Pomagają produkować kolagen, zmniejszają zmarszczki i mają niską zawartość cukru. Jedz maliny, póki trwa na nie sezon!

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Maliny. Już samo to słowo sprawia, że chcę je jeść – już, natychmiast! Zakładam, że ty pewnie też je lubisz. A jak przeczytasz, że mogą zmniejszać oznaki starzenia i mają niską zawartość cukru, to zaraz pobiegniesz do ogródka albo na targ, żeby kupić solidną porcję tych letnich owoców. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po maliny.

Spis treści

Czy maliny są dobre na cerę?

Maliny oprócz dobrego smaku oferują szereg właściwości zdrowotnych, a także mogą pomóc zmniejszyć oznaki starzenia. Owoc idealny? Dla wielu na pewno tak!

Są pyszne, nie za słodkie i zdrowe. Maliny są:

  • bogate w składniki odżywcze,

  • niskokaloryczne,

  • źródłem antytoksyn i polifenoli (ochronnych związków roślinnych, które mogą pomóc zmniejszyć fizyczne oznaki starzenia oraz poprawić równowagę i siłę).

Maliny są jednymi z owoców o najniższej zawartości cukru.
Maliny są jednymi z owoców o najniższej zawartości cukru. freepik

Jakiś czas temu pisałam o piciu kolagenu (dalej to robię!). Poziom kolagenu w skórze spada wraz z wiekiem. Prowadzi to do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry. Dobra wiadomość jest taka, że maliny są bogate w witaminę C, która nie tylko pomaga produkować kolagen, ale także naprawia uszkodzenia skóry spowodowane przez słońce.

Jakie właściwości mają maliny? Mogą pomóc ochronić cię przed rakiem i zapaleniem stawów

Maliny zawierają przeciwutleniacze, które mogą potencjalnie zapewniać ochronę przed rakiem. Naukowcy twierdzą, że te różowoczerwone owoce mogą być korzystne w zwalczaniu raka okrężnicy, piersi i wątroby.

Po maliny powinny sięgać też osoby, które cierpią na zapalenie stawów. Jedzenie tych owoców może pomóc zmniejszyć objawy tej choroby, obniżyć ryzyko jej rozwoju i zminimalizować uszkodzenia stawów u tych, którzy ją rozwiną.

Czy maliny obniżają poziom cukru we krwi?

Maliny są jednymi z owoców o najniższej zawartości cukru. Jedna filiżanka malin zawiera zaledwie 5 g cukru. Choć czasami mogą smakować nieco cierpko, stają się słodsze, im są dojrzalsze. Jeżeli lubisz słodycze, a nie chcesz przytyć, wybierz maliny!

Maliny mają niski indeks glikemiczny (IG) i wysoką zawartość błonnika. Dzięki temu są przydatnym składnikiem, jeśli chcesz monitorować poziom cukru we krwi. Jak sugerują badania, maliny spożywane wraz z dietą wysokotłuszczową mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić reakcję na insulinę. Może być to spowodowane naturalnymi garbnikami, w które są bogate maliny. Garbniki hamują enzymy rozkładające skrobię.

Badanie z 2017 r. wykazało, że myszy cierpiące na zespół metaboliczny (termin używany do opisania połączenia cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i otyłości) wykazały poprawę masy ciała i wrażliwości na insulinę, gdy codziennie podawano im jedną porcję malin. Chociaż istnieje wiele badań potwierdzających te odkrycia, wciąż potrzebne są kolejne, aby określić ich znaczenie dla ludzi.

Jedzenie malin może korzystnie wpływać na stan twojej skóry, zmniejszać oznaki starzenia i pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia