Spis treści
5 minut na wykrycie ryzyka zawału serca. Szwedzki test zrobisz w domu
Domowy test potencjalnie ratujący życie ujawnia ryzyko zawału serca w zaledwie pięć minut. Szwedzcy naukowcy stworzyli kwestionariusz, który szybko identyfikuje osoby z grupy wysokiego ryzyka. Nowa metoda składa się z 14 prostych pytań i informuje o prawdopodobieństwie wystąpienia zawału serca. Jak pokazują badania, ma on taki sam poziom dokładności jak badania krwi i pomiary ciśnienia krwi.
Badanie, które zostało opublikowane w Journal of the American Heart Association, wykorzystuje dane z grupy populacyjnej SCAPIS z siedzibą na Uniwersytecie w Göteborgu.
– Zawał serca często pojawia się znienacka. Wiele osób cierpiących na zawał serca jest pozornie zdrowych i bezobjawowych, ale ma złogi tłuszczowe w tętnicach wieńcowych, znane jako miażdżyca – powiedział prowadzący badanie prof. Göran Bergström. – Nasz test pozwala zidentyfikować prawie dwie trzecie osób w wieku od 50 do 64 lat, które mają znaczną miażdżycę tętnic wieńcowych, a zatem są narażone na wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Test składa się z 14 pytań, na które odpowiedź zajmuje od pięciu do ośmiu minut. Pytania dotyczą czynników takich jak:
wiek,
płeć,
waga,
obwód talii,
wysokie ciśnienie krwi,
choroby układu krążenia w rodzinie,
wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
cukrzyca.
Według badania, łącząc informacje z odpowiedzi w specjalnym algorytmie, domowy test może wykryć 65 proc. osób z najwyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Jak sprawdzić, czy grozi ci zawał serca? Odpowiedz na tych kilka pytań
Test (czy też quiz) opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu jest krótki i nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych urządzeń czy wiedzy.
– Wyniki pokazują, że nasz domowy test jest równie dokładny jak badanie w klinice z wykorzystaniem badania krwi i pomiaru ciśnienia krwi – powiedział prof. Bergström. – Jeśli uda nam się sprawić, że test będzie powszechnie dostępny w ramach opieki zdrowotnej, może on uratować życie i zapobiec cierpieniu, pomagając nam zidentyfikować osoby, które są narażone na wysokie ryzyko zawału serca lub które są obecnie niedostatecznie leczone – dodał.
Badanie opierało się na danych pochodzących od 25 tys. osób w wieku od 50 do 64 lat włączonych do SCAPIS. Wszyscy uczestnicy mieli zbadane tętnice wieńcowe za pomocą tomografii komputerowej.
Badacze porównali obrazy serca z kwestionariuszami wypełnionymi przez uczestników. Dzięki temu byli w stanie zobaczyć, które czynniki mają najbliższy związek ze stopniem miażdżycy. Naukowcy rozpoczęli również badania w Szwecji i na danych ze Stanów Zjednoczonych, aby ocenić, jak test działa na różnych grupach.
Pytania na liście obejmują:
częstotliwość spożywania alkoholu,
wzrost, wagę i obwód talii,
przybliżoną wagę w wieku 20 lat,
czy w ostatnim czasie występował u osoby kaszel,
historię chorób (takich jak cukrzyca, rak i nietolerancja glutenu),
jak często osoba ćwiczy,
rutynę snu,
stan finansów i status zawodowy,
palenie,
odczuwanie bólu podczas chodzenia.
Test opracowany przez szwedzkich naukowców możesz wykonać w domu i zajmie ci ok. 5 minut.
Źródła:
Self‐Report Tool for Identification of Individuals With Coronary Atherosclerosis: The Swedish CardioPulmonary BioImage Study Journal of the American Heart Association
Home test reveals the risk of heart attack in five minutes University of Gothenburg