Jednego dnia śpisz dłużej, a innego krócej? Tak rośnie ryzyko poważnej choroby. Zobacz, dlaczego uregulowany sen jest najlepszy

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nieregularny sen to oczywiste źródło złego samopoczucia, które zna chyba każdy. Naukowcy przekonują, że takie nawyki z czasem mogą stać się źródłem przewlekłej choroby. Jeżeli w niektóre noce sypiasz dłużej niż godzinę więcej w porównaniu z innymi, koniecznie to przeczytaj.

Spis treści

Czy sen ma wpływ na cukrzycę typu 2?

Nieregularny sen zaburza funkcjonowanie zegara biologicznego, a co za tym idzie – rytmy aktywności narządów i układów w ciele. Dotyczy to także pracy trzustki, regulacji poziomu cukru we krwi i wrażliwości komórek na insulinę, co obserwowano już m.in. w przypadku pracowników nocnej zmiany. Takie osoby częściej chorują na cukrzycę typu 2.

Weekendowe spanie „do oporu” to zły pomysł. Tak pracujemy na cukrzycę typu 2
Weekendowe spanie „do oporu” to zły pomysł. Tak pracujemy na cukrzycę typu 2 lightfieldstudios/123RF

Co jednak oznacza „nieregularny sen” w praktyce i jak bardzo zwiększa predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 2? Na to pytanie odpowiedzieli badacze z międzynarodowego zespołu, którzy udostępnili swoje odkrycia w piśmie „Diabetes Care”.

W tym celu dokonali analizy danych zawartych w brytyjskiej bazie Biobank pochodzących z urządzeń monitorujących ruch. Zbierano je w ciągu 7 dni od ponad 84,4 tys. osób w średnim i starszym wieku (średnia 52 lata) bez cukrzycy. Połowa pracowała przy tym zawodowo, ale nie na zmiany. Następnie obserwowano ich stan zdrowotny najczęściej przez 7,5 roku. W tym czasie chorobę stwierdzono u 2058 uczestników.

Długość snu mniej znacząca dla rozwoju cukrzycy niż jego regularność

Niestety, ryzyko rozwoju cukrzycy w przypadku różnej długości snu w ciągu tygodnia rosło o 34 procent, gdy sen trwał o godzinę dłużej niż zazwyczaj w porównaniu z sytuacją, gdy różnica była mniejsza. W pewnych przypadkach było jednak jeszcze wyższe.

W porównaniu z niewielkimi różnicami w długości snu w dni tygodnia (do 30 minut) oraz po uwzględnieniu czynników takich, jak wiek czy płeć, zagrożenie cukrzycą rosło bardziej przy większych odchyleniach:

  • 31-45 min – wzrost o 15 proc.,

  • 46-60 min – 28 proc.,

  • 61-90 min – 54 proc.,

  • powyżej 91 min – 59 procent.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

– Zaleca się 7-9 godzin snu w ciągu nocy, jednak w wytycznych czy poziomie klinicznym nie uwzględnia się zbyt często jego wymaganej regularności – powiedziała główna autorka pracy dr Sina Kianersi z Brigham and Women's Hospital w Bostonie. – Nasze badanie pokazało, że nie chodzi tylko o czas trwania, ale także o konsekwencję. Pacjenci mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy, sypiając 7-9 godzin nie tylko przez jedną noc, ale przez całe życie.

Cukrzycy sprzyjała zwłaszcza zmienność czasu snu w przypadku osób, które sypiają w nocy dłużej. Zdaniem autorów badania może to mieć związek z ograniczeniem ekspozycji na naturalne światło dzienne, które reguluje zegar biologiczny.

Większe różnice w długości snu stwierdzano u młodszych uczestników, częściej u kobiet czy osób o chronotypie określanym jako „nocne marki”. A także tych o niższym statusie socjoekonomicznym i wyższym BMI oraz sypiających krócej. Te czynniki wpływające na ryzyko rozwoju cukrzycy są od siebie współzależne, dlatego po uwzględnieniu kwestii związanych ze stylem życia, otłuszczeniem ciała, chorób współistniejących i czynników środowiskowych bezwzględne ryzyko cukrzycy t. 2 przy różnicach długości snu większych niż godzinę okazało się większe o 11 proc.

Choć badanie ma pewne ograniczenia, pokazuje zależność niezwykle ważną dla naszego zdrowia. Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekendy jest więc mocno niewskazanym aspektem stylu życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia