 na 100 osób cierpiących na uporczywe bóle głowy zauważyło u siebie poprawę po „schrupaniu” każdego dnia kilku listków maruny, podczas gdy najlepsze dostępne środki tylko w 50 proc. są skuteczne.

Suszone koszyczki kwiatków mogą być dodawane do ziołowych mieszanek lub stosowane do przyrządzania naparów, które wykazują działanie dezynfekujące i lekko przeczyszczające. Może być stosowany po ekstrakcji zęba, a także aby pobudzić apetyt.

Jak przyjmować marunę? Kto nie powinien jej stosować?

„Średniowieczną aspirynę” można znaleźć w sklepach zielarskich w postaci kapsułek lub tabletek, a także ekstraktów i suszy.

Zalecana dzienna dawka suszonego preparatu z liści zawierającego co najmniej 0,2 proc. partenolidu, przyjmowana w celu zapobiegania migrenie, to dla osób dorosłych to 100-300 mg do 4 razy dziennie. W stanach zapalnych (takich jak zapalenie stawów) zalecane dawkowanie to 60-120 kropli, 2 razy dziennie ekstraktu płynnego (1: 1 w/v) lub 60-120 kropli dwa razy dziennie nalewki (1: 5 w/v).

Świeże lub suszone liście nie powinny być spożywane w ilości większej niż 2-3 dziennie. Krótkotrwałe stosowanie maruny przez okres do czterech miesięcy uznano za bezpieczne dla dorosłych.

Maruna nie powinna być stosowana u:

  • dzieci w wieku poniżej 2 lat, a dawka dla dzieci starszych powinna być ustalona przez lekarza lub farmaceutę
  • osób z alergią na wrotycz maruna i inne rośliny z rodziny astrowatych,
  • pacjentów przyjmujący leki rozrzedzające krew, ponieważ złocień może bowiem zakłócać krzepnięcie krwi, zwiększając ryzyko krwawienia,
  • kobiety w ciąży lub karmiących piersią.

Należy pamiętać, że każde zioło może wywoływać reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także:

Dużą grupą wyzwalaczy migren są produkty spożywcze. Sprawdź na kolejnych slajdach, które potrawy mogą przyczyniać się do wywoływania silnych bólów głowy.

Cierpisz z powodu migreny? Jej przyczyna może być zaskakując...

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

kup najtaniej

Domowa Apteczka

Domowa Apteczka Apetyt Stop 30 tabletek

7,80 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie