Badanie lekarskie na prawo jazdy – na czym polega?
Prawo jazdy umożliwia swobodne przemieszczanie się w charakterze kierowcy pojazdu i według wielu ludzi daje uczucie wolności i niezależności. Szacuje się, że w Polsce są ponad 22 miliony posiadaczy prawa jazdy, chociaż nie wszyscy z niego korzystają.
Aby zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych, należy zrobić specjalny kurs, zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny, ale także przejść pozytywnie wszystkie badania lekarskie.
Na czym one polegają? Takie badania trwają ok. 15 minut i wykonywane są przez uprawnionych do tego lekarzy. Specjalista przeprowadza ankietę dotyczącą występowania chorób oraz ocenia:
- wzrok,
- słuch,
- równowagę,
- układ ruchu.
Warto wspomnieć, że niepełnosprawność nie przekreśla z góry możliwości prowadzenia pojazdu. W takim przypadku lekarz musi ocenić stopień i szybkość reakcji przyszłego kursanta.
Jeśli podczas wykonywanych badań lekarz zauważy nieprawidłowości, może odmówić wydania zaświadczenia o braku przeciwskazań do prowadzania pojazdów. Kryteria umożliwiające staranie się o prawo jazdy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.
Według wytycznych istnieją schorzenia, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać bycie kierowcą. Sprawdź, o których chorobach mowa.
Te schorzenia mogą uniemożliwić Ci staranie się prawo jazdy!
Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców Dziennik Ustaw