Spis treści
Borówki to skarbnica witamin i antyoksydantów! Ile kalorii mają borówki?
Borówka amerykańska, inaczej borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) należy do tej samej rodziny, co nasza rodzima jagoda leśna (borówka czarna). Pochodzi z Ameryki Północnej, ale uprawiana jest już niemal na całym świecie, również w Polsce, gdzie sezon na nią zaczyna się już w lipcu. Jednak borówkami możemy cieszyć się prawie przez cały rok, ponieważ są one sprowadzane m.in. z Chile czy Hiszpanii.
Soczyste i słodkie owoce borówki możemy jeść na surowo, dodawać do ciast, deserów, koktajli i musów, a także robić z nich przetwory takie jak dżemy, galaretki czy soki.
To się dzieje z twoim organizmem, gdy codziennie jesz borówki. Poznaj 5 korzyści
Borówki są niskokaloryczne, 100 g owoców ma tylko 57 kcal. Ponadto borówki zawierają aż 84 proc. wody, dzięki czemu skutecznie nawadnia organizm, a także 14,5 g węglowodanów (w tym 2,4–3,5 g błonnika), oraz niewielkie ilości tłuszczu (0,4–0,7 g) i białka (0,6 g).
Borówki są bogate w witaminę C, której w 100 g zawierają aż 10 mg, co stanowi około 1/3 dziennej ilości zapotrzebowania na tę witaminę. Poza tym w borówkach znajdziemy także witaminę A, E, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, potas, kwas foliowy, kwas elagowy, kwas pantotenowy oraz fitoestrogeny.
Zobacz też: Te pyszne owoce niektórym mogą szkodzić. Kto nie powinien jeść borówki amerykańskiej?
Warto zaznaczyć, że borówki są źródłem polifenoli takich jak flawonoidy, procyjanidyny, flawonole (kwercetyna, mirycetyna), które wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także chronią przed chorobami układu krążenia.
Czy warto jeść borówki? Sprawdź, jak ich spożywanie wpływa na organizm
Borówki możesz jeść przez cały rok. Są one źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych oraz mają niezwykłe właściwości odżywcze. Sprawdź, co się dzieje z twoim organizmem, gdy jesz borówki.
Jaki wpływ na organizm ma jedzenie borówek? Zobacz wszystkie korzyści!