Przeszczep włosów – efekty, cena i wskazania. Metoda FUE, SAFER i inne procedury transplantacji włosów

Paulina Dragan
Przeszczep włosów wykonuje się nie tylko w przypadku występowania na głowie obszarów już pozbawionych włosów, ale też tam, gdzie są one mocno przerzedzone.
Przeszczep włosów wykonuje się nie tylko w przypadku występowania na głowie obszarów już pozbawionych włosów, ale też tam, gdzie są one mocno przerzedzone. lisafx/123RF
Przeszczep włosów to zabieg chirurgii plastycznej, polegający na pobraniu mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w określone miejsce dotknięte problemem łysienia. W ten sposób można też zagęścić przerzedzone włosy na głowie, ale też owłosienie twarzy, m.in. brody czy brwi. Stosowane obecnie metody przeszczepu włosów są nowoczesne i skuteczne, dając oczekiwane efekty. Sprawdź, jak przebiega procedura transplantacji włosów, ile kosztuje i kiedy jest możliwa.

Przeszczep włosów – kiedy się go stosuje?

Na ciele dorosłego człowieka znajduje się około 5 milionów mieszków włosowych, natomiast na samej głowie rośnie zwykle 80-100 tysięcy włosów. Wypadanie nawet ponad 100 z nich każdego dnia jest procesem naturalnym, gdy jednak się nasila, a odrastanie włosów jest zaburzone, może dojść do postępującego łysienia.

Transplantacja włosów jest jednym z najlepszych sposób radzenia sobie z łysieniem na głowie, a także na twarzy i innych częściach ciała. Większość pacjentów zgłaszających się na takie zabiegi to zdecydowanie mężczyźni, ale oczywiście przeszczep włosów może być wykonywany również u kobiet.

W przypadku wielu pacjentów pierwsze objawy łysienia pojawiają się już w okresie dojrzewania. Można wtedy zauważyć, że linia włosów na czole i skroniach zaczyna się cofać. W kolejnych etapach utrata włosów obejmuje często większość skóry głowy.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn jest męski hormon płciowy o nazwie dihydrotestosteron (DHT), będący pochodną testosteronu. W wyniku nadwrażliwości na ten związek panowie zaczynają tracić włosy, a schorzenie jest nazywane łysieniem androgenowym. Cierpieć na nie mogą jednak również kobiety, co w większości przypadków jest wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, większość zabiegów przeszczepu włosów jest wykonywanych w następstwie łysienia androgenowego.

Transplantacja włosów może być też przeprowadzana w przypadku łysienia po oparzeniach, urazach, napromieniowaniu czy występującego na skutek stanu zapalnego. Taki zabieg może być też częścią rekonstrukcji skóry głowy oraz leczenia blizn po operacjach w obrębie skóry owłosionej.

Przeszczepy włosów wykonuje się w głównie u osób dorosłych. Gdy są do tego wskazania, możliwe jest jednak przeprowadzenie takiego zabiegu u pacjentów bardzo młodych, a nawet dzieci.

Przeszczep włosów – na czym polega?

Transplantacja włosów w pierwszym etapie opiera się na pobraniu włosów z miejsc, które nie zostały objęte procesem łysienia. W przypadku większości pacjentów jest to głównie skóra z tyłu oraz z boków głowy, choć czasem włosy pobierane są także ze skóry klatki piersiowej czy pleców.

Drugi etap zabiegu polega na wszczepieniu włosów w wyznaczone miejsca. Zwykle są to okolice czołowe oraz skroniowe, jak również wierzchołek głowy. Włosy bywają także przeszczepiane w okolice brwi, rzęs, brody i wąsów, a nawet klatki piersiowej i narządów intymnych.

W związku z tym, że w naturalnych warunkach włosy rosną w zespołach mieszkowych, składających się z 1-4 włosów, w taki sam sposób są one również przeszczepiane. Dzięki temu efekt zabiegu jest bardziej naturalny.

Przeszczep włosów jest ratunkiem dla osób dotkniętych problemem łysienia. Najczęstszym jego typem jest tzw. łysienie androgenowe, które występuje zarówno
Przeszczep włosów jest ratunkiem dla osób dotkniętych problemem łysienia. Najczęstszym jego typem jest tzw. łysienie androgenowe, które występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. tasosk/123RF

Przeszczep włosów – nowoczesne metody

Wykorzystywane obecnie metody transplantacji włosów różnią się procedurą wykonania:

 • Metoda FUT/strip – w ramach zabiegu wycina się pasek owłosionej skóry z boku lub tyłu głowy pacjenta, a następnie dzieli się go na mikroskopijne fragmenty zawierające mieszki włosowe. Tak przygotowane mieszki zostają następnie wszczepione w wyznaczone miejsca. Rana na głowie zostaje zszyta, a blizna po niej zwykle ma od 1 do 3 milimetrów.

 • Metoda FUE – jest to niechirurgiczny sposób na przeszczep włosów, w związku z czym zbiera pozytywne opinie zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Metoda nie wymaga wycinania fragmentów skóry pacjenta, ponieważ za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w mikroskop pobierane są same mieszki włosowe. Zabieg jest mało inwazyjny, dzięki czemu pozostających po nim blizn zwykle nie można zauważyć gołym okiem.

 • Metoda BHT – w ramach tej metody korzysta się z techniki FUE, ale na głowę pacjenta przeszczepia się włosy pochodzące z innych owłosionych części jego ciała.
 • Metoda S.A.F.E.R. – rozwinięcie skrótu to Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. Jest to również jeden z rodzajów metody FUE. Korzystając ze specjalnego urządzenia, lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe ze skóry pacjenta, aby następnie wprowadzić je na obszar biorczy. W tym przypadku, właśnie dzięki tak innowacyjnemu urządzeniu, możliwe jest wytworzenie podciśnienia, dzięki któremu włosy są pobierane przez ich wyciągnięcie ze skóry pacjenta. To natomiast znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych.

Transplantacja włosów – przeciwwskazania

Tak, jak w przypadku każdego innego inwazyjnego zabiegu, również do przeszczepu włosów istnieją określone przeciwwskazania. Należą do nich:

 • cukrzyca,
 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • choroby nowotworowe,
 • łysienie plackowate,
 • brak owłosienia na niemal całej powierzchni głowy,
 • stany zapalne skóry głowy,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet.

Przeszczep włosów – przygotowanie do zabiegu

Około tygodnia przed planowanym zabiegiem pacjent powinien wykonać badania zlecone przez lekarza prowadzącego. W przypadku większości jest to:

 • morfologia krwi,
 • poziom glukozy we krwi,
 • układ krzepnięcia,
 • przeciwciała na wirusy wywołujące wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C,
 • test na HIV.

Dowiedz się:

Osoby z wyznaczonym terminem takiej operacji muszą zrezygnować lub ograniczyć przyjmowanie pewnycg leków i używek:

 • 3 tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien odstawić preparaty zawierające minoksydyl (jest zawarty w większości preparatów miejscowych przeciw łysieniu typu androgenowego i w niektórych lekach przeciw nadciśnieniu);
 • ok. 10 dni wcześniej należy unikać przyjmowania aspiryny i innych leków przeciwzapalnych;
 • 7 dni przed operacją trzeba odstawić preparaty multiwitaminowe i inne zawierające witaminy E i z grupy B, które mogą nasilać krwawienie;
 • 3 dni przed zabiegiem pacjent musi zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych;
 • 24 godziny przed operacją pacjent musi przestać palić papierosy,
 • w dniu zabiegu pacjent powinien umyć głowę szamponem, nie stosując przy tym jednak jakichkolwiek innych kosmetyków lub preparatów do włosów. Należy przyjąć wszystkie stosowane regularnie leki, oprócz wymienionych wyżej. Pacjenci powinni również zjeść lekkostrawne śniadanie.
Transplantacja włosów jest zabiegiem inwazyjnym, jednak najnowocześniejsze ze stosowanych metod pozwalają wykonać zabieg bez pozostawiania widocznych
Transplantacja włosów jest zabiegiem inwazyjnym, jednak najnowocześniejsze ze stosowanych metod pozwalają wykonać zabieg bez pozostawiania widocznych blizn. scotth23/pixabay.com

Przeszczep włosów – zalecenia po zabiegu

Pacjenci muszą być przygotowani na to, że przez kilka dni po zabiegu w miejscu przeprowadzenia operacji będzie utrzymywało się zasiniene i obrzęk. W tym czasie powinni stosować zalecony przez lekarza antybiotyk, najczęściej w formie wygodnego aerozolu. Oprócz tego zalecane są zimne okłady i ew. leki przeciwbólowe.

Skóra głowy zwykle goi się w ciągu tygodnia. Specjaliście zalecają jednak, by przez co najmniej 14 dni po przeszczepie włosów unikać większego wysiłku. Do 6 tygodni natomiast należy chronić skórę głowy przed słońcem. Oprócz tego obowiązują szczegółowe zalecenia odnośnie postępowania, przekazane po zabiegu przez lekarza.

Przeszczep włosów – efekty

Pierwsze efekty transplantacji włosów można zauważyć po około 14 tygodniach od momentu przeprowadzenia zabiegu. W pierwszych 2 tygodniach dochodzi do wzbudzającego niepokój pacjentów procesu, jakim jest wypadanie przeszczepionych włosów. Jest to jednak zupełnie normalne, gdyż po 3 miesiącach włosy te odrastają na nowo w miejscach, w których do tej pory ich brakowało. Efekt jest bardzo naturalny, a u pacjenta nie są widoczne żadne ślady przeprowadzenia operacji.

Co ważne, osiągnięte rezultaty są trwałe – włosy są produkowane dożywotnio. Tak, jak inne włosy mają jednak określoną długość cyklu życia. Gdy się kończy, wypadają, a następnie odrastają nowe, rozpoczynając kolejny cykl.

Przeszczep włosów – cena

Przeszczep włosów jest zabiegiem oferowanym przez wiele klinik medycyny estetycznej. Cena takiej usługi może być bardzo różna w zależności od ilości przeszczepianych włosów, jak i regionu Polski, w którym wykonywany jest zabieg. W związku z tym, za transplantację włosów możemy dzisiaj zapłacić od 1,5 tys. złotych nawet do 15 tysięcy złotych.

Przeszczep włosów – działania niepożądane

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, również poddanie się transplantacji włosów niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. To m.in:

 • obrzęk okolicy czołowej,
 • przez kilka pierwszych tygodni – uczucie odrętwienia okolicy biorczej,
 • wypadanie własnych włosów po upływie 3-4 miesięcy od zabiegu,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • miejscowe infekcje,
 • nierówny lub opóźniony wzrost przeszczepionych włosów,
 • dyskoloryzacja przeszczepów,
 • powstawanie blizn.
Wellness to skuteczne antidotum na dzisiejszy stresujący, zabiegany tryb życia. Działania ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu ciała i ducha pomagają ograniczyć poziom stresu, rozluźnić mięśnie, zrelaksować umysł i uzyskać wiele innych korzyści zdrowotnych. Takie efekty zapewniają nie tylko masaże wykonywane od stóp do głów, ale przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wody, bazujące na jej właściwościach oczyszczających, związanych z termiką, ciśnieniem i rodzajem rozpuszczonych składników.

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Ja polecam przeszczep włosów fue u dr Tomasza Mierzwińskiego :)

j
jan

Przekonaliście mnie. Już dawno miałem się zapisać na konsultację do trychologa w klinice Elite W Warszawie ale przyznam, że się bałem. Teraz czytając wasze komentarze wiem, że nie ma czego.

G
Gość

Tomek u mnie tez juz minęło troszkę czasu od przeszczepu włosów ale nadal nie dowierzam , że tak się bałem, tak czaiłem czy zrobić czy nie. Warto na prawde warto, dzi ś znów czuje się jak 100 % mężczyzna. Zakola zniknęły. Miałem przeszczepiane pojedyncze mieszki włosowe metodą FUE u dr Piotra Osucha w klinice Dr Osuch warszawskiej. śmiało polecam, rewelacyjna opieka personelu, sam dr wszystko konkretnie wyjaśnił

T
Tomek

Prawie 2 lata temu zdecydowałem się na zabieg przeszczepu włosów i teraz, kiedy widzę jakie przyniosło to efekty, mogę polecić ten zabieg dla osób, które cierpią na utratę włosów. Przed zabiegami (miałem ich 2) na mojej głowie widoczne były duże zakola, a włosy były rzadkie na czubku głowy - teraz są gęste, mocne i zdrowe. Zabieg wykonywałem w Centrum Medycznym PLMED w Krakowie - profesjonalna opieka w trakcie i po zabiegach, wykwalifikowany i miły personel. To była jedna z lepszych decyzji w moim życiu.

J
Joanna

Witam polecam do zapoznania się z moją oferta.

Przeszczep włosów metodami micro FUE i DHI do 5000 graftów w Turcji z polską obsługą, transferami na terenie Turcji, hotelem. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem w Polsce Clinicana Hair Transplant Centre z siedzibą w Stambule specjalizującej się w przeszczepach włosów najnowocześniejszymi metodami micro FUE i DHI. Przeszczep włosów w Turcji jest najtańszym rozwiązaniem. Wyróżniają nas konkurencyjne ceny połączone z wysokim poziomem świadczonych usług.

Zapraszam do kontaktu w celu poznania pełnej oferty ? oraz bezpłatnej konsultacji

Pozdrawiam

Joanna

j.nowicka@meditravel.pl

538 454 755

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia