Które antybiotyki mogą wywołać działania niepożądane?
Ze względu na to, że po zastosowaniu antybiotyków chinolonowych i fluorochinolowych zgłaszano przypadki skutków ubocznych zaburzających sprawność i wpływających na funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego, Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała przeglądu tych leków pod kątem oceny potencjalnego ryzyka i korzyści z ich stosowania na terenie Unii Europejskiej.
W porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wycofano z rynku produkty lecznicze zawierające:
- cynoksacynę,
- flumechinę,
- kwas nalidyksowy,
- kwas pipemidowy.
W związku z tym wszystkim pracownikom służby zdrowia zaleca się, by NIE przepisywali pacjentom leków zawierających chinolony lub fluorochinolony[/b]:
- w celu leczenia zapalenia gardła, migdałków i ostrego zapalenia oskrzeli,
- niebakteryjnego (przewlekłego) zapalenia gruczołu krokowego,
- łagodnych lub umiarkowanych zakażeń,
- a także chorym, u których wcześniej doszło do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych po zastosowaniu antybiotyku chinolonowego lub fluorochinolowego.
Kto nie powinien stosować antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych?
Szczególną ostrożność przy polecaniu tych leków powinno się zachować w przypadku:
- osób w podeszłym wieku,
- pacjentów z zaburzeniami czynności nerek,
- pacjentów po przeszczepach narządów (stosujących kortykosteroidy) – ze względu na zwiększone ryzyko zapalenia ścięgna lub zerwania ścięgna (zaleca się unikanie jednoczesnego przyjmowania kortykosteroidów i antybiotyków fluorochinolowych).
Jakie działania niepożądane mogą wywołać antybiotyki chinolonowe i fluorochinolonowe?
Przerwanie leczenia zalecane jest wszystkim pacjentom, u których po zastosowaniu antybiotyków z grupy fluorochinolonów i chinolonów doszło m.in. do:
- zapalenia lub zerwania ścięgna,
- bólu i osłabienia mięśni,
- bólu i obrzęku stawów,
- problemów z poruszaniem się,
- neuropatii obwodowej,
- objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (bezsenności, depresji, silnego przemęczenia, zaburzeń pamięci, problemów ze wzrokiem, zaburzeń słuchu i zmysłu węchu lub smaku).
Antybiotyki – kiedy pomagają, a kiedy szkodzą?
Do tej pory zgłoszono zaledwie kilka przypadków działań niepożądanych po zastosowaniu antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych, ale istnieje ryzyko, że dane mogą być niedoszacowane.
Wszelkie skutki uboczne wywołane zażyciem tych leków należy zgłosić do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
źródło: uprl.gov.pl
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?