Spis treści
Czym jest menopauza i kiedy się pojawia? Te zioła na menopauzę złagodzą objawy klimakterium
Menopauza, inaczej klimakterium lub przekwitanie, to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który występuje pomiędzy okresem prokreacji a etapem starzenia się.
Menopauza to ostatnia miesiączka, która następuje w większości przypadków pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Moment ten poprzedzony jest tzw. okresem premenopauzalnym, który rozpoczyna się już 4-6 lat przed zanikiem menstruacji. W tym czasie praca jajników stopniowo wygasa, następuje zmniejszenie czynności ciałka żółtego oraz spadek poziomu hormonów płciowych.
Sprawdź: Szczepionka na menopauzę – prace trwają
Aby lekarz mógł stwierdzić, że kobieta przekwitła, brak miesiączki musi występować przez 12 kolejnych miesięcy. Dopiero wtedy może zdiagnozować klimakterium, które związane jest z całkowitym ustaniem płodności. W przypadku, gdy kobieta nie miesiączkuje przez krótszy czas, może być nadal płodna, ponieważ brak menstruacji nie oznacza bezpłodności. Taki stan może być wywołany przyczynami zupełnie nie związanymi z klimakterium.
Sprawdź, jak naturalnie leczyć uderzenia gorąca i bezsenność towarzyszące przekwitaniu. Wypróbuj zioła na menopauzę!
Zobacz także:
Jak rozpoznać klimakterium? Objawy menopauzy
Menopauza to dość długi czas, który obejmuje zarówno okres premenopauzalny, jak i postmenopauzalny, zwykle trwa więc kilka lat. Nie da się jednak dokładnie określić ile. WHO podaje, że średnio jest to od 2 do 8 lat przed ostatnią miesiączką oraz rok po niej.
W tak długim czasie kobietom mogą towarzyszyć różnego rodzaju dolegliwości zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Najczęstsze z nich to:
- nagłe uderzenia gorąca i zlewne poty,
- bóle i zawroty głowy,
- nieregularne miesiączki,
- suchość pochwy,
- uczucie zmęczenia,
- obniżony nastrój i huśtawki nastrojów,
- osłabienie libido,
- zaburzenia snu,
- kołatanie serca,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- nietrzymanie moczu.
Czytaj także: „Kobiecy żeń-szeń” wspomaga zdrowie pań. Łagodzi kobiece dolegliwości, wycisza, reguluje cykl
U każdej pani objawy te mogą występować z innym nasileniem i częstotliwością. Zmiany zachodzące w ciele kobiety mogą przynieść też negatywne skutki w postaci pogorszenia kondycji włosów i cery, zwiotczenia mięśni i skóry, tycia, podwyższenia cholesterolu, nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów, obniżenia jakości życia seksualnego, problemów emocjonalnych i psychicznych. Aby zapobiec poważnym następstwom klimakterium warto zastosować środki łagodzące objawy przekwitania.
Zobacz także:
Naturalne leczenie stosowane w czasie przekwitania. Jak bezpiecznie stosować zioła na menopauzę?
Jeszcze do niedawna w leczeniu objawów klimakterium często stosowano Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ), która jednak zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, raka endometrium oraz może doprowadzić do groźnych powikłań w układzie krążenia. Dlatego kobiety coraz częściej i chętniej sięgają po naturalne metody łagodzenia objawów klimakterium, jakimi są zioła na menopauzę. Zioła w łagodny i naturalny sposób wpływają na pracę hormonów płciowych i w ten sposób niwelują wiele dolegliwości towarzyszących przekwitaniu.
Zobacz także: Rośnie jak chwast, jest dobra na menopauzę i PMS. Poznaj cenne właściwości koniczyny czerwonej
Zioła na menopauzę można stosować w formie naparów, tabletek lub herbatek ziołowych. W aptekach lub sklepach zielarskich można również kupić gotowe mieszanki ziołowe, które zawierają wyżej wymienione składniki oraz są dodatkowo wzbogacane o zioła takie jak melisa, ziele mniszka i fiołka trójbarwnego, pokrzywa, rozmaryn, skrzyp, kwiaty malwy, lipy czy rumianku. Składniki te działają uspokajająco, termoregulacyjnie i przeciwzapalnie, a także poprawiają kondycję skóry i włosów.
Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.
Należy pamiętać, że zioła mogą uczulać. Zawsze trzeba je stosować z umiarem i w razie wątpliwości poradzić się lekarza. Nie można również stosowania powyższych ziół łączyć z przyjmowaniem leków szczególnie hormonalnych, ponieważ mogą one nawzajem nasilać swoje działanie.
Sprawdź, jak naturalnie leczyć uderzenia gorąca i bezsenność towarzyszące przekwitaniu.
Bądź zawsze w formie
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?