Kasztany zbieraj dla zabawy i... na zdrowie! Możesz wykorzystywać ich korę, owoce, liście i kwiaty. Pomogą na żylaki, łupież i nie tylko

Agata Orzełowska
Wideo
od 16 lat
Kasztanowiec zwyczajny jest drzewem o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Jego owoce, kwiaty i kora mają działanie lecznicze. Odwar z kory kasztanowca to nieoceniona pomoc w walce z łupieżem. Z kolei maść i żel z kasztanowca to sprawdzone preparaty stosowane na opuchliznę nóg oraz żylaki. Sprawdź, jakie jeszcze zastosowanie mają kasztany.

Spis treści

Kasztany – właściwości lecznicze oraz zastosowanie. Jakie substancje aktywne zawierają?

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum.) to drzewo z rodziny Sapindaceae, czyli mydleńcowatych.

Wszystkie części drzewa kasztanowego są użytecznym surowcem zielarskim, zarówno kora i liść kasztanowca, jak i kasztany, kwiaty, pączki oraz gałązki kasztanowca. Zawierają one substancje aktywne o różnej wrażliwości na działanie temperatury, dlatego należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza.

Preparaty z kasztanowca mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie.
Preparaty z kasztanowca mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie. Karyna Panchenko/Unsplash

Czytaj także: To darmowy lek na stawy, krążenie i żylaki. Herbatka z kwiatów kasztanowca zwalczy hemoroidy i reumatyzm. Wypróbuj prosty przepis na napar

Ze świeżych pączków i pędów kasztanowca oraz z niedojrzałych nasion kasztanowca sporządza się intrakt. Intrakt to wyciąg na bazie alkoholu, dostępny w sklepach zielarskich. Można w nich nabyć także suszone kwiaty i korę z kasztanowca, które nadają się do przygotowania naparów. W aptekach dostępne są również żel z kasztanowca i maść z kasztanowca, zawierające od 2,5 do 20 mg escyny, czyli substancji, której kasztanowiec zawdzięcza swoje właściwości lecznicze.

Liść kasztanowca oraz jego pączki zawierają:

  • kumaryny takie jak eskulina, fraksyna, fraksetyna, eskuletyna, skopolina i skopoletyna, żywicę o wysokim stężeniu terpenów,
  • fitochinon (czyli witaminę K),
  • flawonoidy takie jak kwercetyna, kemferol, rutyna i astragalina,
  • garbniki,
  • alantoinę,
  • kwas alantoinowy,
  • saponiny oleananu,
  • niewielką ilość katechin.

Kora kasztanowca, jego pędy, nasiona i owoce zawierają saponiny oleananu, które mają dużą wartość udowodnioną licznymi badaniami w kontekście leczenia zakrzepicy oraz żylaków.

Zastosowanie lecznicze mają szczególnie zawarte w kasztanowcu eskulina i escyna, czyli substancje z grupy saponin, nasiona i owoce kasztanowca mają ich do 13 procent.

Zobacz także: To zwiastun matur i skuteczny lek na reumatyzm, żylaki i trawienie. Wspomaga leczenie dny moczanowej. Zrób nalewkę z kwiatów kasztanowca

Saponiny kasztanowca, określane zbiorczo jako escyna, mają największą wartość w kontekście wzmacniania naczyń krwionośnych. Liście kasztanowca i młode pędy oraz pączki tego drzewa to świetny surowiec na wyciągi, które mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne, wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu pomagają na żylaki, problem z siniakami oraz na pajączki. Przyspieszają gojenie ran i mają silne działanie przeciwzapalne.

Wyciągi z pędów i kory kasztanowca mają właściwości antyseptyczne. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki i wysięki podskórne, mają też działanie odkażające, stymulujące odbudowę naskórka i wzmacniające naczynia krwionośne. Stosowane wewnętrznie pobudzają też wydzielanie żółci i soku żołądkowego.

Na co pomagają maść i żel oraz inne preparaty z kasztanowca?

Preparaty z kasztanowca mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie. Miejscowo zastosowanie znajdują produkty w postaci maści z kasztanowca, żeli z kasztanowca, okładów, płukanek, intraktu do nacierania i płynu do irygacji.

Kasztanowiec ma zastosowanie do produkcji maści i żeli na bóle oraz obrzęki nóg. Maść na żylaki z dodatkiem kasztanowca to jeden z najbardziej popularnych preparatów na tę dolegliwość.

Żel z kasztanowca doskonale łagodzi uczucie tzw. ciężkich nóg, na przykład po długiej podróży. Dostępny jest też żel z kasztanowca z rutyną, która dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne i likwiduje tzw. pajączki.

Maści i żele z kasztanowca oraz preparaty doustne są wskazane przy:

  • problemach z krzepliwością krwi,
  • łatwo pękających naczynkach,
  • pomocniczo przy stanach zapalnych skóry, gałek ocznych i spojówek
  • wspomagająco przy trudno gojących się ranach, którym towarzyszy stan zapalny.

Preparaty z wyciągiem z kory kasztanowca są stosowane przy:

  • stanach zapalnych stawów,
  • reumatyzmie,
  • pomocniczo przy kontuzjach sportowych takich jak stłuczenia i krwiaki,
  • a także – w postaci kropli – przy stanach zapalnych siatkówki, naczyniówki, białkówki i spojówek.

Kora kasztanowca pomoże w walce z łupieżem

Kora kasztanowca doskonale sprawdza się do likwidowania problemów z łupieżem. Odwar z kory tego drzewa pozwala naturalnie farbować włosy na brązowy (kasztanowy) kolor.

Płukanka z kory kasztanowca nie tylko ukryje siwe włosy, ale stosowana regularnie wzmacnia i regeneruje ich strukturę.

Z pączków kasztanowca robi się syrop, napary i nalewkę. Mają one działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwalergiczne, moczopędne i przeciwzakrzepowe. Wzmacniają naczynia krwionośne i pomagają usunąć z organizmu toksyny. Zwiększają też elastyczność skóry.

Kwiat kasztanowca na nalewki i napary

Kwiaty kasztanowca zawierają sporo flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Mają też działanie przeciwzapalne i poprawiają krążenie krwi oraz przemianę materii. Zaleca się stosować napar lub intrakt (wyciąg alkoholowy) z kwiatów kasztanowca.

Kwiat kasztanowca stosowany jest też w postaci naparów, nalewek i tabletek na mięśniaki macicy oraz w postaci wlewek doodbytniczych na hemoroidy i stany zapalne odbytnicy.

Kasztanowiec: przeciwwskazania i środki ostrożności

Liście kasztanowca zawierają substancje, które zwiększają krzepliwość krwi. Ostrożnie powinny zatem stosować je osoby ze skłonnością do powstawania zakrzepów.[/cyt] Natomiast pączki, owoce i nasiona kasztanowca mają działanie przeciwzakrzepowe – zmniejszają krzepliwość krwi, więc nie powinny ich stosować osoby z problemami z krzepliwością i ze skłonnością do podskórnych wylewów.

Źródło: Grynkiewicz G., Gruza M.M., Jatczak K.: Roślinne źródła półproduktów chemicznych i farmaceutycznych. Chemik, 2015.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaa
Oj, wiem, co to żylaki – nieziemskie bóle nóg, kurcze w łydkach takie, że chce się wyć, oraz paskudne odstające żyły. Myślałam, że nigdy więcej nie założę spódnicy. Rok temu koleżanka poleciła mi produkty, które jej mama kupiła w Konopnej Farmacji w Poznaniu na żylaki. Stosowałam ziele ruszczyka kolczastego (kłącza) dwa razy dziennie piłam napar, witaminę C podwójna dawka szukać naturalnej , MSM Pharmovit (czyli siarkę organiczną) oraz smarowałam nogi żelem Veosil - konopny żel firmy Cannaderm

Po sześciu miesiącach regularnego stosowania tych produktów moje nogi są wreszcie wolne od żylaków, i tego lata mogłam pozwolić sobie na odkrycie nóg. Niestety, żylaki mają tendencję do powracania, ale póki da się to kontrolować, wolę stosować naturalne metody. Zabieg operacyjny zawsze można zrobić, ale ponoć jest mocno bolesny. Te produkty naprawdę działają cuda – przynoszą ulgę i sprawdziły się na moich nogach.

Dobrze by było również pamiętać o zakupie specjalnych rajstop uciskowych, które poprawiają krążenie podczas stosowania tych produktów. Nie jestem pewna, czy w Konopnej Farmacji można zamówić rajstopy, ale inne produkty na pewno można.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia