Zakończono produkcję polskiego leku na COVID-19! Preparat z przeciwciałami zwalczającymi koronawirusa firmy Biomed wchodzi w fazę testów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Lek na koronawirusa pozyskiwany jest z osocza krwi osób, które przebyły zakażenie, poprzez jego odpowiednie oczyszczenie
Lek na koronawirusa pozyskiwany jest z osocza krwi osób, które przebyły zakażenie, poprzez jego odpowiednie oczyszczenie Olga Kononenko/unsplash.com
W Lublinie zakończono produkcję pierwszego na świecie leku na koronwirusa! Skuteczny preparat zawiera immunoglobuliny pozyskiwane z osocza krwi ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały z COVID-19. W przeciwieństwie do samego osocza, które podawano już chorym w naszym kraju i na świecie, rodzimy środek farmaceutyczny zawiera przeciwciała oczyszczone, a więc bezpieczne dla pacjentów. Lek można przechowywać i przewozić bez konieczności chłodzenia. Badania kliniczne z jego użyciem wkrótce rozpoczną się w czterech ośrodkach w Polsce.

Pierwsza partia polskiego leku przeciw COVID-19 została już wyprodukowana i jest gotowa do badań! Jego wytwórca, firma biotechnologiczna Biomed z Lublina, poinformowała o tym po południu w poniedziałek 21 września 2020 roku. Produkcję preparatu rozpoczęto 17 sierpnia.

Lek na koronawirusa SARS-CoV-2 powstaje z osocza krwi ozdrowieńców, dzięki czemu zawiera immunoglobuliny IgG – przeciwciała nakierowane na ten patogen, które organizm wytwarza normalnie w walce z infekcją. Immunoglobuliny te stanowią nie tylko czynnik unieszkodliwiający patogen, ale także wskaźnik przebytej infekcji – to właśnie na ich wykrywaniu polega działanie szybkich testów na koronawirusa.

Przeczytaj na temat:

Ponieważ krew, z której usunięto krwinki, wciąż zawiera różnego rodzaje białka i inne składniki mogące wywołać niekorzystne reakcje w organizmie biorcy, badacze z Biomedu poddają osocze odpowiedniemu oczyszczaniu i koncentracji. Zwiększa to bezpieczeństwo kuracji, sprawiając przy tym, że lek jest bardziej wydajny. W przeciwieństwie do osocza ozdrowieńców nie musi być więc podawany jedynie w przypadku zgodności grup krwi i tylko wtedy, gdy pojawi się odpowiedni dawca.

Standaryzowany lek na bazie osocza ma uniwersalne zastosowanie i długą trwałość. Ma być podawany domięśniowo pacjentom szpitalnym w początkowych fazach rozwoju infekcji koronawirusem, gdy dochodzi do nasilania się objawów, ale zanim u pacjenta wystąpi niewydolność oddechowa związana z narastającym stanem zapalnym w organizmie.

Lek z Biomedu musi teraz przejść wymagane badania, po czym zostanie przekazany do prób klinicznych z udziałem pacjentów w czterech ośrodkach – w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie.

Podawanie chorym na COVID-19 osocza krwi ozdrowieńców zawierającego przeciwciała okazało się skuteczną metodą leczenia, wykorzystywaną już w różnych krajach na świecie, w tym w Polsce, w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Oficjalna zgoda na stosowanie tej terapii została przyznana przez Ministerstwo Zdrowia 14 marca 2020 roku.

Nie jest to przy tym metoda nowa, bo stosowano ją już w leczeniu m.in. wirusowego zapalenia wątroby, tężca i błonicy, jednak procedury pozyskiwania przeciwciał są wciąż ulepszane.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia