Spis treści
Kwiaty kasztanowca to zwiastun matur o leczniczych właściwościach
Kasztanowiec pospolity, nazywany również zwyczajnym (Aesculus hippocastanum) to popularne w Polsce drzewo. Sadzi się je jako roślinę ozdobną na trawnikach lub w parkach, w szczególności w pobliżu szkół. Jego spektakularne kwiaty wyglądają wiosną bardzo okazale i są stały się już symbolem matur, ponieważ ich kwitnienie (w maju i czerwcu) przypada na terminy tego ważnego egzaminu.
Ozdobnie wyglądają również dojrzewające jesienią owoce kasztanowca, czyli kasztany, które rosną w kolczastych skorupkach i służą dzieciom do robienia ludzików z kasztanów. Te cechy kasztana zna większość z nas, ale mało kto wie, że z kwiatów kasztanowca można zrobić leczniczą nalewkę wspomagającą krążenie krwi i trawienie.
Okazałe kwiatostany kasztanowca składające się z białych kwiatów zebranych w stożkowate lub walcowate wiechy o wysokości do 30 cm są osadzone na końcach gałęzi i wznoszą się majestatycznie ku górze. Kwiaty kasztanowca zawierają saponiny, garbniki, kumarynowce (eskulina, fraksyna), flawonoidy (kwercetyna, kemferol), kwasy organiczne (octowy, masłowy, kumarowy), flawony, rutynę, sole mineralne, karotenoidy.
Nalewka z kwiatów kasztanowca na krążenie, żylaki i reumatyzm
Escyna, która jest glikozydem kumarynowym, usprawnia krążenie krwi w skórze, mózgu i kończynach oraz zmniejsza widoczność popękanych naczynek tzw. pajączków na nogach. Dlatego kwiaty kasztanowca mają właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Nalewka z kwiatów kasztanowca oczyszcza również organizm z toksyn, wspomaga trawienie, reguluje przemianę materii i ułatwia wypróżnianie.
Nalewkę z kwiatów kasztanowca stosuj na:
- żylaki,
- hemoroidy, czyli żylaki odbytu,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- pajączki naczyniowe,
- zastoje krwi i limfy,
- obrzęki,
- wysięki krwi i płynu surowiczego,
- stany zapalne stawów, reumatyzm, dna moczanowa,
- stany zapalne naczyń krwionośnych,
- stany zapalne przewodu pokarmowego,
- zaparcia.
Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Wypróbuj prosty przepis
Kwiaty kasztanowca na nalewkę zbieraj w miejscach oddalonych od ulic i zabudowań. Najpierw zasusz je w przewiewnym miejscu i z dala od promieni słonecznych, w temperaturze do 40 st. C, aby nie straciły swoich właściwości. Do przygotowania nalewki potrzebne będą tylko 2 składniki:
- 0,5 szklanki suszonych kwiatów kasztanowca,
- 400 ml wódki 40 proc. obj. alk.
Jak przygotować i pić nalewkę z kwiatów kasztanowca?
- Kwiaty wsyp do szklanego słoika. Zalej alkoholem i zakręć szczelnie słoik.
- Pozostaw na 14 dni do wytrawienia.
- Po tym czasie przefiltruj przez gazę.
- Pij 3 razy dziennie po 10 ml po rozcieńczeniu z wodą.
Przeciwwskazania do stosowania nalewki z kwiatów kasztanowca
Nalewka z kwiatów kasztanowca ze względu na zawartość alkoholu przeciwwskazana jest do stosowania u:
- dzieci poniżej 18. roku życia,
- kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- osób uzależnionych od alkoholu,
- osób uczulonych na alkohol.
Nie tylko nalewki, ale również preparatów z kwiatów kasztanowca, jak i z innych części tej rośliny nie zaleca się stosować kobietom w ciąży ze względu na ich właściwości rozrzedzające krew. Może to bowiem doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Nalewka z kwiatów kasztanowca, jak i inne preparaty z wykorzystaniem tego surowca, powinny być stosowane według wyżej wymienionego sposobu dawkowania i z umiarem. Zbyt duże ilości mogą bowiem wywoływać mdłości i bóle głowy. W tym celu należy zmniejszyć ilość przyjmowanego preparatu lub zrezygnować z jego stosowania. Można również nalewkę z kwiatów kasztanowca przyjmować po jedzeniu lub równocześnie zażywać krople miętowe albo nalewkę melisową.