W czasie kongresu naukowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) hiszpańscy specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w A Coruña zaprezentowali prosty test, za pomocą którego każdy może zbadać wydolność swojego serca.
Dr Jesús Peteiro powiedział, że był to sposób na znalezienie prostej i taniej metody na zbadanie stanu serca, która pomoże nie tylko pacjentom ocenić wydolność tego narządu i w porę zwrócić się do lekarza. Ta łatwa metoda ułatwi również lekarzom diagnozowanie pacjentów i na podstawie wyników kwalifikację do dalszych badań diagnostycznych.
Na czym polegało badanie?
W badaniu wzięło udział 165 pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca lub zagrożonych jej wystąpieniem, u których pojawiły się już objawy zaburzeń układu krążenia takie jak bóle w klatce piersiowej czy trudności w oddychaniu w czasie wysiłku.
Badanie rozpoczynało ćwiczenie na bieżni przy zwiększającym się stopniowo tempie, aż do całkowitego wyczerpania. Następnie uczestnicy odpoczywali 15-20 minut i dopiero po tym czasie wchodzili po schodach na czwarte piętro pokonując 60 stopni schodów w dość szybkim tempie, bez zatrzymywania się.
Badacze porównali czas w jakim uczestnicy pokonywali ten dystans ze stopniem wydolności ich serca po wysiłku na bieżni, który ocenili przy pomocy specjalnego wskaźnika tzw. równoważnika metabolicznego (MET). Wskaźnik ten wskazuje poziom wydatku energetycznego podczas wysiłku i służy ocenie intensywności tego wysiłku. Dla porównania jeden MET odpowiada zużyciu energii podczas spoczynku w pozycji siedzącej przez osobę ważącą ok. 70 kg.
Zobacz także:
Osoby wchodzące na 4. piętro w czasie krótszym niż 1 minuta mają zdrowsze serce!
- Uczestnicy, którzy weszli po schodach w czasie krótszy niż niż 40-45 sekund mieli ponad 9-10 MET. Taki wynik według wcześniejszych badań oznacza niskie ryzyko śmierci - poniżej 1 proc. w ciągu roku i i 10 proc. w czasie 10 lat.
- Ci, którym zajęło to ponad 1,5 minuty uzyskali mniej niż 8 MET, co zwiększa ryzyko śmierci nawet do 4 proc. w ciągu roku i aż 30 proc. w czasie najbliższych 10 lat.
Serca uczestników zbadano również za pomocą technik obrazowych i u 58 proc. pacjentów wchodzących po schodach dłużej niż 1,5 minuty wykryto zaburzenia pracy serca. Natomiast u osób szybciej pokonujących ten dystans takie zaburzenia wystąpiły u 32 proc.
Badania przeprowadzane były na osobach zagrożonych wystąpieniem choroby wieńcowej lub już na nią chorujących, jednak z powodzeniem test schodowy mogą stosować również osoby zdrowe, które chcą mieć pod kontrolą stan swojego serca. Jeśli nie mamy konieczności codziennego wchodzenia po schodach to raz na jakiś czas warto jednak w celu przeprowadzenia testu przejść się szybkim krokiem na czwarte piętro i zmierzyć sobie czas, w jakim taki dystans pokonamy. Może to pomóc zauważyć niepokojące objawy i w porę zwrócić się o pomoc do lekarza. Dodatkowo taka aktywność może nam ułatwić zwiększenie wydolności organizmu i poprawić kondycję.
Źródło:
Test your heart health by climbing stairs – alphagalileo.org
ZOBACZ: Sprawdź swoje zdrowie, wchodząc po schodach