Spis treści
5 minut na wykrycie ryzyka zawału serca. Szwedzki test zrobisz w domu
Domowy test potencjalnie ratujący życie ujawnia ryzyko zawału serca w zaledwie pięć minut. Szwedzcy naukowcy stworzyli kwestionariusz, który szybko identyfikuje osoby z grupy wysokiego ryzyka. Nowa metoda składa się z 14 prostych pytań i informuje o prawdopodobieństwie wystąpienia zawału serca. Jak pokazują badania, ma on taki sam poziom dokładności jak badania krwi i pomiary ciśnienia krwi.
Badanie, które zostało opublikowane w Journal of the American Heart Association, wykorzystuje dane z grupy populacyjnej SCAPIS z siedzibą na Uniwersytecie w Göteborgu.
– Zawał serca często pojawia się znienacka. Wiele osób cierpiących na zawał serca jest pozornie zdrowych i bezobjawowych, ale ma złogi tłuszczowe w tętnicach wieńcowych, znane jako miażdżyca – powiedział prowadzący badanie prof. Göran Bergström. – Nasz test pozwala zidentyfikować prawie dwie trzecie osób w wieku od 50 do 64 lat, które mają znaczną miażdżycę tętnic wieńcowych, a zatem są narażone na wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Test składa się z 14 pytań, na które odpowiedź zajmuje od pięciu do ośmiu minut. Pytania dotyczą czynników takich jak:
wiek,
płeć,
waga,
obwód talii,
wysokie ciśnienie krwi,
choroby układu krążenia w rodzinie,
wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
cukrzyca.
Według badania, łącząc informacje z odpowiedzi w specjalnym algorytmie, domowy test może wykryć 65 proc. osób z najwyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Jak sprawdzić, czy grozi ci zawał serca? Odpowiedz na tych kilka pytań
Test (czy też quiz) opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu jest krótki i nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych urządzeń czy wiedzy.
– Wyniki pokazują, że nasz domowy test jest równie dokładny jak badanie w klinice z wykorzystaniem badania krwi i pomiaru ciśnienia krwi – powiedział prof. Bergström. – Jeśli uda nam się sprawić, że test będzie powszechnie dostępny w ramach opieki zdrowotnej, może on uratować życie i zapobiec cierpieniu, pomagając nam zidentyfikować osoby, które są narażone na wysokie ryzyko zawału serca lub które są obecnie niedostatecznie leczone – dodał.
Badanie opierało się na danych pochodzących od 25 tys. osób w wieku od 50 do 64 lat włączonych do SCAPIS. Wszyscy uczestnicy mieli zbadane tętnice wieńcowe za pomocą tomografii komputerowej.
Badacze porównali obrazy serca z kwestionariuszami wypełnionymi przez uczestników. Dzięki temu byli w stanie zobaczyć, które czynniki mają najbliższy związek ze stopniem miażdżycy. Naukowcy rozpoczęli również badania w Szwecji i na danych ze Stanów Zjednoczonych, aby ocenić, jak test działa na różnych grupach.
Pytania na liście obejmują:
częstotliwość spożywania alkoholu,
wzrost, wagę i obwód talii,
przybliżoną wagę w wieku 20 lat,
czy w ostatnim czasie występował u osoby kaszel,
historię chorób (takich jak cukrzyca, rak i nietolerancja glutenu),
jak często osoba ćwiczy,
rutynę snu,
stan finansów i status zawodowy,
palenie,
odczuwanie bólu podczas chodzenia.
Test opracowany przez szwedzkich naukowców możesz wykonać w domu i zajmie ci ok. 5 minut.
Źródła:
Self‐Report Tool for Identification of Individuals With Coronary Atherosclerosis: The Swedish CardioPulmonary BioImage Study Journal of the American Heart Association
Home test reveals the risk of heart attack in five minutes University of Gothenburg
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Oto śliczna żona Krzysztofa Stanowskiego - zdjęcia. Marta spełnia się jako dietetyk
- Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter
- Oto najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce! To nie jest żart. One istnieją!
- Felicjan Andrzejczak: "Jolka" była moim przekleństwem - WYWIAD WIDEO