Spis treści
Starzenie się jest nieuniknione, ale pogorszenie pamięci nie
Ludzie żyją coraz dłużej, a społeczeństwo się starzeje. W związku z tym naukowcy poszukują sposobów na jak najdłuższe życie w zdrowiu oraz zachowanie funkcji poznawczych, które pogarszają się wraz z wiekiem.
Spadek funkcji poznawczych zwiększa ryzyko rozwoju m.in. demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Starzenie się jest nieuniknione, jednak badacze upatrują poprawy jakości życia w zmianie sposobu odżywiania.
Badania pokazują, że wysoki poziom cholesterolu w średnim wieku może podwoić ryzyko wystąpienia problemów poznawczych w późniejszym okresie. Jajka zawierają dużo cholesterolu, ale w przeciwieństwie do mięsa mają niską zawartość tłuszczu, zawierają także składniki odżywcze, takie jak karotenoidy i cholinę, które wspomagają zdrowie mózgu.
Dlatego w swoim badaniu naukowcy przeanalizowali związek między spożyciem jajek a funkcjami poznawczymi, skupiając się na zmianach zachodzących w czasie 4 lat.
Chcesz żyć dłużej w zdrowiu? Do swojego menu dodaj jajka
W badaniu wzięło udział 890 dorosłych starszych osób w wieku powyżej 55 lat, a średni wiek wynosił ok. 70 lat.
Naukowcy rejestrowali spożycie jajek za pomocą kwestionariusza częstotliwości ich spożywania, a także uwzględnili dietę uczestników, styl życia i historię medyczną. Przeprowadzono analizy uwzględniające płeć ze względu na możliwość występowania różnic między mężczyznami i kobietami.
Natomiast sprawność umysłową oceniano za pomocą testów służących do oceny ogólnych funkcji poznawczych (takich jakuwaga, orientacja, przypominanie, język i liczenie) oraz oceniających funkcje wykonawcze (takie jak elastyczność umysłowa oraz śledzenie wzrokowo-ruchowe, płynność wypowiedzi i pamięć semantyczną).
Jajka na lepszą pamięć. Pomagają zachować zdrowy mózg zwłaszcza u kobiet
Wyniki wykazały korzyści z jedzenia jajek szczególnie u kobiet. Okazało się bowiem, że u kobiet, które jadły więcej jajek, zaobserwowano średnio mniejszy spadek płynności wypowiedzi w ciągu 4 lat trwania badania. Oznacza to, że kobiety, które jadły więcej jajek, lepiej zachowywały umiejętność nazywania kategorii przedmiotów, np. zwierząt, niż te, które jadły mniej jaj lub wcale ich nie jadły.
To odkrycie jest znaczące, biorąc pod uwagę rosnące obawy dotyczące spadku funkcji poznawczych w miarę wydłużania się życia ludzi. Jednakspożycie jajek nie miało takiego wpływu na mężczyzn, ani na inne badane funkcje poznawcze takie jak uważność czy liczenie.
Mimo to wyniki badań wskazują, że jajka mogą być tanim i łatwo dostępnym sposobem wspierania zdrowia poznawczego u kobiet.
– Wyniki sugerują, że spożycie jaj ma niewielki korzystny wpływ na pamięć semantyczną u kobiet. Brak spadku zaobserwowany u obu płci sugeruje, że spożycie jaj nie ma szkodliwego wpływu, a nawet może odgrywać rolę w utrzymaniu funkcji poznawczych – podsumowują swoje badania naukowcy.
Źródło: Egg Consumption and 4-Year Change in Cognitive Function in Older Men and Women: The Rancho Bernardo Study Nutrients