Dlaczego boli brzuch? Nie bagatelizuj tych objawów i sprawdź, co oznacza kłucie w boku lub podbrzuszu. Przedstawiamy mapę bólu brzucha

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Lokalizacja bólu brzucha może ułatwić postawienie diagnozy. Sprawdź, co może oznaczać ból po konkretnej stronie brzucha. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Lokalizacja bólu brzucha może ułatwić postawienie diagnozy. Sprawdź, co może oznaczać ból po konkretnej stronie brzucha. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Wavebreakmedia/Getty Images
Ból brzucha to nieswoisty objaw, który może wskazywać na rozwój wielu schorzeń. Aby ułatwić postawienie prawidłowej diagnozy, należy dokładnie określić lokalizację oraz nasilenie bólu. Głównymi przyczynami dolegliwości zazwyczaj są zaparcia lub niestrawność, jednak długo utrzymujący się dyskomfort może być bardzo groźny. Podpowiadamy, co może oznaczać kłucie w lewym lub prawym boku, a także podajemy możliwe przyczyny bólu nadbrzusza oraz podbrzusza.

Spis treści

Dlaczego boli brzuch? Oto główne przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha jest reakcją obronną na zaburzenie wewnętrznej równowagi organizmu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, jednak 80 proc. przypadków jest spowodowanych przez problemy układu pokarmowego.

Jak znaleźć przyczynę bólu brzucha? Aby postawić prawidłową diagnozę, należy przede wszystkim określić:

  • czas trwania bólu,
  • lokalizację,
  • intensywność,
  • czynniki nasilające oraz łagodzące dyskomfort.

Czas trwania dolegliwości można określić jako ostry lub przewlekły. W przypadku nagłego pojawienia się bólu brzucha o bardzo intensywnym nasileniu, konieczne jest niezwłoczne udanie się do specjalisty, ponieważ ostry ból brzucha może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego lub uchyłków jelita grubego. Te schorzenia wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej, ponieważ może dość do zapalenia otrzewnej oraz rozwoju groźnej sepsy.

Natomiast stały ból o niewielkiej intensywności, który nie mija przez wiele dni lub tygodni, może oznaczać rozwój chorób przewlekłych, takich jak choroba wrzodowa lub problemy ginekologiczne.

Warto także zwrócić uwagę na czynniki, które nasilają lub łagodzą ból brzucha, ponieważ mogą ułatwić postawienie odpowiedniej diagnozy:

  • zmniejszenie bólu po przyjęciu posiłku może oznaczać nadkwaśność żołądka i choroby z nią związane np. wrzody żołądka lub dwunastnicy i refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zmniejszenie bólu po przyjęciu leków z symetykonem może świadczyć o niestrawności, wzdęciach lub nietolerancjach pokarmowych,
  • złagodzenie bólu po przyłożeniu ciepłego kompresu może oznaczać problemy ginekologiczne,
  • nasilenie bólu kilkanaście minut po posiłku może oznaczać zaburzenia pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego lub trzustki,
  • nasilenie dolegliwości po spożyciu tłustych posiłków może świadczyć o niestrawności, ale również o zaburzeniach pracy wątroby.

Mapa bólu brzucha. Co oznacza ból w lewym lub prawym boku?

Ból brzucha to nieswoisty objaw, jednak dokładne określenie jego lokalizacji może przyspieszyć postawienie diagnozy. Aby ułatwić zlokalizowanie bólu, lekarze dzielą powierzchnię brzucha na cztery części – prawy i lewy bok oraz góra i dół brzucha. W galerii przedstawiamy, na jakie choroby może wskazywać ból brzucha.

Co oznacza ból brzucha po lewej stronie? Oto mapa bólu brzucha

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia