Chcesz zrobić prawo jazdy? Jeśli cierpisz na te choroby, możesz mieć problem. Dlaczego te schorzenia utrudniają prowadzenie samochodu?

Agata Siemiaszko
Prawo jazdy to kluczowy dokument umożliwiający prowadzenie pojazdów mechanicznych. Niestety, istnieją pewne schorzenia, przy których jego otrzymanie może być utrudnione lub nawet niemożliwe. Sprawdź, jakie choroby mogą utrudniać prowadzenie samochodu! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prawo jazdy to kluczowy dokument umożliwiający prowadzenie pojazdów mechanicznych. Niestety, istnieją pewne schorzenia, przy których jego otrzymanie może być utrudnione lub nawet niemożliwe. Sprawdź, jakie choroby mogą utrudniać prowadzenie samochodu! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE dragana991/gettyimages
Chcesz zrobić prawo jazdy, ale masz problemy ze zdrowiem? W przypadku większości schorzeń prowadzenie pojazdów jest możliwe, jednak istnieją takie choroby, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają uzyskanie uprawnień. Niektóre dolegliwości mogą bowiem opóźniać czas reakcji, a nawet zaburzać świadomość osoby prowadzącej samochód. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Sprawdź, które choroby mogą skomplikować uzyskanie prawa jazdy.

Badanie lekarskie na prawo jazdy – na czym polega?

Prawo jazdy umożliwia swobodne przemieszczanie się w charakterze kierowcy pojazdu i według wielu ludzi daje uczucie wolności i niezależności. Szacuje się, że w Polsce są ponad 22 miliony posiadaczy prawa jazdy, chociaż nie wszyscy z niego korzystają.

Aby zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych, należy zrobić specjalny kurs, zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny, ale także przejść pozytywnie wszystkie badania lekarskie.

Na czym one polegają? Takie badania trwają ok. 15 minut i wykonywane są przez uprawnionych do tego lekarzy. Specjalista przeprowadza ankietę dotyczącą występowania chorób oraz ocenia:

  • wzrok,
  • słuch,
  • równowagę,
  • układ ruchu.

Warto wspomnieć, że niepełnosprawność nie przekreśla z góry możliwości prowadzenia pojazdu. W takim przypadku lekarz musi ocenić stopień i szybkość reakcji przyszłego kursanta.

Jeśli podczas wykonywanych badań lekarz zauważy nieprawidłowości, może odmówić wydania zaświadczenia o braku przeciwskazań do prowadzania pojazdów. Kryteria umożliwiające staranie się o prawo jazdy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Według wytycznych istnieją schorzenia, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać bycie kierowcą. Sprawdź, o których chorobach mowa.

Te schorzenia mogą uniemożliwić Ci staranie się prawo jazdy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia