Spis treści
Magnolia nie tylko pięknie wygląda, ale też leczy
Magnolia to rodzaj drzew lub krzewów dorastających do wysokości 15-20 m. Roślina rośnie dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej. W Polsce jako rośliny ozdobne uprawiane są gatunki mrozoodporne. Magnolia charakteryzuje się pięknymi, dużymi kwiatami, które kwitną wiosną jeszcze przed rozwojem liści.
Najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym w medycynie od tysięcy lat gatunkiem magnolii jest magnolia lekarska ( Magnolia officinalis). Surowcem zielarskim jest głównie kora magnolii, ale także jej kwiaty, które są jadalne.
Tradycja stosowania kwiatów magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis) i innych jej gatunków w celu poprawy zdrowia liczy sobie tysiące lat. Należą one do ważnych składników w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej czy ajurwedyjskiej, a także amerykańskich Indian – podkreśla w artykule „Piękne kwiaty tuż-tuż. Zrób z nich leczniczą nalewkę” na Stronie Zdrowia Anna Rokicka-Żuk.
Herbata z kwiatów bzu lilaka na wątrobę, kaszel i uspokojenie! Sprawdź przepis
Lilak, bardziej znany jako bez, chociaż to jego błędna nazwa, nieodłącznie kojarzy nam się z majem i wiosną w rozkwicie. Jego piękny zapach umila spacery, a bukiety bzu lilaka wnoszą wiosnę do naszych...
Jak działa magnolia?
W korze, kwiatach i liściach magnolii można znaleźć ponad 250 składników, a 2 główne z nich to magnolol i honokiol. Są to neolingany, będące związkami z grupy polifenoli. Związki te stosowane są w suplementach diety na odchudzanie, a także w kosmetykach. Kora magnolii zawiera poza tym bifenole, alkaloidy, olejki i glikozydy.
Dzięki zawartości tych składników aktywnych magnolia wykazuje właściwości:
przeciwlękowe,
antydepresyjne,
antystresowe,
zmniejszające napięcie i stres,
łagodzące zaburzenia snu,
przeciwutleniające,
przeciwzapalne,
przeciwalergiczne,
przeciwbakteryjne,
zmniejszające objawy astmy,
wspomagające trawienie,
przeciwko zaburzeniom poznawczym,
przeciwnowotworowe,
nootropowe i neuroprotekcyjne.
Na stres, zmarszczki i libido. Prosto z krzaczka wrzuć do filiżanki i zalej wrzątkiem
Jaśmin znany jest przede wszystkim z pięknego zapachu. Jego kwiaty służą do aromatyzowania herbat, deserów, a także perfum i kosmetyków. Jaśminem mylnie określa się również jaśminowiec, który w Polsce...
Magnolia na mocne serce i dobry nastrój
Składniki aktywne zawarte w magnolii przekraczają barierę krew-mózg, dzięki czemu pozytywnie wpływają na działanie układu nerwowego i działają neuroprotekcyjnie, czyli chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Dzięki temu niwelują deficyty poznawcze związane z chorobą Alzheimera, a także regenerują mózg i opóźniają procesy jego starzenia. Poprawiają też nastrój oraz zmniejszają objawy depresji.
Magnolia łagodzi drażliwość, ułatwia zasypianie i przeciwdziałania spadkowi libido. W badaniach wykazuje także silne właściwości przeciwutleniające, jest antyoksydantem nawet 1000 razy silniejszym niż retinol (witamina E).
Magnolia wspomaga też pracę serca, ponieważ może chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem przez „zły” cholesterol LDL. Zmniejsza również ciśnienie krwi. Wyciągi z magnolii usprawniają trawienie oraz pracę wątroby. Warto ją więc stosować w czasie niestrawności, przy wzdęciach i zaparciach.
Magnolię można też wykorzystać do wspomagania odchudzania, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi i nie wywołuje przyrostu masy ciała, a nawet sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
Wiosną darmowe kosmetyki są wszędzie. Wypróbuj przepisy na płukankę i tonik
Pokrzywę można jeść, przyjmować leczniczo, a także stosować do pielęgnacji. Ta roślina ma cenne właściwości, które łatwo jest wykorzystać w domu. Ziele pokrzywy warto znaleźć w stanie świeżym – jest o...
Co można zrobić z magnolii?
Głównym surowcem zielarskim jest kora magnolii, która wykorzystywana jest od ponad 2 tys. lat w tradycyjnej medycynie chińskiej. Dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych takich jak magnolol i honokiol jest ona skutecznym środkiem antydepresyjnym, poprawiającym nastrój, uspokajającym, wspomagającym trawienie, a także działanie układu oddechowego w przypadku alergii, astmy czy infekcji górnych dróg oddechowych. Korę magnolii w postaci ciętej lub sproszkowanej możemy kupić w sklepach zielarskich, a cena za 50g to ok. 12-15 zł.
Można z niej przygotować nalewkę lub odwar. Aby przygotować odwar potrzebujesz tylko 2 składników:
1-2 łyżeczki kory ciętej,
250 ml wody.
Jak zrobić odwar z kory magnolii?
Korę umieść w niewielkim garnuszku i zaleje szklanką wody.
Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem przez 5-10 minut.
Odcedź i pij 1-3 razy dziennie.
Ułatwia zasypianie i łagodzi stres. Wypróbuj przepis na lemoniadę i herbatę z lawendy
Lawenda znana głównie ze swoich właściwości uspokajających, ułatwiających zasypianie i łagodzących stres posiada dużo więcej cennych dla zdrowia właściwości. Wzmacnia odporność, łagodzi bóle głowy i m...
Herbata z magnolii na stres i nadciśnienie
Natomiast z pięknych i aromatycznych kwiatów magnolii można zrobić niezwykłą herbatkę uspokajającą, łagodzącą stres, wspomagającą trawienie oraz pracę serca. Herbata z kwiatów magnolii ma słodko-pikantny smak przypominający połączenie imbiru z jaśminem i nutką wanilii.
Aby przygotować smaczną i relaksującą herbatę magnoliową należy zebrać młode kwiaty, które jeszcze nie do końca są otwarte z drzew rosnących z dala od miejskich dróg. Kwiaty następnie wysusz w ciepłym, przewiewnym miejscu lub w piekarniku nastawionym na 50 st. C z uchylonymi drzwiczkami przez 30-60 minut sprawdzając co jakiś czas stan wysuszenia.
Składniki:
1 łyżka kwiatów magnolii,
250 ml wody.
Jak przygotować herbatę z kwiatów magnolii?
Kwiaty zalej szklanką wrzącej wody.
Odstaw na 10 minut pod przykryciem.
Pij po pół szklanki kilka 3-4 razy dziennie.
Skuteczne tabletki na stres i nerwy. Zobacz polecane zioła i herbaty!
Życie w stanie psychicznego i fizycznego napięcia jest źródłem dyskomfortu, a często też uciążliwych dolegliwości, zaburzeń snu, lęków, a nawet depresji. Niestety, z powodu pandemii problemy te dotycz...
Czy magnolie są toksyczne? Przeciwwskazania do jej stosowania
Przyjmowanie zbyt dużych ilości magnolii może być toksyczne dla organizmu i prowadzić chorób oraz trwałej niewydolności nerek. Nie stosuj magnolii jeśli zażywasz leki ułatwiające zasypianie lub uspokajające, ponieważ może ona nasilać ich działanie i wzmagać senność.
Magnolia może wchodzić też w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, w tym aspiryną. Przez to może prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawień. Nie stosuj jej też przed operacją i zabiegami, a także po nich.
Nie stosuj produktów z magnolii w czasie ciąży i karmienia piersią, ponieważ wpływ wyciągów i ekstraktów nie jest znany.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Źródła:
Magnolia neuroexpert.org