Niskie libido u dojrzałych kobiet? To nie hormony są głównym winowajcą. Naukowcy podają przyczyny!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Negatywnie na sferę seksualną wpływa między innymi zmęczenie.
Negatywnie na sferę seksualną wpływa między innymi zmęczenie. Alex Green/ pexels.com
To nie menopauza oddziałuje najbardziej na życie seksualne dojrzałych kobiet. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono ogólnokrajowe badanie wykazujące, że jest wiele czynników wpływających na libido. Okazało się, że niekoniecznie powiązane są one z hormonami, a bardziej z relacjami w związku, zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz ogólną jakością życia.

W skrócie

W badaniu o libido wreszcie uwzględniono perspektywę kobiecą

Badania nad spadkiem aktywności seksualnej wśród kobiet w wieku średnim zazwyczaj przynoszą niejednoznaczne wyniki. Niekiedy przyczynami są zmiany hormonalne i fizjologiczne, innym czynniki psychospołeczne i środowiskowe. Jednak rzadko na dane wpływa sama perspektywa kobiet.

Niewiele badań brało pod uwagę poglądy kobiet, próbując zrozumieć zakres czynników wpływających na doświadczenia seksualne w średnim wieku – mówi Kaye Wellings z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Spadek libido, a co za tym idzie częstotliwości aktywności seksualnej, musi mieścić się w szerszym kontekście, jak zmiany społeczne. Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine zbadali związki między satysfakcją seksualną i aktywnością seksualną a takimi czynnikami jak zdrowie i styl życia.

Z czym wiąże się niskie libido? To nie jest menopauza! Zaskakujące wyniki badań

Zebrano dane od 2133 kobiet. Naukowcy wzięli pod uwagę trzy wymiary życia seksualnego – częstotliwość, sprawność seksualną i zadowolenie. Na podstawie wywiadów doszli do wniosku, że ani menopauza, ani wiek nie są bezpośrednio związane z tą sferą życia. Jednak decydujący wpływ na nie ma poczucie szczęścia w związku, które oddziałuje na wszystkie trzy wymiary. Trudności komunikacyjne z kolei wpływały na dwa z nich – sprawność i zadowolenie.

Aż jedna trzecia badanych zadeklarowała, że ​​nie uprawiała seksu w ciągu ostatniego miesiąca. Jednak mniej niż połowa tej grupy czuła się niezadowolona ze swojego życia seksualnego. Innymi słowy, jeśli kobiety uprawiały seks, lubiły go. Mniej zadowolone z intymnej sfery życia były kobiety z wyższym wykształceniem, co – jak przypuszczają naukowcy – może wiązać się z wyższymi oczekiwaniami.

Seks a... zmęczenie. Niekorzystnie wpływa na libido

W pogłębionych wywiadach zidentyfikowano dodatkowe czynniki wpływające na aktywność seksualną. Jak się okazało, pierwsze skrzypce grało zmęczenie, powiązane z wyzwaniami, z którymi muszą mierzyć się kobiety w średnim wieku. Na doświadczenia seksualne należy patrzeć zarówno w świetle wieku badanych, jak i epoki, w której żyją, w szczególności wobec dużych wymagań wobec kobiet.

Aktywność seksualna jest bardzo ważna dla jakości życia. Choć, jak podaje portal Taylor&Francis Online, większość osób powyżej 50 roku życia jest aktywna seksualnie, jednak częstotliwość i sprawność zmniejszają się wraz z wiekiem, a spadek ten następuje wcześniej i jest gwałtowniejszy u kobiet. Wyodrębnienie głównych przyczyn jest jednak utrudnione. Pewne czynniki obejmują zmiany hormonalne, związane z menopauzą. Wraz z wiekiem zmienia się także ciało. Wzrost wagi może wpływać na postrzeganie swojej atrakcyjności, a pogorszenie zdrowia psychicznego i fizycznego na jakość życia seksualnego.

Stres nie sprzyja życiu seksualnemu

Dużą rolę może odgrywać styl życia. Niekiedy zwiększają się zakres obowiązków w pracy, bywa też, że pojawia się niepewność zatrudnienia. Dzieci są na etapie dorastania bądź już dorosły, jednak wciąż mieszkają z rodzicami. Ponadto wiele kobiet zajmuje się starzejącymi się rodzicami. Te wszystkie stresy mogą pozbawić energii na regularne życie seksualne. Literatura nie podaje jednoznacznie powodów spadku libido, choć jest ich z pewnością wiele. Niektóre z badań skupiły się na menopauzie, badając kobiety, które szukały pomocy z jej powodu bądź z powodu problemów ginekologicznych. W związku z tym hipotezy często potwierdzały się i ujawniały powiązania pomiędzy menopauzą a życiem seksualnym.

Autorzy brytyjskiego badania podkreślają szerszy kontekst społeczny. Jak powiedział Weeling, ma on nadzieję, że wyniki uspokoją kobiety, pokazując, że nie są ze swoimi problemami same. Ponadto częstotliwość uprawiania seksu ma niewielki związek z ogólną satysfakcją, co sugeruje, że bardzo ważnym czynnikiem jest intymność.

Źródła:

Promocje w Reserved

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia