Krople do oczu – nawilżające, na alergię, z antybiotykiem. Jak je wybrać i kiedy szukać produktu bez konserwantów? Jak wpuszczać krople?

Beata Bączkiewicz
Krople do oczu o działaniu nawilżającym łagodzą objawy suchego oka. Są polecane osobom pracującym przy komputerze, a te bez konserwantów są najlepsze dla użytkowników soczewek kontaktowych
Krople do oczu o działaniu nawilżającym łagodzą objawy suchego oka. Są polecane osobom pracującym przy komputerze, a te bez konserwantów są najlepsze dla użytkowników soczewek kontaktowych Stanislav Shkoborev/123RF
Krople do oczu to szeroka grupa preparatów dostępnych bez recepty oraz wydawanych na jej podstawie. Największą grupę stanowią krople nawilżające, popularne są także te przeznaczone dla alergików. Przy stanach zapalnych z pomocą przyjdą natomiast krople z antybiotykiem. Ponieważ oferta jest szeroka, warto wiedzieć, czym należy się kierować przy wyborze tego produktu. Wyjaśniamy też, kiedy należy wybierać krople bez konserwantów i jak wpuszczać je do oczu.

W jakich sytuacjach warto stosować krople do oczu?

Krople do oczu zależnie od rodzaju mają różne przeznaczenie. Ich stosowanie ma na celu łagodzenie suchości, podrażnienia i zaczerwienienia oka, a także alergii i dyskomfortu związanego z przedłużonym korzystaniem z soczewek kontaktowych.

Krople stosowane w leczeniu chorób oczu najczęściej zawierają antybiotyki i lub kortykosterydy.

Czytaj także: Po tych kroplach do oczu pięć osób straciło wzrok. FDA ostrzega przed „sztucznymi łzami”. Mogą być skażone bakteriami

Najczęściej wybierane są krople nawilżające do oczu, których celem jest przywrócenie odpowiedniej warstwy wodnej oka. Ich zastosowanie pomaga zniwelować uczucie pieczenia, podrażnienia i suchości oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe, stosują krople do oczu, by przywrócić nawilżenie hydrożelu tworzącego strukturę soczewki.

Tego typu preparaty powinny być stosowane przez osoby, które:

 • wiele godzin spędzają przed ekranem komputera lub telewizora,
 • pracują przy sztucznym oświetleniu,
 • pracują w pomieszczeniu klimatyzowanym lub z mocno ogrzewanym,
 • jeżdżą samochodem z włączonym ogrzewaniem,
 • noszą soczewki kontaktowe,
 • mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem np. pracują w zanieczyszczonym terenie,
 • są narażone na działanie wiatru lub promieniowania UV.

Dowiedz się więcej o soczewkach kontaktowych:

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Krople do oczu są preparatem, który łatwo się aplikuje, ale warto pamiętać przy tym o kilku wskazówkach. Przed każdym zastosowaniem kropli do oczu trzeba umyć ręce. Podczas aplikacji należy znajdować się w wygodnej pozycji, warto odchylić głowę do tyłu. Preparat wkrapla się do worka spojówkowego, bliżej zewnętrznego kącika oka, odciągając dolną powiekę. Po tej czynności można nacisnąć palcem kącik oka tuż przy nosie. Dzięki temu odpływanie łez jest zablokowane i krople nie spłyną do nosa, a zostaną na gałce ocznej i lepiej się wchłoną.

Warto także pomrugać przez chwilę, aby preparat dokładniej rozprowadził się na powierzchni oka. Nie należy obawiać się ryzyka zaaplikowania zbyt dużej ilości, ponieważ worek spojówkowy przyjmuje jedną kroplę – nadmiar płynu zostanie usunięty. Końcówka zakrapiacza nie powinna dotykać rzęs ani skóry, ponieważ może to grozić przeniesieniem się zanieczyszczeń podczas kolejnej aplikacji. Jeśli jednak dolegliwości będą się utrzymywać przez dłuższy czas, a krople do oczu nie dadzą poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz, na czym polegają badania wzroku:

Na co zwrócić uwagę wybierając krople nawilżające do oczu?

Krople do oczu to jeden z najczęściej stosowanych obecnie produktów medycznych. Przy zakupie kropli do oczu warto skorzystać ze wsparcia farmaceuty. Specjalista udzieli wskazówek co do tego, jaki rodzaj kropli i zawarta w nich substancja będą najlepsze dla dolegliwości, z którą się zmagamy. Należy także pamiętać, aby próbować im zapobiegać, dbając odpowiednio o narząd wzroku.

Dostępne są krople nawilżające do oczu, które cieszą się największą popularnością wśród osób noszących soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Spędzanie długiego czasu przed telewizorem czy komputerem, jazda samochodem po zmroku oraz przebywanie w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje wysuszenie rogówki oka. Suche oko daje o sobie znać pieczeniem, niekiedy bólem, ale i obniżoną ostrością widzenia. W takiej sytuacji skuteczne okażą się krople nawilżające do oczu. Warto wybierać preparaty o pH zbliżonym do tego w oku (pH w granicach 7), aby jak najmniej je podrażniać.

Podczas spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem trzeba pozwolić odpocząć oczom, zamykając je co godzinę na kilkadziesiąt sekund, a minimum 20.

Krople nawilżające do oczu mają uniwersalne zastosowanie i można z nich korzystać bez ograniczeń. Zaleca się, by stosować je minimum 3 razy dziennie, aplikując 1-2 krople preparatu do jednego oka. Gdy objawy suchego oka są nasilone, można z nich korzystać nawet, co dwie godziny, a najlepiej również przed snem.

Ich działanie opiera się na nawilżeniu spojówki i osłanianiu nabłonka rogówki, co zmniejsza uczucie dyskomfortu. Są one odpowiednie także dla alergików i osób noszących soczewki kontaktowe. Choć informacji o możliwości korzystania z danych kropel przy soczewkach, trzeba szukać na opakowaniu konkretnego produktu. Nie wszystkie są do takiego użytku przeznaczone.

Krople nawilżające do oczu w ponad 95 procentach składają się w wody. Skład wzbogacony jest o kwas hialuronowy, który ma działanie nawilżające – utrzymuje wodę na powierzchni oka. Występuje on w stężeniu 0,15 proc., 0,2 proc. i 0,4 proc – najlepiej wybrać te krople z najwyższą zawartością. Trzecim składnikiem kropel do oczu może być chlorek sodu i ewentualnie inne substancje dobroczynne. Nawilżające działanie mają krople homeopatyczne na bazie świetlika i nagietka lekarskiego. Krople nawilżające do oczu są szczególnie pomocne przy coraz częściej występującej dolegliwości – zespole suchego oka.

Przeczytaj o chorobach oczu:

Jakie składniki powinny zawierać krople do oczu na alergie?

Krople do oczu na alergie łagodzą objawy tej dolegliwości. Są nimi zazwyczaj:

 • zaczerwienienie,
 • łzawienie,
 • swędzenie,
 • pieczenie oczu,
 • obrzmienie powiek,
 • nawet światłowstręt.

Przeczytaj na temat alergii:

Krople do oczu na alergię łagodzą objawy wywoływane przez kontakt z alergenem. Skład tego wyrobu medycznego jet podobny do składu kropli nawilżających. Różnicą mającą istotne znaczenie jest dodatek substancji o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne.

Częstym składnikiem jest ektoina – substancja o naturalnym pochodzeniu, która łagodzi objawy alergii. Produkowana jest przez niektóre gatunki bakterii. Ektoina ma działanie nawilżające oraz przeciwzapalne, co pomaga kompleksowo zadbać o narząd wzroku. Wykazuje działanie ochronne przeciwko niekorzystnym warunkom środowiskowym. W kroplach do oczu na alergię stosowana jest przeważnie w stężeniu 2 procent.

Jakie składniki powinny zawierać krople do oczu zaczerwienionych i podrażnionych?

Krople do oczu zaczerwienionych zwężają naczynia krwionośne. Należy jednak pamiętać, że nie można tego rodzaju preparatu stosować przez długi czas. Zbyt mocno zwężone naczynia nie przepuszczają dostatecznej porcji krwi, co może skutkować różnymi schorzeniami oczu i ich niedożywieniem.

Składnikiem kropli o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne jest chlorowodorek tetryzoliny. Nie zaleca się używać dłużej niż dwa dni. Skutkiem ubocznym dłuższego stosowania preparatu, względem zaleceń określonych przez producenta, może być chwilowe pogorszenie widzenia. Jeśli problemy z oczami są bardziej dokuczliwe, pojawia się uczucie piasku pod oczami lub problemem jest podrażnienie po pozbyciu się ciała obcego z oka, pomocne mogą okazać się krople o działaniu odświeżającym, kojącym i łagodzącym.

Krople do oczu o takim działaniu zawierają substancje pozyskane z:

 • kwiatów bławatka,
 • świetlika lekarskiego,
 • rumianku,
 • oczaru wirginijskiego,
 • z zielonej herbaty.

Krople do oczu na receptę

Krople do oczu na receptę, czyli o działaniu leczniczym mają za zadanie zwalczać poważniejsze schorzenia okulistyczne i stany zapalne. Zazwyczaj są to preparaty przepisywane przez lekarza okulistę i dostępne wyłącznie na receptę. Krople do oczu na receptę przyjmuje się pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Krople do oczu z antybiotykiem zwalczają chorobotwórcze bakterie i eliminują ryzyko ich nawrotu. Lecznicze krople do oczu mogą zawierać takie substancje jak sulfonamidy, steroidy, gramidycynę i neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym czy przeciwzapalny fludrokortyzon. Kropli do oczu z antybiotykiem nie należy stosować dłużej, niż zostało to zalecone przez lekarza.

Za każdym razem, gdy dojdzie do nawrotu schorzenia, należy kupić nowe opakowanie, gdyż krople do oczu na receptę, mogą być używane (przeważnie) przez 28 dni od otwarcia.

Przeczytaj również:

Czy krople do oczu bez konserwantów są lepsze o kropli z ich dodatkiem?

Krople do oczu przeważnie zawierają konserwanty, które dodawane są, aby przedłużyć okres ważności preparatu i uniemożliwić namnażanie się bakterii. Mogą one jednak podrażniać powierzchnię oka i wzmagać dolegliwości takie jak zespół suchego oka, szczególnie jeśli są używane przez długi czas.

Warto rozważyć stosowanie kropli do oczu bez konserwantów, które niestety są droższe i mają krótszy termin zużycia. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia niepożądanych działań preparatu. Poleca się je zwłaszcza osobom, które mają wrażliwe oczy, dzieciom i alergikom. Również przy noszeniu soczewek są dobrym rozwiązaniem, ponieważ konserwanty mogą powodować odbarwienie i zniekształcenie szkieł kontaktowych.

Krople do oczu bez konserwantów mają krótszy termin przydatności do zużycia niż preparaty zabezpieczone przed zmianami wywołanymi czynnikami środowiskowymi. Coraz częściej jednak w aptece można dostać krople do oczu, których termin ważności został wydłużony za pomocą naturalnych, nieszkodliwych substancji, np. ektoiny, do nawet 6. miesięcy od otwarcia.

Krople do oczu mogą mieć też specjalne opakowania z dozownikiem uniemożliwiającym dostawanie się powietrza do preparatu. Takie rozwiązanie również wydłuża ich trwałość.

Popularną formą kropli do oczu bez konserwantów są minimsy, czyli krople jednodawkowe, które należy zużyć w całości od razu po otwarciu. Mają one najlepsze właściwości i warto sięgać po nie, jeśli oczy są bardzo wrażliwe na inne preparaty dostępne na rynku.

Sprawdź także:

ZOBACZ: Jak zadbać o wzrok dziecka?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia