Spis treści
Właściwości i zastosowanie lawendy
Lawenda (Lavandula) to roślina z rodziny jasnotowatych. Obejmuje 41 gatunków, wśród których najbardziej popularny to lawenda lekarska, zwana także lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia). Nazwa lawenda pochodzi od łacińskiego słowa „lavo, lavare”, co oznacza myć, kąpać się. Zgodnie z tą nazwą stosowano ją już w starożytnej Grecji i Rzymie do przygotowywania aromatycznych i relaksujących kąpieli. Lawenda pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, a dziś można ją spotkać również w Afryce czy na Wyspach Kanaryjskich. Jest uprawiana także w Polsce.
Sprawdź także: Odłamki szkła w jednym z napojów. GIS wycofuje produkt. Sprawdź, czy nie masz go w domu i zwróć do sklepu lub producenta
Surowcem zielarskim lawendy są głównie jej kwiaty, ale także liście i niezdrewniałe pędy. Kwiat lawendy zawiera ok. 1,5 proc. olejku eterycznego (w tym m.in. geraniol, linalol, borneol, pinen, cyneol, furfurol), a także garbniki, kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy), fitosterole, antocyjany, kumaryny (kumaryna, herniaryna, umbeliferon), flawonoidy (luteolina), triterpenoidy (kwas ursolowy) i sole mineralne.
To właśnie zawartości olejku eterycznego lawenda zawdzięcza swoje cenne prozdrowotne właściwości, a także niezwykle aromatyczny zapach. Jej intensywny kolor natomiast nadają jej antocyjany, które są również silnymi przeciwutleniaczami. Zwalczają wolne rodniki, opóźniają procesy starzenia, wspierają produkcję kolagenu, dzięki czemu wygładzają skórę i przywracają młody wygląd.
Lawenda działa:
- uspokajająco,
- nasennie,
- relaksująco,
- przeciwdrgawkowo,
- przeciwbólowo,
- pobudza trawienie i wydzielanie soków żołądkowych,
- antyseptycznie,
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- zapobiega wzdęciom,
- żółciopędnie,
- rozkurczowo,
- moczopędnie,
- łagodzi bóle miesiączkowe,
- przyspiesza gojenie ran.
Herbata z lawendą ułatwia zasypianie, wspomaga trawienie, łagodzi ból. Wypróbuj ten przepis!
Napar z lawendy w postaci herbatki wykazuje działanie uspokajające, łagodzące napięcie psychiczne i stres. Ułatwia on zasypianie, zapobiega bezsenności, uspokaja i koi nerwy. Regularne picie herbaty z lawendą zmniejsza skutki długotrwałego zmęczenia, łagodzi napięciowe bóle głowy i migreny, a także pomaga zapobiegać depresji i stanom lękowym.
Herbatka lawendowa dzięki właściwościom antyseptycznym, bakteriobójczym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym wzmacnia odporność oraz przyspiesza leczenie infekcji, a także gojenie się ran. Lawenda wspomaga również trawienie, działa rozkurczowo i łagodzi ból brzucha spowodowany niestrawnością oraz napięciem przedmiesiączkowym, zapobiega wzdęciom i zaparciom. Napar mogą stosować także kobiety w ciąży oraz po porodzie, ponieważ u kobiet karmiących piersią lawenda zwiększa laktację.
Herbata z lawendą – przepis
Składniki:
- 1 łyżka suszonych kwiatów lawendy,
- 1 szklanka (250 ml) wrzącej wody.
Przygotowanie:
- Lawendę zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem min. 5 minut. Można zalać również gorącym mlekiem.
- Po tym czasie odcedzić i pić 2-3 razy dziennie po 100-200 ml.
- Można także wypijać 1 szklankę na noc jako naturalny środek nasenny.
Lemoniada lawendowa – orzeźwiający napój na letnie upały
Tak przygotowany napar można schłodzić, dodać do niego sok z cytryny oraz kostki lodu i pić w czasie upałów w postaci orzeźwiającej lemoniady. Lemoniadę lawendową można również przyrządzić w inny sposób tzw. cold brew, czyli na zimno.
Zobacz także: Anielskie ziele na trawienie, lepsze krążenie i stres
Lemoniada lawendowa przepis
Składniki:
- 10 gram lawendy,
- 1 litr zimnej wody,
- sok z cytryny (ilość według uznania),
- listki mięty,
- kostki lodu.
Przygotowanie:
- Lawendę zalać zimną wodą i wstawić do lodówki na ok. 10-12 godzin.
- Po tym czasie odcedzić i dodać sok z cytryny, lód i listki mięty.