Zioła na ból głowy. Naturalne napary na migrenę, ból napięciowy i stres. Te herbatki zapobiegają bólom głowy i łagodzą ich objawy

Marta Siesicka-Osiak
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE victoriasennikova/123RF/thelivephotos/123RF(małe)
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, które dotykają nas na co dzień. W wielu przypadkach ustalenie jednej przyczyny powodującej migreny czy napięciowe bóle głowy jest trudne, bądź niemożliwe. W ich łagodzeniu pomocne mogą być zioła, z których przygotowuje się napary, odwary i nalewki. Regularne piecie naturalnych herbatek może pomóc także w zapobieganiu niektórym rodzajom bólów głowy. Zobacz, po które zioła warto sięgać.

Spis treści

Zioła na ból głowy. Napary z nich mogą przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom migren

Wśród naturalnych produktów pomocnych w leczeniu bólów głowy wymienia się m.in. imbir, który dzięki zwartości olejków eterycznych zmniejsza ból i jednocześnie łagodzi mdłości często towarzyszące migrenom. Na liście produktów, które mogą pomóc w redukcji chronicznych bólów głowy, znajdują się także wiśnie! Swoją skuteczność zawdzięczają znajdującym się w nich barwnikom antocyjanowych. Już 20 szt. mrożonych wiśni jedzonych regularnie, każdego dnia, może pomóc w ustąpieniu bólów.

Także nasze łąki i ogrody są źródłem naturalnych preparatów, które mogą pomóc w łagodzeniu i profilaktyce pierwotnych bólów głowy. Na ich bazie można przygotować napary i nalewki. Należy jednak pamiętać, że każde zioło może wywoływać reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Te zioła mogą pomóc na ból głowy

1 na 6 osób cierpi dziś z powodu bólu głowy. Jesteś w tym gronie?

1 na 6 osób cierpi dziś z powodu bólu głowy. Jesteś w tym gronie?

Ponad połowa światowej populacji cierpi z powodu bólów głowy. Są one uznawane za jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie, a migrena za główną przyczynę niepełnosprawności wśród k...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Skąd biorą się bóle głowy? Podstawowy podział

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy wyróżniamy dwa rodzaje tego typu dolegliwości. Pierwsze z nich, pierwotne (samoistne) to takie, których przyczyny nie da się zdiagnozować. Dzielimy je na:

  • migrenowy ból głowy – pulsujący, napadowy ból głowy, który zlokalizowany jest zazwyczaj po jednej stronie głowy,
  • napięciowy ból głowy (NBG) – obustronny ból, o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, który ma charakter rozpierający lub uciskowy;
  • klasterowy ból głowy – silny lub bardzo silny, jednostronny, umiejscowiony w okolicy skroniowej, nadoczodołowej lub oczodołu, któremu często towarzyszą łzawienia oczu, wyciek z nosa, pojawia się o nad ranem lub w nocy i trwa do trzech godzin.
  • inne bóle samoistne spowodowane wykonaniem konkretnej czynności, np. wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną lub kaszlem.

Wśród wtórnych, czyli objawowych bólów głowy, można wyróżnić te spowodowane m.in. przez:

  • urazy,
  • guzy mózgu,
  • nadciśnienie,
  • zakrzepicę,
  • zapalenia i krwawienia w obrębie mózgu.

Każdy ból głowy powinien być rozpoznany przez specjalistę. Jeśli zajdzie taka konieczność, zleci on wykonanie odpowiednich badań, a następnie leczenie. W przypadku bólów pierwotnych można skonsultować z lekarzem wprowadzenie do leczenia środków ziołowych.

Przy bólach samoistnych istotną rolę odgrywa higieniczny tryb życia, na który składają się m.in.: odpowiednia dieta, wystraczająca ilość snu, aktywność fizyczna i reedukacja stresu.

Cierpisz na migreny? Zobacz, które jedzone na co dzień potrawy mogą je wyzwalać

Cierpisz na migreny? Zobacz, które jedzone na co dzień potrawy mogą je wyzwalać

Migrena to bardzo silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności oraz nadwrażliwość na zapachy i światło. Kto przeżył ją choć raz, nie pomyli jej z niczym innym. Szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródła:

  • Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
  • Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…

Miej ciśnienie pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaa
Ja długo szukałam produktów, które pomogą opanować mi moje migreny. Wiem, że jestem na nie skazana już do końca życia, ale szukałam produktów, które choć trochę pomogą mi w migrenie. Pewnego dnia koleżanka pokazała mi ulotkę konopnej farmacji z Poznania. Był tam artykuł na temat tego, jak pokonać ból dzięki produktom konopnym i ziołom. Zaciekawiłam się i tak naprawdę nie miałam nic do stracenia, aby wypróbować produkty z ulotki: olej CBD 10% RAW , olej CBG 9%, złocień maruna i amfor konopny do nacierania skroni i szyji

Zamówiłam przez internet, bo do miasta było mi nie po drodze. Zaczęłam stosować zgodnie z rozpiską, jaka została mi wręczona w przesyłce. Po 3 tygodniach stosowania tych produktów migreny zmniejszyły się o 20% i ten efekt utrzymywał się dość długo. W 9 tygodniu stosowania migreny zmniejszyły się o 60%. Jestem zadowolona z tego wyniku. Żadne środki naturalne nigdy nawet w 1% mi tak nie pomogły.

Działanie produktów: opisze po krotce resztę znajdziesz w internecie

Olej CBD: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco, co pomaga złagodzić ból i napięcie związane z migreną.

Olej CBG: Blokuje receptory bólowe w mózgu, co zmniejsza intensywność migreny.

Złocień maruna: Zawiera parthenolid, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z bólem, co łagodzi objawy migreny.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia