Spis treści
Czy kebab to zdrowe jedzenie? Dietetyk broni fast foodu
„Zawiera mięso i warzywa, więc musi być zdrowy” – tak mówi wielu amatorów kababu. Według dietetyka Roba Hobsona nie muszą się mylić! Przy odrobinie modyfikacji i odpowiednich wyborach twój kebab może być nie tylko pyszny, ale też zdrowy.
Kebab zyskał uwagę mediów po tym, jak aż 75 tys. pracowników brytyjskich oddziałów firmy Amazon wskazało turecki hit eksportowy za swój ulubiony wybór żywieniowy – wynika z serii Amazon's Chatterbox. Ponad połowa entuzjastów kebabów spożywa to danie co najmniej raz w tygodniu, a co szósty z nich sięga po niego codziennie.
– Myślę, że jest wiele powodów, dla których kebab znalazł się na szczycie plebiscytu wśród pracowników Amazon. Ludzie uważają go za niezwykle smaczny i nadający się na różne okazje – mówi Rob Hobson, ekspert ds. żywienia.
Kebab jest bardzo uniwersalnym daniem. Jedzą go całe rodziny, kibice po meczach, studenci i osoby wracające z całonocnych imprez, a Robert Makłowicz poleca miejsca, gdzie jadł najlepsze kebaby. Ale czy kebab jest zdrowy?
– Mogą być o wiele zdrowsze, niż myślisz i mogą być postrzegane jako „dobre” jedzenie na wynos, musisz tylko dokonać właściwych wyborów. Zacznijmy od tego, że jest to wschodnia kuchnia śródziemnomorska, która zasadniczo jest zdrowa – dużo zbóż, chude kawałki mięsa, dużo warzyw i tego typu rzeczy – wymienia dietetyk.
Jaki kebab jest najzdrowszy? Dokonaj dobrych wyborów
Kebab może być zdrowy, ale wiele zależy od ciebie (tak, od ciebie!). Musisz tylko (albo aż) bardziej zwracać uwagę na szczegóły. Tłuste mięso, dużo soli w przyprawach, sosach i marynacie, a do tego frytki i pita – bomba kaloryczna, która nie jest też dobra dla twojego ciśnienia krwi. Co zrobić, żeby kebab był zdrowy?
– Wybierz szaszłyki z kurczaka, czyli pokrojonego w kostkę kurczaka z grilla, zamiast mięsa z donera. Zjedz pełnoziarnisty płaski chleb lub wrap, aby mieć trochę więcej błonnika. Poszukaj sosów, które mogą być na bazie pomidorów, takich jak salsa, a zamiast ciężkiego sosu majonezowego poproś o sos jogurtowy – radzi Rob Hobson. – Do tego zawsze wybieraj warzywa i sałatki, takie jak ostra zielona papryka, pomidory, sałata, cebula, kapusta, ogórek itp. Możesz także zdecydować się na dodatek ryżu lub kuskusu zamiast frytek, a nawet całkowicie zrezygnować z wrapów lub pity. Tradycyjny turecki kebab jest w rzeczywistości bardzo zdrowy i pożywny, nie musi być „brudnym donerem” na koniec wieczoru – dodaje dietetyk.
Kebab to najpopularniejszy fast food w Polsce. Mimo skojarzenia z niezdrowym jedzeniem, które jest pochłaniane przez pijanych ludzi, dzięki właściwemu wyborowi dodatków może być zdrowym posiłkiem.
– Gdybyś był w Turcji lub poszedł do tureckiej restauracji, prawdopodobnie mógłbyś usiąść i zjeść turecki posiłek, który byłby bardzo zdrowy. Ale jako danie na wynos bez alkoholu jest to jeden z lepszych wyborów – przekonuje Hobson.
Źródło: