Objawy menopauzy mogą być zwiastunem poważnych chorób. Uderzenia gorąca, nocne poty i wahania nastroju – to niekoniecznie klimakterium

Agata Siemiaszko
Uderzenia gorąca i nocne poty to popularne objawy menopauzy, ale mogą wskazywać także na wiele innych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, które schorzenia łudząco przypominają klimakterium.
Uderzenia gorąca i nocne poty to popularne objawy menopauzy, ale mogą wskazywać także na wiele innych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, które schorzenia łudząco przypominają klimakterium. izkes/Getty Images
Objawy menopauzy mogą się pojawić nawet kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania. Wśród jej najczęstszych symptomów wymienia się uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca oraz nagłe zmiany nastroju. Często od razu kojarzymy je z klimakterium, jednak mogą one wskazywać na zupełnie inne schorzenia. Zobacz, które choroby łatwo pomylić z objawami menopauzy. Niektóre są łudząco podobne.

Spis treści

Choroby, które łatwo pomylić z objawami menopauzy

Charakterystycznymi objawami menopauzy są uderzenia gorąca, nocne poty, zmiana nastroju oraz wypadanie włosów. Jednak te dolegliwości nie muszą od razu oznaczać klimakterium! Sprawdź w galerii, jakie choroby mogą wywoływać takie same objawy jak menopauza.

Choroby, które „udają” menopauzę

Czym jest menopauza i jakie są jej objawy?

Menopauza, inaczej klimakterium lub przekwitanie, to medyczne pojęcie, które oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Jest to naturalny proces, polegający na wielu zmianach hormonalnych, który rozpoczyna się nawet kilka lat przed zanikiem miesiączkowania.

Czytaj także: „Kobiecy żeń-szeń” wspomaga zdrowie pań. Łagodzi kobiece dolegliwości, wycisza, reguluje cykl

Klimakterium u każdej kobiety może wystąpić w różnym wieku. Szacuje się, że najczęściej pierwsze objawy przekwitania pojawiają się między 45. a 55. rokiem życia.

Sprawdź: Ten sposób na uderzenia gorąca przy menopauzie zmniejsza objaw o 95 procent

Jakie objawy mogą świadczyć o menopauzie? Przede wszystkim są to:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • uderzenia gorąca,
  • kołatanie serca,
  • nocne poty,
  • bezsenność,
  • nawracające stany zapalne układu moczowego,
  • nietrzymanie moczu,
  • spadek libido,
  • wypadanie włosów,
  • zaburzenia koncentracji,
  • nagłe zmiany nastroju.

Każda kobieta inaczej reaguje na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Niektóre panie mogą nawet nie odczuwać żadnych objawów, a inne wręcz przeciwnie.

Jak poradzić sobie z menopauzą? Łagodzenie objawów nie musi być trudne

Przede wszystkim konieczna będzie zmiana sposobu żywienia i włączenie do jadłospisu produktów zawierających wapń oraz witaminę D, ponieważ podczas menopauzy często dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, a w konsekwencji do rozwoju osteoporozy. Te związki znajdziemy głównie w produktach mlecznych, nasionach roślin strączkowych, orzechach oraz tłustych rybach morskich.

Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.

Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości snu i o regularnych ćwiczeniach fizycznych, ponieważ pomogą zredukować napięcie oraz stres. Dodatkowo można sięgnąć po korzyści z jogi, która w delikatny i naturalny sposób wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marge
warto na pewno przebadać się wzdłuż i wszerz, profilaktyka jest bardzo ważna, u mnie szybko się menopauza pojawiła, źle się czułam, miałam okropne wahania nastroju, nie chciałam brać środków hormonalnych bo bardzo bałam się tycia, od paru miesięcy biorę promensil forte i czuję się o wiele lepiej
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia