Zapalenie nerek - na czym polega?
Zapalenie nerek to choroba, w której proces zapalny obejmuje nerki. Powoduje ona zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego, a jej charakterystycznym objawem są problemy z oddawaniem moczu. Zapalenie nerek może przebiegać w postaci ostrej lub też może rozwinąć się do postaci przewlekłej. W skrajnych przypadkach choroba ta prowadzi nawet do niewydolności nerek.
Nerki są niezwykle ważnym organem układu moczowego, który zapewnia odpowiednie oczyszczenie krwi z wszelkich niebezpiecznych dla organizmu substancji. Jeśli więc praca nerek zostanie w jakikolwiek sposób zakłócona, powstaje ryzyko zatrucia organizmu szkodliwymi substancjami oraz toksycznymi metabolitami. Aby zatem nie dopuścić do zainfekowania całego organizmu, w przypadku wszelkich chorób tego organu, w tym zapalenia nerek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i podjąć stosowne leczenie. Wyróżniamy trzy rodzaje zapalenia nerek:
- Kłębuszkowe.
- Odmiedniczkowe.
- Śródmiąższowe.
Kłębuszkowe zapalenie nerek - przyczyny
Zapalenie nerek tego typu bardzo często jest diagnozowane u dzieci pomiędzy 7. a 10. rokiem życia. Najrzadziej natomiast występuje u maluchów poniżej 3. roku życia oraz osób starszych. W kłębuszkowym zapaleniu nerek stan zapalny obejmuje kłębuszki nerkowe. Są to dwie tętnice, które biorą udział w filtrowaniu krwi. Wśród czynników, które mogą wywoływać kłębuszkowe zapalenie nerek, należy wymienić:
- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych.
- Zakażenie paciorkowcem.
- Zapalenie górnych dróg oddechowych.
- Choroby wątroby;
- Toczeń układowy.
- Białaczka.
- Chłoniak.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny
Zapalenie nerek tego typu to choroba, w której proces zapalny obejmuje miąższ nerek. Może mieć ona podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, a w wielu przypadkach za jej rozwój odpowiadają bakterie E.coli. Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej stanowi powikłanie po niewłaściwie leczonych zakażeniach i stanach zapalnych dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza moczowego i cewki moczowej. Czynniki, które sprzyjają rozwojowi odmiedniczkowego zapalenia nerek to między innymi:
- Kamienie nerkowe.
- Guz pęcherza.
- Przerost prostaty.
- Ciąża.
- Cukrzyca.
- Cewnik w pęcherzu moczowym.
Śródmiąższowe zapalenie nerek - przyczyny
Zapalenie nerek tego typu jest chorobą rozwijającą się w obrębie cewek i tkanki śródmiąższowej. Jest to stosunkowo rzadko występujące schorzenie, którego najczęstsze przyczyny to:
- Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków.
- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych.
- Kontakt z substancjami toksycznymi.
- Dna moczanowa.
- Kamica nerkowa.
Warto przeczytać także:
Zapalenie nerek - objawy
Zapalenie nerek daje jeden wspólny objaw dla wszystkich typów tej choroby, którym są problemy z oddawaniem moczu przez pacjenta. Oprócz tego każde z trzech schorzeń charakteryzuje się nieco odmiennymi dolegliwościami.
Kłębuszkowe zapalenie nerek - objawy
Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne dolegliwości związane z zapaleniem nerek tego typu to: