To nie tylko smaczna przekąska, ale też paliwo dla mózgu. Jedz codziennie, aby poprawić pamięć, obniżyć ciśnienie krwi i uniknąć zawału

Monika Góralska
Monika Góralska
Podjadaj te owoce codziennie, a Twój mózg i serce Ci za to podziękują. Zmniejszysz ryzyko udaru, zawału oraz demencji. Tak działają jagody, borówki, a także inne owoce bogate w antocyjany.
Podjadaj te owoce codziennie, a Twój mózg i serce Ci za to podziękują. Zmniejszysz ryzyko udaru, zawału oraz demencji. Tak działają jagody, borówki, a także inne owoce bogate w antocyjany. Joshua Woroniecki/pixabay.com, freepik.com
Poprawiają pamięć i koncentrację, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko zawału serca. Zdaniem naukowców jagody i borówki to nie tylko smaczna przekąska, ale też dopalacz dla mózgu. Są dostępne przez cały rok, wystarczy więc jeść je codziennie, aby zadbać o mózg i serce oraz znacznie obniżyć ryzyko demencji, nadciśnienia, zawału i chorób serca. Zobacz, ile jagód dziennie jeść, aby mieć mózg jak żyletka i serce jak dzwon.

Spis treści

Te owoce to nie tylko smaczna przekąska, ale też dopalacz dla mózgu i serca

Badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Medycyny King's College w Londynie (Wielka Brytania) udowadnia, że codzienne jedzenie jagód lub borówek usprawnia przepływ krwi w mózgu i naczyniach krwionośnych. Dzięki temu te niepozorne owoce poprawiają funkcje poznawcze i wykonawcze mózgu, polepszają pamięć, obniżają ciśnienie krwi i zapewniają zdrowie układu sercowo-naczyniowego szczególnie u osób w starszym wieku.

Sprawdź także: Jesz jagody prosto z krzaczka? Możesz zarazić się groźnym dla życia pasożytem. Mycie jagód jest konieczne. Zobacz, jak robić to prawidłowo

W badaniu wzięło udział 61 zdrowych osób w wieku od 65 do 80 lat. Zostali oni podzieleni na 2 grupy:

  • pierwsza piła napój sporządzony z 26 gramów liofilizowanego proszku z dzikich jagód (co odpowiada około 178 gramom jagód),
  • druga grupa otrzymywała tak samo wyglądające placebo (nie zawierające proszku z jagód).

Jagody na problemy z pamięcią i nadciśnienie

Uczestnicy pili napój codziennie przez 12 tygodni. Na początku badania i po jego zakończeniu badacze zmierzyli m.in. funkcje poznawcze, sztywność tętnic, ciśnienie krwi, mózgowy przepływ krwi, a także badania moczu u uczestników.

Wyniki badań udowodniły, że osoby, które codziennie spożywały napój ze sproszkowanymi jagodami po 3 miesiącach miały lepszą pamięć i szybciej przypominały sobie listę słów oraz dokładniej rozwiązywały zadania na koncentrację. U osób spożywających napój z jagodami zauważono również obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 3,59 mmHG i poprawę funkcji naczyń krwionośnych w porównaniu do osób stosujących placebo. Poprawa tych parametrów prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

To badanie jest pierwszym tego rodzaju, a wyniki sugerują, że codzienne spożycie dzikich jagód może pomóc obniżyć ryzyko chorób układu krążenia u ludzi poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poprawę funkcji naczyń krwionośnych – powiedziała autorka badania dr Ana Rodriguez-Mateos, wykładowca żywienia na Wydziale Nauk o Żywieniu King's College w Londynie.

Ile jagód i borówek jeść, aby mieć zdrowe serce i dobrą pamięć?

Uczestnicy badania pili napój ze sproszkowanym ekstraktem z jagód. W badaniach naukowych stosowane są sproszkowane substancje dla osiągnięcia dokładniejszych pomiarów. Użyte w badaniu 26 g liofilizowanego proszku z czarnych jagód odpowiada około 178 g jagód, czyli ok. 80 szt. całych owoców. Oznacza to, że wystarczy niewielka ilość tych owoców, ale spożywana codziennie, aby odnieść korzyści dla zdrowia serca i mózgu. Jednak nie tylko jagody mają takie działanie, bo wcześniejsze badania sugerują, że również borówki, a także inne owoce mają podobne właściwości.

Uważamy, że za tymi efektami stoją niebieskie pigmenty w jagodach, antocyjany, które są rodzajem polifenoli obecnych również w innych produktach spożywczych, takich jak truskawki, maliny, czerwone winogrona i fioletowe warzywa, ponieważ wzrost ich metabolitów zaobserwowano w moczu ochotników po 12 tygodniach spożycia – powiedziała dr Rodriguez-Mateos.

Antocyjany nadają owocom ciemny kolor, ale ich głównym działaniem odkrytym w badaniu była poprawa przepływu krwi zarówno w naczyniach krwionośnych, jak i w mózgu. Dzięki temu cały organizm jest lepiej dotleniony, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, serca oraz wszystkich organów, komórek i układów. Jednak dokładny mechanizm działania polifenoli nadal nie został poznany. Dr Ana Rodriguez-Mateos dodała, że potrzebne są kolejne badania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia