Spis treści
Myśli samobójcze po lekach na otyłość i cukrzycę
Myśli samobójcze lub samookaleczenia podczas terapii grupą nowoczesnych leków na otyłość, znaczną nadwagę i cukrzycę typu 2, to obserwowane obecnie skutki uboczne leczenia.
Islandzka agencja ds. leków otrzymała aż 150 zgłoszeń o możliwych przypadkach takich zdarzeń. Po tym, jak przed dwoma tygodniami przegląd danych dot. ryzyka ich wystąpienia rozpoczęła Europejska Agencja Leków (EMA), dokonują go władze brytyjskie.
Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu
W okresie od 2020 roku do 6 lipca tego roku brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) otrzymał 5 zgłoszeń o podejrzewanych niepożądanych reakcjach na lek zawierający semaglutyd i 12 takich zgłoszeń w przypadku leków zawierających liraglutyd. Były one związane z „zachowaniami samobójczymi i samookaleczeniami”.
Czytaj: Sfałszowany lek na cukrzycę. GIF udostępnił zdjęcie podróbki
Jak poinformował Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera, przegląd danych dotyczy bezpieczeństwa klasy leków znanych jako agoniści receptora GLP-1. Objęte są nim:
- dwa leki firmy Novo Nordisk: Ozempic, który zawiera substancję czynną semaglutyd i jest zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2, oraz Saxenda z substancją czynną o nazwie liraglutyd, zatwierdzony jako lek odchudzający. Saxenda jest przy tym starszym lekiem na otyłość produkowanym przez Novo Nordisk i ma mniejszą skuteczność niż jej obecny lek Wegovy, który zawiera semaglutyd.
- lek AstraZeneca przeciw cukrzycy typu 2: Bydureon (eksenatyd),
- lek firmy Sanofi zawierający liksysenatyd,
- lek firmy Eli Lilly zawierający dulaglutyd.
Sprawdź też:
Niebezpieczne leki są dostępne w Polsce
Badanie leków GLP-1 przez Europejską Agencję Leków (EMA) rozpoczęło się pierwszej połowie lipca po tym, jak islandzki organ regulacyjny ds. zdrowia zgłosił trzy pierwsze przypadki pacjentów myślących o samobójstwie lub samookaleczeniu. EMA bada również te środki pod kątem możliwego ryzyka rozwoju raka tarczycy.
Sprawdź też: Sfałszowane leki na cukrzycę i odchudzanie. GIF ostrzega przed ich zakupem na czarnym rynku
Jak informuje polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, „Przegląd leków Ozempic, Saxenda i Wegovy rozpoczął się 3 lipca 2023 r. i został obecnie rozszerzony o innych agonistów receptora GLP-1. Oczekuje się, że przegląd ten zakończy się w listopadzie 2023 r.”
Czytaj też: Lek typu „koń trojański” skutecznie odchudza. Możesz schudnąć nawet dwa razy więcej niż dotychczas
Wymienione leki są dostępne dla pacjentów w Polsce, jednak są trudno dostępne z powodu rosnących niedoborów. Są one spowodowane ich popularnością wśród osób odchudzających się i zdobywających recepty bez spełnienia kryteriów medycznych, takich jak otyłość i znaczna nadwaga (zwykle BMI powyżej 27) przy występowaniu chorób współistniejących. Lek Ozempic na cukrzycę t. 2 stosuje się tylko w tym wskazaniu, jednak również ten środek jest nadużywany. Eksperci ostrzegają, że właśnie takie zastosowanie może być najbardziej niebezpieczne dla pacjentów. (PAP)
Zobacz także: Szansa na nowy lek odchudzający. Przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych
Źródło: Informacja Prezesa Urzędu z dnia 12 lipca 2023 r. ws. przeprowadzania przez Komitet PRAC Europejskiej Agencji Leków, przeglądu danych dot. ryzyka wystąpienia myśli samobójczych podczas terapii agonistami receptora GLP-1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Bartłomiej Niedziński
bjn/ ap/ arz
Polecamy również:
Źródło: