Mikroudary w przebiegu COVID-19 występują również obecnie. Neurolog ostrzega, że niedokrwienny udar mózgu ma co 10. pacjent covidowy

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Drobne zmiany ogniskowe w mózgu po przebyciu COVID-19 często odkrywane są jakiś czas po infekcji, gdy wykonywana jest tomografia komputerowa.
Drobne zmiany ogniskowe w mózgu po przebyciu COVID-19 często odkrywane są jakiś czas po infekcji, gdy wykonywana jest tomografia komputerowa. zinkevych/123RF
Jednym z powikłań ostrej fazy COVID-19 może być udar mózgu, o czym wiadomo od początku pandemii. Chociaż na świecie dominuje teraz łagodniejszy wariant koronawirusa, Omikron, w przebiegu infekcji mogą występować tzw. mikroudary, bo wynika to z jej charakteru. Objawy, takie jak opadanie kącika ust czy niesprawność ręki, w czasie choroby mogą być czasem nieodczuwalne przez pacjenta – ostrzega neurolog prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Infekcja koronawirusem przyczyną zaburzeń krzepnięcia krwi

Od samego początku pandemii koronawirusa wiadomo, że jednym z powikłań ostrej fazy COVID-19 jest udar mózgu.

– Wynika to z patomechanizmu samego COVID-19, gdzie dochodzi do zakrzepicy naczyń krwionośnych oraz reakcji zapalnej, która zaburza krzepliwość krwi – wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, Kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Jak dodał neurolog, z doniesień naukowych wynika, że nawet 10 proc. pacjentów covidowych ma udar niedokrwienny.

– Takie były też nasze obserwacje, gdzie leczono takich pacjentów trombektomią – potwierdził prof. Rejdak, odnosząc się do zabiegu wewnątrznaczyniowego usuwania skrzepliny z mózgu.

Lekarz podkreślił, że aktualnie sytuacja epidemiczna jest inna niż z początku, ponieważ z powodu nabycia odporności populacyjnej infekcje przebiegają łagodniej, co nie oznacza jednak, że udary już nie występują.

– Obecnie w przebiegu COVID-19 mogą występować tzw. mikroudary, co jest związane z czynnikiem prozakrzepowym samej infekcji. Dochodzi wtedy do zatykania małych naczyń mózgowych, czego wyrazem są zmiany niedokrwienne – poinformował neurolog, który zwrócił też uwagę, że objawy mogą być czasami nieodczuwalne przez pacjenta w czasie infekcji. – Zdarza się, że dopiero po przebyciu COVID-19, robiąc badanie rezonansem, znajdujemy drobne zmiany ogniskowe w mózgu – powiedział prof. Rejdak.

Dowiedz się także:

Jak rozpoznać objawy mikroudaru? Neurolog wyjaśnia

Udar niedokrwienny mózgu to sytuacja niebezpieczna, w której z powodu braku dopływu krwi dochodzi do obumierania komórek nerwowych. Są one nieodwracalne, dlatego trzeba działać szybko.

Jak rozpoznać taki mikroudar w czasie infekcji COVID-19? Może wtedy dochodzić do niewielkich deficytów neurologicznych, takich jak opadanie kącika ust czy niesprawność ręki.

– Należy być ostrożnym i uważnym, bo najczęściej skupiamy się na gorączce, kaszlu, ale wówczas może dochodzić również do zatkania tych drobnych naczyń w mózgu – wyjaśnił prof. Rejdak.

Nawiązując do odległych skutków COVID-19, neurolog wskazał, że mikroudary mogą być także wtórnym wynikiem reakcji zapalnej, która tli się w organizmie podczas infekcji. Dlatego mogą występować dopiero w trakcie post-covid, inaczej long-covid, czyli długiego covid.

– Do udarów może dochodzić również do 6 tygodni po zakażeniu lub nawet do 3 miesięcy – sprecyzował prof. Konrad Rejdak. – Dotyczy to zwłaszcza osób, które już wcześniej miały czynniki ryzyka, jak nadciśnienie, cukrzyca, a dodatkowo przeszły infekcję covidową.

Odnosząc się do zaburzeń węchowych i smakowych, tak charakterystycznych na początku pandemii koronawirusa na świecie, powiedział, że nadal się one zdarzają, ale nie są to – jak określił – tak spektakularne przypadki, jak wcześniej.

– Nie jest to już typowy objaw, a raczej krócej trwający i przemijający – ocenił. Przekazał też, że ma pod opieką pacjentów, którzy stracili węch i smak na początku pandemii wiosną 2020 roku i jeszcze ich nie odzyskali. – Co prawda to mały procent osób, które mają tak głęboki ubytek węchu i smaku, ale zdarza się, że jeszcze im te zmysły nie powróciły – powiedział. (PAP)

Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/ arz

Przeczytaj też: endometrioza u kobiet zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia