Lecisz na urlop i bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Grozi ci poważne ryzyko podczas lotu. Jak się przed nim ustrzec?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lecisz na urlop albo w delegację i bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Oprócz zapakowania ich do swojego bagażu (najlepiej podręcznego) musisz wiedzieć, co może ci zagrażać i jak się na to przygotować. Nie, nie chodzi o ciążę.

Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne stwarzają ryzyko w samolocie

Pakując się na lot samolotem, zazwyczaj myślisz o tym, co ze sobą zabrać. Jeżeli stosujesz antykoncepcję, na twojej liście są też na pewno środki antykoncepcyjne. Możesz tego nie wiedzieć, ale zażywanie pigułek wiąże się z pewnym ryzykiem podczas lotu. Chodzi o zakrzepy krwi.

– Wiele kobiet na całym świecie wybiera pigułki antykoncepcyjne jako metodę antykoncepcji. Chociaż lek ten jest ogólnie bezpieczny, może zwiększać ryzyko rozwoju niektórych schorzeń – w tym zakrzepów krwi – mówi dla Gloucestershire Live Jamie Winn, doktor farmacji i dyrektor medyczny w Universal Drugstore.

Stosowanie popularnych pigułek może powodować ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi podczas lotu samolotem.
Stosowanie popularnych pigułek może powodować ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi podczas lotu samolotem. Kenny Eliason/Thought Catalog/Unsplash

Dodatkowe zagrożenie jest spowodowane lotami długodystansowymi.

– Długotrwałe loty mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi ze względu na fakt, że większość ludzi pozostaje w tej samej pozycji przez długi czas – dodaje ekspert.

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma aż 99 proc. skuteczności

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma aż 99 proc. skuteczności

Naukowcy opracowali niehormonalną tabletkę antykoncepcyjną dla mężczyzn, której skuteczność w zapobieganiu ciąży wynosi aż 99 proc. Dodatkowo środek nie powoduje wystąpienia żadnych skutków ubocznych,...

Monika Góralska
Monika Góralska

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne mogą powodować zakrzepy krwi?

Pewnie zastanawiasz się, co takiego sprawia, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować zakrzepy krwi? Otóż czynnikiem ryzyka związanym z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi są hormony, a w szczególności estrogen, który znajduje się w wielu tabletkach. Jak wykazały badania, progestagen, inny hormon stosowany w doustnej złożonej antykoncepcji hormonalnej, nie zwiększa ryzyka zakrzepów.

Dlaczego tak się dzieje? Tabletki antykoncepcyjne, które zawierają estrogen, mogą zwiększać podatność krwi na krzepnięcie poprzez zwiększenie niektórych czynników krzepnięcia i zmniejszenie antytrombiny III (białko, które zwykle utrzymuje tworzenie się skrzepów).

Metoda z TikToka na opóźnienie okresu. Stanowczo odradza ją Tata Ginekolog

Metoda z TikToka na opóźnienie okresu. Stanowczo odradza ją Tata Ginekolog

Podróż, wesele, randka… Jest wiele okazji, podczas których nie chcesz mieć okresu. W Internecie krąży domowy sposób na opóźnienie okresu, który naśladują influencerki. Czy można opóźnić okres? Wedle t...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak odczuwa się zakrzep?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda zakrzep krwi, zwróć uwagę tych kilka objawów:

  • pulsujący lub skurczowy ból,

  • obrzęk,

  • zaczerwienienie,

  • ciepło w nodze lub ramieniu,

  • nagła duszność,

  • ostry ból w klatce piersiowej (może być gorszy podczas wdechu),

  • kaszel lub odkrztuszanie krwi.

Zwykle dzieje się tak, gdy skrzep krwi odrywa się i przemieszcza do płuc.

– Ważne jest, aby pamiętać, że zakrzepy krwi są rzadkie, a nawet w przypadku osób przyjmujących pigułki wskaźnik zachorowalności szacuje się na 0,06 na 100 pigułko-lat. Jednak zakrzepy krwi są niebezpieczne, a ich powstanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Zakrzepy krwi są szczególnie niebezpieczne, jeśli powstają w płucach, mózgu lub nogach – mówi Jamie Winn.

Nie zabieraj tego na wakacje, bo grozi ci... chłosta! Zobacz, czego nie pakować

Nie zabieraj tego na wakacje, bo grozi ci... chłosta! Zobacz, czego nie pakować

Planujesz wakacje z ulubionymi... gadżetami erotycznymi? Przed spakowaniem walizki sprawdź, czy twój towarzysz podróży nie narazi cię na kłopoty. W niektórych krajach przewóz zabawek erotycznych jest ...

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska

Jak zapobiec zakrzepom krwi, jeśli stosujesz antykoncepcję?

Jeżeli bierzesz tabletki antykoncepcyjne i zdarza ci się latać samolotem, możesz podjąć kroki, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi.

– Chociaż zakrzepy krwi są rzadkie, ryzyko ich wystąpienia jest wyższe w przypadku osób odbywających loty długodystansowe i przyjmujących pigułki antykoncepcyjne, dlatego w miarę możliwości należy zachować mobilność i zwracać uwagę na oznaki, że coś może być nie tak. Objawy takie jak obrzęk nóg, zwłaszcza jednej, duszność i przebarwienia skóry mogą być znakami ostrzegawczymi zakrzepu krwi – mówi ekspert.

Co zrobić, żeby zapobiec zakrzepom krwi podczas lotu samolotem:

  1. Ruszaj się. Regularne ćwiczenia i poruszanie się (zwłaszcza podczas długich okresów siedzenia jak np. w samolocie) mogą pomóc w utrzymaniu przepływu krwi.

  2. Dbaj o nawodnienie. Pij dużo wody, aby utrzymać krew w ruchu.

  3. Załóż skarpety uciskowe. Jeśli twój lot trwa wiele godzin lub siedzisz przez długi czas, skarpety uciskowe mogą pomóc poprawić przepływ krwi.

  4. Rób przerwy podczas długich podróży. Nie siedź przez cały czas. Wstań, przejdź się, rozciągnij i ćwicz mięśnie łydek. Dotyczy to również długiej jazdy samochodem.

  5. Zachowaj przestrzeń dla nóg. Staraj się mieć swobodę poruszania nogami i stopami podczas podróży. Nie blokuj nóg bagażem, jeżeli jest to możliwe.

  6. Wybierz miejsce przy przejściu. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz miejsce przy przejściu. Dzięki temu będziesz mogła wstawać i siadać podczas lotu, nie przeszkadzając przy tym innym pasażerom.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może powodować ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi podczas lotu samolotem.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować depresję? Naukowcy już ustalili

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować depresję? Naukowcy już ustalili

Tabletki antykoncepcyjne przyjmują miliony Polek. Ten rodzaj leku hormonalnego stosują też kobiety cierpiące na różne choroby, m.in. endometriozę. Wiele z nich mierzy się ze skutkami ubocznymi terapii...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia