Sposoby na oczyszczanie organizmu. Dieta, tabletki, herbatki i zioła – czy to działa? Sprawdź, jak skutecznie oczyścić organizm z toksyn

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Oczyszczanie organizmu to przede wszystkim oczyszczanie jelit, a w tym nie pomoże głodówka. Polecanym sposobem jest dieta warzywno-owocowa, choć niekoniecznie sokowa
Oczyszczanie organizmu to przede wszystkim oczyszczanie jelit, a w tym nie pomoże głodówka. Polecanym sposobem jest dieta warzywno-owocowa, choć niekoniecznie sokowa https://www.gettyimages.com/RossHelen
Udostępnij:
Oczyszczanie organizmu z toksyn to moda, która ma podstawy medyczne. Nagromadzenie w ustroju produktów przemiany materii i szkodliwych związków to czynnik rozwoju chorób, a przyczyniają się do niego niezdrowa dieta i styl życia, a także nieprawidłowości w pracy różnych narządów. Choć nie da się definitywnie oczyścić organizmu z toksyn, które są usuwane na bieżąco, można znacząco wspomóc te funkcje. A jeszcze lepiej nie dopuścić do ich nagromadzenia! Wyjaśniamy, które diety, tabletki, herbatki i zioła na oczyszczenie organizmu działają naprawdę skutecznie.

Spis treści

Oczyszczenie organizmu z toksyn – czyli z czego?

Organizm człowieka posiada sprawny mechanizm samoobrony przed wieloma szkodliwymi związami, choć do usuwania niektórych nie zdążył się ewolucyjnie przystosować. Tak jest np. w przypadku zanieczyszczeń ery przemysłowej czy substancji dodawanych do tworzyw sztucznych. W ich przypadku organizm często wykształcił inne mechanizmy ich unieczynniania, np. odkładanie w tkance tłuszczowej. Dlatego każdy w pewnym stopniu kumuluje toksyny, które są potencjalną przyczyną rozwoju różnych chorób, mogą działać hormonopodobnie, powodować mutacje genetyczne i procesy nowotworowe, wywoływać alergie czy zaburzać rozwój płodu.

Jako toksyny rozumiemy nie tylko zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz ustroju, takie jak np. metale ciężkie, pestycydy, leki, rozpuszczalniki, produkty spalania, związki z plastików czy powłok nieprzywierających, pasz i leków podawanych zwierzętom rzeźnym, a także z baterii czy pleśni. Toksyczne mogą być też normalne produkty metabolizmu różnych związków, które nie są prawidłowo przetwarzane dalej czy usuwane.

Toksyny zaburzają homeostazę organizmu, czyli jego fizjologiczną zdolność do utrzymania stałego środowiska wewnętrznego, która jest możliwa dzięki współdziałaniu różnych układów w ciele, a zwłaszcza układu nerwowego, hormonalnego i odpornościowego.

Sprawne usuwanie szkodliwych związków z ustroju jest więc sposobem na zachowanie tej cennej wewnętrznej równowagi. Co jednak robić, gdy szwankuje? Można zastosować kurację detoks, ale należy pamiętać o jednym: organizm usuwa toksyny w sposób ciągły – i stale przybywa w nim nowych. Nie da się więc raz a dobrze oczyścić go z toksyn, można natomiast ułatwić mu usunięcie tych już nagromadzonych poprzez odciążenie odpowiednich narządów i dostarczenie związków o działaniu wspomagającym.

Gdy wątroba szwankuje, trzeba wspomóc ją za pomocą odpowiedniej diety. Odstawienie produktów i używek, które pogarszają samopoczucie, to sprawa oczywista. Co jednak jeść, by jak najszybciej poczuć się lepiej? W przypadku problemów z trawieniem, opuchlizny brzucha, wzdęć i częstej zgagi warto sięgać po pewne pokarmy. Sprawdź, co wspomoże stan wątroby! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co na detoks wątroby? Te produkty wspomogą odtruwanie organi...

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu z toksyn najczęściej kojarzy się ze stosowaniem głodówki, ew. płynnej diety warzywno-owocowej czy diety sokowej. Tymczasem ścisłe posty nie służą oczyszczeniu organizmu, ponieważ nie dostarczają związków odtruwających i hamują opróżnianie jelit. Lekarze dopuszczają ich stosowanie przez najwyżej 1-2 dni, i to w niektórych tylko przypadkach.

Wielodniowe głodówki przeprowadzane w ośrodkach medycyny ajurwedyjskiej czy holistycznej są zwykle uzupełniane zażywaniem ziół i lewatywami, i nie są uznawane przez medycynę konwencjonalną. Trudno mówić o ich korzystnym działaniu czy szkodliwości, ponieważ się różnią – i w większości nie zostały przebadane.

Inaczej jest z dietami roślinnymi, które znalazły uznanie dietetyków jako skuteczna metoda odciążenia organizmu od zwyczajowej diety i dostarczenia mu pokaźnych dawek błonnika oraz bioaktywnych związków, m.in. antyoksydantów, witamin czy składników mineralnych.

Oczyszczenie organizmu z toksyn wspomogą też silnie działające związki roślinne zawarte w ziołach, herbatach czy suplementach diety.

Czy głodówka jest zdrowa? Ile powinna trwać i jak ją wytrzymać? Jak zacząć, a jak wyjść z głodówki? Odpowiedzi na te pytania są całkiem proste! Sprawdź, jak działa głodówka i jak ją przeprowadzić, żeby miała korzystny wpływ na organizm. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Warto przeprowadzić głodówkę! Zobacz, jak zrobić to z korzyś...

Zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn

W oczyszczaniu organizmu z toksyn biorą udział narządy takie jak wątroba, jelita, nerki, płuca, układ limfatyczny i skóra. Dlatego wszystkie kuracje detoks będą ukierunkowane na pobudzanie pracy tych narządów. Na trzy pierwsze, a przy tym najważniejsze, najskuteczniej działają zioła:

 • żółciopędne – ziele karczocha, owoce ostropestu plamistego, korzeń mniszka lekarskiego, liść mięty pieprzowej, ziele krwawnika, ziele dziurawca, kłącze kurkumy (ostryżu długiego), kwiatostan kocanki piaskowej, korzeń rzodkwi czarnej.
 • moczopędne – liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele mniszka lekarskiego, ziele i korzeń pietruszki oraz lubczyku, kłącze perzu, korzeń łopianu większego, kwiat czarnego bzu, liść brzozy, ziele nawłoci czy ziele fiołka trójbarwnego (bratka).
 • przyspieszające perystaltykę jelit – stosowane dotąd zioła, takie jak ziele senesu czy kora kruszyny, są obecnie niepolecane ze względu na silne działanie drażniące śluzówkę jelit i szybkie „uzależnianie” od ich stosowania. Zamiast nich poleca się produkty roślinne, dostępne również w postaci tabletek czy cukierków, które są bogate w błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny w wodzie, który ułatwia pasaż pokarmowy i zwiększa objętość stolca. To m.in. suszone owoce, takie jak figi czy śliwki, siemię lniane, łuska babki płesznik, łuska babki jajowatej czy preparaty błonnikowe. Pracę jelit pobudzają też zioła o działaniu żółcio- i moczopędnym, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy łopian większy.

Przyjmując polecane zioła, a także wspomagając oczyszczanie organizmu z toksyn na wszelkie inne możliwe sposoby należy znacznie zwiększyć spożycie płynów, by wspomóc ich rzeczywiste usuwanie z ustroju.

Z kolei oczyszczanie płuc można pobudzić poprzez ćwiczenia oddechowe oraz aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Funkcjonowanie układu limfatycznego wspomoże ruch i odpowiedni masaż, np. drenaż limfatyczny, natomiast usuwanie zbędnych związków przez skórę poza ćwiczeniami wspomogą też seanse w saunie.

Sprawdź także:

Tabletki na oczyszczenie organizmu

W suplementach diety na oczyszczenie organizmu stosuje się opisane wyżej zioła moczo- i żółciopędne oraz pobudzające perystaltykę jelit, albo pozyskane z nich wyciągi i substancje czynne, takie jak sylimaryna (ostropest), cynaryna (karczoch), kurkumina (kurkuma), a także betaina (burak).

Niezbędnym składnikiem suplementów oczyszczających jest chlorofil, czyli zielony barwnik roślinny. Ma silne działanie detoksykujące i ochronne zwłaszcza w stosunku do płuc. Jest zawarty w liściach ziół, ale także innych produktach stosowanych w celu usuwania toksyn, takich jak zielony jęczmień czy zielona pszenica (inaczej trawa jęczmienna lub pszeniczna, czyli młode rośliny rozwinięte z kiełków), algi takie jak chlorella czy spirulina, czy też suszona natka bądź jarmuż. Składniki te są też dostępne w postaci proszków, które można dodawać np. do koktajli.

W tabletkach i kapsułkach wspomagających zwłaszcza pracę wątroby stosuje się również aminokwasy i ich pochodne, takie jak cholina czy ornityna.

Wybierając suplement diety wspomagający oczyszczenie organizmu warto dokładnie przeczytać jego skład i zrezygnować z zakupu, jeśli oprócz cenny ziół zawiera niepotrzebne i szkodliwe dodatki, takie jak sztuczne barwniki, konserwanty czy składniki otoczki tabletki.

Nadmierne zakwaszenie organizmu to stan, który z czasem uruchamia rozwój chorób. Sprzyja mu nie tylko dieta złożona z przemysłowych produktów, ale też stres i niezdrowe nawyki, a nawet intensywna aktywność fizyczna i odchudzanie!Gdy organizm nie radzi sobie ze zobojętnianiem zbyt dużej ilości kwasów, pojawia się spadek energii i codzienne dolegliwości o trudnej do zdiagnozowania przyczynie. Cierpi na tym nie tylko samopoczucie, ale też ogólny wygląd! By przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom, warto zadbać o bardziej zasadową dietę. Polecane w niej produkty powinny być też spożywane w ramach wiosennej kuracji detoks.Sprawdź 10 najlepszych produktów o działaniu zasadotwórczym, a więc odkwaszających organizm, które są przy okazji pyszne i zdrowe!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czas na alkaliczny detoks! TOP 10 odkwaszających produktów i...

Dieta na oczyszczenie organizmu

Najpopularniejsze diety na oczyszczanie organizmu, czyli detoks, to dieta warzywno-owocowa, np. w wersji opracowanej przez dr Ewę Dąbrowską, a także sokowej koktajlowej czy zupowej.

Najważniejszą kwestią przy takiej diecie jest jednak jakość spożywanych produktów. Warzywa i owoce kumulują bowiem duże ilości zanieczyszczeń, m.in. środków ochrony roślin, nawozów sztucznych czy związków przyspieszających wzrost i dojrzewanie. W konwencjonalnym rolnictwie używa się ich w nadmiarze, do czego dochodzą jeszcze substancje skumulowane w glebie. W efekcie każdy owoc lub warzywo zawiera kilkanaście lub dwadzieścia parę różnych obcych związków chemicznych.

Opieranie diety oczyszczającej wyłącznie na konwencjonalnych produktach mija się z celem, dlatego dietę warzywno-owocową należy komponować na bazie produktów z rolnictwa ekologicznego, ew. ze sprawdzonego źródła, gdzie stosuje się metody upraw zbliżone do naturalnych.

Produkty ekologiczne zawierają zdecydowanie mniej pozostałości pestycydów oraz środków z nawozów sztucznych w postaci azotanów i azotynów. Zawierają więcej witaminy C i innych witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, a nawet białka. Lepiej też pachną i smakują.

Diety oczyszczające – dla kogo?

Diety oczyszczające organizm mogą być pomocne w przypadku osób, które na co dzień stosują śmieciową lub inną niezdrową dietę, opartą na wysokoprzetworzonych produktach i z małym udziałem warzyw i owoców. Skorzystają na nich również osoby sięgające po używki, przejadające się i mające problemy z wypróżnieniem.

Nadmierne obciążenie toksynami objawia się ponadto w postaci niskiego poziomu energii, problemów z cerą, uporczywych wzdęć bez podłoża chorobowego, zatrzymywania wody w organizmie, zmniejszonej tolerancji tłuszczu czy nadmiernego pocenia się i nieprzyjemnego zapachu ciała

Diety oczyszczające jako niezbilansowane i o niedostatecznej kaloryczności są niewskazane dla niektórych grup ludzi, nie powinny ich stosować m.in.:

 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • dzieci i nastolatki przed okresem dojrzewania,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z niedowagą, niedożywione i wyniszczeniem organizmu,
 • osoby z depresją,
 • osoby z chorobą nowotworową,
 • osoby z gruźlicą i infekcjami,
 • osoby przewlekle chore i z chorobami wrodzonymi.

Jaka herbata na oczyszczenie organizmu?

Podczas kuracji oczyszczającej można pić herbatki ziołowe, a także gotowe, specjalnie dobrane mieszanki ziół. Świetnym wspomaganiem jest też sięganie po herbatę. Wszystkie jej rodzaje zawierają polifenole, jednak na skutek różnych metod ich przetwarzania z fermentacją włącznie mają różne proporcje poszczególnych ich rodzajów.

Najbogatsza w najsilniejsze antyoksydanty z tej grupy jest herbata zielona, która obfituje w związek o nazwie EGCG, czyli galusan epigallokatechiny, który powoduje wzrost stężenia endogennych, czyli wewnętrznych antyoksydantów w organizmie. Działa przeciwzapalnie, antyrakowo i wspomaga odtruwanie organizmu z metali ciężkich.

Polecamy także:

Oczyszczenie organizmu w sytuacjach specjalnych

W niektórych sytuacjach organizm obciążony jest nadmiarem substancji jednego rodzaju, np. na skutek sięgania po używki. Tempo ich usuwania można nasilić jedynie poprzez przyspieszanie tempa przemiany materii

 • Oczyszczenie organizmu z alkoholu – związkiem toksycznym jest produkt pośredni jego metabolizmu w postaci aldehydu octowego. To właśnie ten związek wywołuje przykre objawy nazywane kacem, takie jak ból głowy i pragnienie. Są głównie efektem odwodnienia, ponieważ organizm potrzebuje dużych ilości wody, by rozcieńczyć szkodliwą substancję. Głównym usuwającym go narządem jest wątroba, która wytwarza odpowiednie enzymy. Jest ich dość, by wyeliminować z ustroju ilość etanolu zawartej w jednej porcji alkoholu w ciągu 1-2 godzin. Jeśli jednak pije się go więcej, alkohol kumuluje się we krwi, powodując intoksykację. Efektem jest zwiększone stężenie toksycznego acetaldehydu. Tempo jego usuwania zależy od sprawności funkcjonowania wątroby. Najszybsze z możliwych wynosi 8,5 g czystego etanolu na godzinę w przeliczeniu na osobę ważącą 70 kg. Alkohol jest obecny w moczu nawet 12-36 godz. (a nawet 36-80 godz. przy czułych testach). W ślinie jest obecny nawet 10-24 godziny, natomiast w wydychanym powietrzu można wykryć go w ciągu 24 godzin od przyjęcia ostatniej porcji.

Warto przeczytać również:

 • Oczyszczenie organizmu z nikotyny – dym papierosowy zawiera ok. 2 tys. różnych związków chemicznych, z czego większość jest szkodliwa. Oprócz nikotyny to np. metale ciężkie, cyjanki czy benzopiren. Sposobem na oczyszczenie organizmu z nikotyny jest rzucenie palenia i unikanie biernego przyjmowania dymu (również poprzez przebywanie w pomieszczeniach, gdzie się pali, ponieważ szkodliwe związki osadzają się na wszystkich powierzchniach). Odtruwanie organizmu ułatwi dieta warzywno-owocowa i aktywność fizyczna, zwłaszcza ta o dużej intensywności, która zmusza płuca do wzmożonej wentylacji. Z ustroju nikotyna usuwa się w tempie zależnym od jej stężenia w organizmie, które z kolei jest związane z ilością wypalanych papierosów. Oczyszczanie organizm z nikotyny może potrwać kilka dni, jeśli to kilka sztuk dziennie, albo miesiąc, jeśli jest to cała paczka na dzień. Regeneracja rzęsek płucnych, które oczyszczają ten narząd, trwa aż 9 miesięcy, natomiast ich pełna regeneracja zabiera nawet kilkanaście lat – to powód, by rzucić palenie jak najszybciej!
Palenie papierosów niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale i wygląd. Sprawdź, jakie są skutki palenia papierosów i działania nikotyny, a łatwiej pozbędziesz się nałogu. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Nikotyna niszczy nie tylko zdrowie, ale też wygląd! Jak rzuc...

 • Oczyszczenie organizmu z metali ciężkich – metale ciężkie pochodzą m.in. ze spalin samochodowych, papierosów, pestycydów, procesów przetwarzania żywności, opakowań czy nawet dodatków do żywności. To m.in. rtęć, ołów, kadm, arsen, miedź, cynk i aluminium. Ich usuwanie z organizmu wspomaga witamina C z warzyw i owoców, jak również chlorofil oraz
 • Oczyszczenie organizmu z grzybów – obecność w organizmie grzybów z rodzaju Candida albicans jest normalna, ale ich nadmierne namnożenie sprzyja częstym infekcjom zwłaszcza kobiecym. Oczyszczanie za pomocą diety trwa co najmniej kilka tygodni i wymaga eliminacji z diety cukrów, białej mąki i innych oczyszczonych produktów węglowodanowych. Zalecane jest menu niskoglikemiczne złożone z naturalnych, nieprzetworzonych produktów, zawierające jedynie niewielkie ilości pełnoziarnistych i bezdrożdżowych przetworów zbożowych i kwaśne owoce. Zaleca się też spożywanie zwiększonych dawek witamin z grupy B oraz bakterii probiotycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Swanson

Swanson Pikolinian Chromu 100Kap.

22,50 zł9,49 zł-58%
miejsce #2

Aflofarm

Natur-Sept Gardło X 18 Pastylek Do Ssania

14,00 zł6,96 zł-50%
miejsce #3

STADA

Cholinex Junior Malina 16 pastylek do ssania

14,99 zł8,07 zł-46%
miejsce #4

GSK

Centrum On 50+ 30 tabletek

38,99 zł23,63 zł-39%
miejsce #5

Dr.Max

Goldaktiv Premium Dr.Max 120 kaps

62,99 zł44,22 zł-30%
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
ikkkk

Moim zdaniem w www.proaktiv.pl występuje wydajne srebro koloidalne w szklanych butelkach i to odpowiednio zakwalifikowane. Ostatnio przecież zmieniły się zasady regulacji w suplementach dietetycznych. Wiarygodny sklep. Dwie moje koleżanki z trądzikiem sobie poradziły.

Więcej informacji na stronie głównej Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie