Spis treści
Zrób test i poznaj wiek swojego serca
Brytyjski National Health Service (NHS) udostępnił kalkulator, który po wprowadzeniu danych określa wiek naszego serca oraz podaje informacje dotyczące średniej długości życia osób o podobnych wynikach jak nasze oraz szacuje ryzyko wystąpienia chorób takich jak zawał czy udar.
Chociaż test przygotowany jest po angielsku, używając automatycznego tłumacza, można go bez trudu wykonać. Dane, które warto mieć pod ręką to wiek, waga i wzrost oraz ciśnienie krwi oraz wysokość cholesterolu. Nie mając danych dotyczących ciśnienia i cholesterolu nadal można skorzystać z kalkulatora, ale wyniki będą mniej dokładne.
W trakcie badania zostaniemy poproszeni o kod pocztowy, którego nie musimy podawać, aby przejść dalej. Wpisując wzrost i wagę można włączyć polskie miary (cm i kg), a podając wysokość cholesterolu – przełączyć na mg/dl.
Test znajduje się na stronie NHS, wejdziesz na niego klikając w link: Oblicz wiek swojego serca
Dla kogo przeznaczony jest kalkulator wieku serca?
Test wieku serca jest oparty na kalkulatorze ryzyka Joint British Societies (JBS3). Algorytm ten służy do oszacowania wieku serca danej osoby i ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Przeznaczony jest do użytku osób w wieku od 30 do 95 lat, ponieważ są one bardziej narażone na choroby układu krążenia.
Z kalkulatora nie powinny korzystać osoby, u których występują choroby sercowo-naczyniowe. W ich przypadku zawsze należy postępować zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami dotyczącymi leczenia i opieki zdrowotnej.
Co wpływa na wiek serca?
Wśród czynników, które wpływają na wiek i stan naszego serca NHS wymienia:
Palenie – nikotyna oraz tlenek węgla znajdujący się w dymie papierosowym, obciążają serce, sprawiając, że pracuje ono szybciej, zwiększają one również ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Ponadto inne substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym mogą uszkodzić wyściółkę tętnic wieńcowych. Palenie naraża na choroby układu krążenia nie tylko palacza, ale także jego otoczenie. Warto wiedzieć już rok po zaprzestaniu palenia, ryzyko zawału serca jest o połowę mniejsze niż u osoby palącej.
Waga – osoby z nadwagą są bardziej narażone na poważne schorzenia, w tym choroby serca, udar, cukrzycę typu 2 i niektóre nowotwory. Nadprogramowe kilogramy sprzyjają występowaniu nadciśnienia i miażdżycy oraz mogą zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów.
Cholesterol – osoby, które mają całkowity poziom cholesterolu równy lub wyższy niż 190 mg/dl, są znacznie bardziej narażone na zawał serca lub udar mózgu. Ma to związek z rozwijającą się miażdżycą i nadciśnieniem, które obciążają serce i przyczyniają się do zwężeń i uszkodzeń tętnic.
Dowiedz się, jak obniżyć poziom cholesterolu w naturalny sposób
Cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na pracę serca. Badania pokazują, że pacjenci z cukrzycą typu 2 są od dwóch do czterech razy bardziej narażeni na zawał serca lub udar mózgu.
Ciśnienie krwi – zbyt wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie rzadko daje zauważalne objawy, ale mocno obciąża serce. Jeśli nie jest leczone, zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca i udar mózgu.