Spis treści
Czy stosowanie chemicznych preparatów do stylizacji włosów jest bezpieczne?
Badacze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) przestudiowali dane pochodzące od 33 497 Amerykanek w wieku 35-74 lat. Były one uczestniczkami Sister Study – badania, które ma na celu identyfikację czynników ryzyka raka piersi i innych schorzeń. Stanowiły grupę zróżnicowaną rasowo i etnicznie.
Kobiety wypełniające kwestionariusze zgłosiły, jakich produktów do włosów używały w ciągu ostatniego roku. Uwzględniały m.in. farby, środki prostujące oraz służące do skręcania włosów. Obserwowano je przez prawie 11 lat i w tym czasie zdiagnozowano u nich 378 przypadków zachorowań na raka macicy.
Dowiedz się: Czy farbowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi? Sprawdź, co na ten temat mówią badania
Jak czytamy w artykule dotyczącym badania, opublikowanym w Journal of the National Cancer Institute, narażenie na nadmiar estrogenu i brak równowagi hormonalnej zostały uznane za kluczowe czynniki ryzyka zachorowania na raka macicy.
W związku z tym postawiono hipotezę, że syntetyczne związki estrogenowe, takie jak substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), mogą przyczyniać się do ryzyka wystąpienia raka macicy ze względu na ich zdolność do wywoływania zaburzeń hormonalnych.
Kobiety regularnie wykonujące niektóre zabiegi
Okazało się, że u kobiety, które zgłosiły częste stosowanie produktów do prostowania włosów – częściej niż cztery razy w poprzednim roku – były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka macicy w porównaniu z tymi, które nie stosowały tych preparatów.
– Oszacowaliśmy, że u 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały chemicznych produktów do prostowania włosów, rak macicy rozwinie się, kiedy będą miały 70 lat, ale w przypadku ich częstych użytkowniczek ryzyko to wzrasta do 4,05 proc. – powiedziała dr Alexandra White, szefowa grupy NIEHS Environment and Cancer Epidemiology i główna autorka badania. – To podwojenie tempa jest niepokojące. Jednak ważne jest, aby zaznaczyć, że rak macicy jest stosunkowo rzadkim rodzajem nowotworu – dodała.
Naukowcy niestety nie zebrali informacji dotyczących marek ani składników produktów do włosów, których używały kobiety. Jednak wymienili kilka substancji chemicznych często znajdujących się w preparatach do prostowania włosów, które mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka macicy:
- parabeny,
- bisfenol A,
- formaldehyd.
Badacze zaznaczają, że także wcześniejsze badania wykazały, że chemiczne preparaty do prostowania do włosów zawierają substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Zostały wówczas powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika.
Dlaczego akurat preparaty do prostowania włosów są bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia? Może mieć to związek ze zwiększoną absorpcją związków chemicznych przez skórę głowy, która może być na nie bardziej podatna przez oparzenia i zmiany powstałe podczas zabiegów prostujących włosy.
Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ich odkrycia w różnych populacjach oraz zidentyfikować konkretne substancje chemiczne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka u kobiet.
Źródła:
- Use of Straighteners and Other Hair Products and Incident Uterine Cancer Journal of the National Cancer Institute
- Hair straightening chemicals associated with higher uterine cancer risk ScienceDaily
Zadbaj o swoje włosy
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?