Spis treści
Wrotycz to naturalny sposób na odstraszenie owadów. Tak wykorzystasz ziele i kwiaty
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to roślina wieloletnia powszechnie spotykana w Polsce. Rośnie dziko na miedzach, brzegach lasów i na nieużytkach. Charakteryzuje się intensywną, kamforową wonią.
Dawniej miał on szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, obecnie – ze względu na toksyczne działanie beta-tujonu – wyciągi z kwiatów wrotyczu zalecane są do stosowania wyłącznie zewnętrznie, m.in. jako środek do zwalczania wszawicy i świerzbu.
Wrotycz znajduje także zastosowanie jako skuteczny środek w odstraszaniu owadów. Można użyć go jako:
- Odwar przygotowany z trzech łyżek ziela lub kwiatów zalany dwoma szklankami wrzątku, zagotowany 5 minut i parzony pod przykryciem przez ok. pół godziny. Tak przygotowany płyn należy umieścić w atomizerze i stosować jako naturalny środek ochronny przed ukąszeniami owadów i kleszczy.
- Ususzony bukiet wrotyczu powieszony na zewnętrznej stronie drzwi działa odstraszająco na owady (w tym mrówki) oraz na myszy.
- Wysuszone ziele wrotyczu umieszone w woreczku i zawieszone w szafie może służyć do odstraszania moli.
- Wrotycz posadzony obok drzew owocowych z powodzeniem odstrasza niechciane owady.
Zobacz także: Ten powszechny chwast zwalcza pasożyty, wzmacnia libido, łagodzi bóle stawów
Ponieważ wrotycz wykazuje działanie poronne, a jego składniki aktywne przenikają do mleka matki, dla bezpieczeństwa, przed jego zewnętrznym użyciem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Także przed zastosowaniem go na skórę u dzieci i osób ze skłonnością do alergii należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Te zioła działają odstraszająco na owady. Warto mieć je w domu i ogrodzie
Owady ściąga do nas zapach skóry, odpowiednio go zmieniając możemy uniknąć niechcianego towarzystwa. Oprócz wrotyczu, warto pomyśleć nad wykorzystaniem właściwości także innych roślin, których nie lubią owady i szkodnik. Są to m.in.:
- Lawenda – dzięki swojej intensywnej woni skutecznie odstrasza nie tylko mole, ale także komary. Olejek lawendowy jest częstym składnikiem naturalnych preparatów przeciw owadom.
- Geranium – olejek z tej rośliny, który wykazuje działanie m.in. przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, dezynfekujące, ma także zastosowanie jako środek odstraszający komary i meszki.
- Piołun – ziele piołunu bywa stosowane do zwalczania pasożytów zewnętrznych, takich jak nużeniec ludzki, wszy czy świerzbowiec. W medycynie ludowej wykorzystywany jest także do odstraszania owadów.
- Mięta pieprzowa – uważa się, że mięta zasadzona obok krzaków róż odstraszy mszyce, natomiast suszone i świeże liście ziela zniechęcą mrówki, pchły i myszy do zaglądania do naszego domu.
Źródła:
- Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
- Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, pod. Red. Haliny Strzeleckiej i Józefa Kowalskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN