Spis treści
Jak wygląda koniczyna czerwona (łąkowa)?
Koniczyna czerwona lub łąkowa (Trifolium pratense) to pospolity gatunek z rodziny bobowatych, inaczej motylkowych, o potrójnych liściach i czerwonych kwiatach. Dawniej znana jako konicz lub dzięcielina, ma istotne znaczenie w symbolice i lecznictwie, jest też tradycyjnie rośliną pastewną.
Trójlistkowe liście koniczyny oznaczają Świętą Trójcę, to także emblemat św. Patryka, patrona zielonej lub szmaragdowej wyspy – Irlandii.
Podczas gdy cała roślina jest jadalna, najcenniejsze są jej kwiaty w odcieniu różowoczerwonym, z których przygotowuje się lecznicze susze i wyciągi. Rzadziej do tych celów wykorzystuje się jej krewniaczkę o podobnych właściwościach, koniczynę białą (Trifolium repens). Roślina o niższym i mniej rozłożystym pokroju ma skromniejsze kwiaty w kolorze białym.
Jakie właściwości ma koniczyna czerwona?
Koniczyna czerwona była stosowana w medycynie ludowej jako środek wzmacniający i uszczelniający naczynia krwionośne, a także moczopędny i odtruwający. Oprócz działania przeciwobrzękowego ceniono także jej właściwości wykrztuśne, hamujące obfite krwawienia miesiączkowe i uspokajające, a w medycynie Azji wykorzystywano do leczenia chorób skóry i krztuśca.
Dzisiaj wiemy, że kwiat koniczyny czerwonej zawiera fitosterole, saponiny i garbniki i przede wszystkim polifenole, w tym antocyjany i ponad 30 różnych izoflawonów. Należą do nich m.in. pratenseina czy genisteina i daidzeina, które są obecne również w nasionach soi. To cenne związki o działaniu antyoksydacyjnym i estrogennym, a dzięki temu przeciwnowotworowym i wspomagającym gospodarkę hormonalną u kobiet.
Sprawdź też:
Za sprawą związków aktywnych koniczyna czerwona ma cenne właściwości lecznicze, m.in.:
- zmniejsza objawy przekwitania,
- ogranicza stany zapalne,
- zmniejsza krwawienia.
Sprawdź też inne właściwości lecznicze koniczyny
Czerwona koniczyna na menopauzę i łuszczycę
Zawarte w koniczynie izoflawony mają podobną budowę do estrogenów, które są kobiecymi hormonami płciowymi. Dzięki temu mogą przyłączać się do receptorów w komórkach i niejako je zastępować, a dzięki temu łagodzić objawy ich niedoboru. Jest on przyczyną menopauzy, gdy ustaje aktywność jajników i miesiączkowanie, a także związanego z tymi zmianami osłabienia kości, które prowadzi do osteopenii i osteoporozy. Terapia czerwoną koniczyną w wielu przypadkach może skutecznie zastępować stosowaną wtedy hormonalną terapię zastępczą (HTZ).
Polecamy także:
Preparaty z koniczyny zmniejszą częstotliwość i nasilenie objawów menopauzy takich, jak uderzenia gorąca, nocne poty i napięcie nerwowe. Poprawiają także lipidogram i regulują poziom cukru, redukując ryzyko rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych, które wzrasta znacznie w tym okresie. Z działaniem usprawniającym metabolizm mogą być związane właściwości wspomagające odchudzanie, tj. zwiększające ilość spalanego tłuszczu przy stosowaniu diety redukcyjnej.
Pomado izoflawony z koniczyny redukują objawy nadmiaru androgenów w organizmie, które są męskimi hormonami płciowymi. W ten sposób zmniejszają związane z tym wypadanie włosów, jak również zmiany dotyczące skóry. Ponieważ zmniejszają jej wrażliwość na androgeny, redukują także nadprodukcję łoju i nadmierne rogowacenie naskórka. Dzięki temu skóra staje się gładsza i bardziej delikatna, a przy tym jędrniejsza i lepiej nawilżona.
Koniczyna stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, łagodzi objawy skórne związane z nadmierna aktywnością układu odpornościowego, takie jak zmiany łuszczycowe i egzema. Wspiera ponadto gojenie uszkodzeń skóry, w tym także trudno gojących się ran i oparzeń.
Przeciwwskazania do kuracji koniczyną
Koniczyna łąkowa jest dobrze tolerowana przez organizm nawet w dawkach leczniczych zapewniających do 80 mg izoflawonów dziennie przez okres do 2 lat. Informacje o zawartości tych związków znajdują się na opakowaniu preparatu z tym ziołem, przy czym picie herbatek również zapewnia bezpieczne ilości.
Nadmierne spożycie koniczyny może spowodować objawy uboczne, takie jak nudności, bóle mięśni i plamienie (krwawienie z macicy).
Czytaj też: Czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jakie wywołuje dolegliwości? Jak złagodzić objawy PMS?
Z powodu działania estrogennego z kuracji powinno się zrezygnować w przypadku ciąży, jak również chorób hormonozależnych, takich jak rak piersi, macicy i jajnika, a także mięśniaków macicy i endometriozy. Z powodu braku badań koniczyna nie jest zalecana także przy karmieniu piersią. Zioło nie nadaje się także dla dzieci.
Przeciwwskazania do przyjmowania koniczyny to także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, hormonalnych oraz immunosupresyjnych. W przypadku chorób przewlekłych kurację należy skonsultować z lekarzem.
Czytaj ponadto:
Kiedy zbierać koniczynę łąkową? Jak parzyć herbatkę z koniczyny?
Koniczynę łąkową zbiera się zwykle od 5 czerwca do 15 września, choć w ciepłe lata sezon może wypadać wcześniej. Surowcem zielarskim są kwiaty, które zbiera się, ścinając same główki kwiatowe albo główki z szypułkami i liśćmi.
Zbiór kwiatów koniczyny najlepiej zaplanować podczas słonecznej pogody i zakończyć przed południem. Najlepiej suszyć je w przewiewnym, zacienionym miejscu po rozłożeniu na papierze, a następnie przechowywać w papierowej torebce lub płóciennym woreczku.
Aby skorzystać z właściwości koniczyny, warto przygotować z niej herbatkę. Wystarczy zalać 3 łyżeczki suszu szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Polecana dawka to 1/2 szklanki naparu dwa razy dzienne. to 1/2 szklanki naparu dwa razy dzienne.
Zobacz również:
Kosmetyki z apteki
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczyszczający
Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczysz…
kup najtaniej

Dermedic Capilarte Szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry 300ml
kup najtaniej

Dr Irena Eris Pharmaceris S Ochronny Na Naczynka I Trądzik Różowaty...
kup najtaniej

La Roche-Posay Effaclar Duo (+) Krem Zwalczający Niedoskonałości 40ml
kup teraz

Organic Shop, Jaśmin & Miód, odświeżający żel pod prysznic, 280 ml
Organic Shop, Jaśmin & Miód, odświeżający żel pod …
kup teraz

La Roche-Posay, Anthelios, Mgiełka do twarzy SPF 50+
La Roche-Posay, Anthelios, Mgiełka do twarzy SPF 5…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem salicylowym i...
Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem sal…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzikowej
Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzi…
kup teraz

Tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-booster nawilżające,...
tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-boos…
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kwasy: AHA + LHA,...
tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kw…
kup teraz

Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
kup teraz

Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum stymulujące odrost,...
tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum st…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz