Pierwszy taki przypadek na świecie. COVID-19, małpia ospa i HIV u jednego pacjenta

Anna Piotrowska
Opracowanie:
36-letni mężczyzna w czerwcu spędził pięć dni w Hiszpanii. Objawy zaczęły się rozwijać dziewięć dni po powrocie. Zdjęcie ilustracyjne.
36-letni mężczyzna w czerwcu spędził pięć dni w Hiszpanii. Objawy zaczęły się rozwijać dziewięć dni po powrocie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/ Excellentcc
36-letni mężczyzna z Włoch uzyskał jednocześnie pozytywny wynik testu na COVID-19, małpią ospę i HIV – informują naukowcy z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Jak informuje „Journal of Infection”, powołując się na włoskich naukowców, objawy pojawiły się u 36-latka dziewięć dni po krótkiej podróży do Hiszpanii. Początkowo rozwinęły się gorączka, ogólne zmęczenie, ból gardła i głowy.

Wiadomo, że pacjent otrzymał wcześniej dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 i już w styczniu zakaził się wirusem po raz pierwszy. Kolejny pozytywny wynik testu uzyskał 2 lipca. Wtedy na lewym ramieniu pojawiła się też wysypka. Następnego dnia bolesne pęcherze pojawiły się na tułowiu, nogach, twarzy i pośladkach.

Czytaj też: Nowa śmiercionośna odmiana małpiej ospy wykryta w Europie. Groźny wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i zabija głównie dzieci

Niepokojące objawy skłoniły 36-latka do udania się na oddział ratunkowy w Szpitalu Uniwersyteckim w Katanii, skąd został przeniesiony na oddział chorób zakaźnych. Tam zaś uzyskał pozytywny wynik testu na małpią ospę. Wcześniej przyznał, że podczas pobytu w Hiszpanii odbył bez zabezpieczenia stosunek z mężczyzną. Dalsze badania wykazały, że on również jest również zakażony wirusem HIV. Według naukowców infekcja nastąpiła stosunkowo niedawno.

Mężczyzna został wypisany ze szpitala 11 lipca i poddany izolacji w domu.

Naukowcy zwracają uwagę, że lekarze powinni być świadomi możliwości jednoczesnego zakażenia SARS-CoV-2 i wirusem ospy małpiej, szczególnie u osób z niedawną historią podróży do obszarów epidemii tego drugiego patogenu.

– Nasz przypadek potwierdza, że stosunek seksualny może być dominującym sposobem transmisji. Dlatego zaleca się pełne badanie przesiewowe STI po rozpoznaniu ospy małpiej – wskazali naukowcy z Uniwersytetu w Katanii.

newsweek.com

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rassin
ja po sobocie, mam pocovidwą, poNiedzielską śmierdzącą kupe..
W
Waldek
piotrowska ten twój bełkot już nikogo nie rusza...

zaczynamy brać sie za wasze wypociny
W
Waldek
Anna Piotrowska- czy ty używasz mózgu?!?!?!?

cały ten bełkot medialny dla tępych w hipnozie tv dobiega końca...

kto wam jeszcze wierzy?!?!?!

dnoooo totalne
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia