Worki pod oczami – przyczyny powstawania, skuteczne zabiegi i domowe sposoby usuwania opuchlizny pod oczami

Justyna Śmigaruk
Worki pod oczami to widoczna opuchlizna, która powstaje przy zaburzeniach krążenia krwi i limfy
Worki pod oczami to widoczna opuchlizna, która powstaje przy zaburzeniach krążenia krwi i limfy puhhha/123RF
Worki pod oczami to nie tylko problem estetyczny, związany z widoczną opuchlizną. Ich powstawanie może wynikać z poważnej choroby, dlatego problemu nie należy lekceważyć. W innych sytuacjach, gdy podpuchnięte oczy to objaw niewyspania lub kwestia dziedziczna, pomogą domowe sposoby usuwania opuchlizny, a także profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Worki pod oczami i opuchlizna okolic oczu

Cienie i worki pod oczami należą do popularnych przypadłości i bardzo często występują razem, pogłębiając efekt zmęczonej, postarzonej twarzy. Cienie pod oczami wywołują na ogół mniej niepokoju, bo najczęściej wynikają z nierównej pigmentacji skóry i faktu, że jest ona cienka, przez co prześwitują przez nią położone niżej naczynia krwionośne. Skłonność do powstawania cieni pod oczami jest w dużym stopniu dziedziczna, a defekt ten można dość łatwo zatuszować za pomocą umiejętnego makijażem lub kosmetyków zwężających naczynia krwionośne.

Worki pod oczami to widoczna, nieestetyczna opuchlizna. Powstają zwłaszcza wtedy, gdy w organizmie dochodzi do zatrzymania wody, skóra traci elastyczność, a mięśnie okrężne oczu słabną. Długotrwały problem worków pod oczami może też jednak świadczyć o poważnych kłopotach ze zdrowiem.

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Popularne przekonanie głosi, że worki pod oczami powstają z przemęczenia lub wskutek „imprezowego” trybu życia. Rzeczywiście, przejściowe pojawienie się opuchlizny pod oczami nie świadczy zwykle o żadnym poważnym problemie ze zdrowiem.

Wśród przyczyn związanych z trybem życia można wymienić:

  • odwodnienie organizmu,
  • niedobór elektrolitów,
  • palenie tytoniu(skóra pod wpływem palenia tytoniu traci elastyczność i zaczyna obwisać),
  • niedostateczną względem zapotrzebowania ilość snu,
  • nadmiar soli w spożywanych produktach (sprzyja zatrzymaniu wody w tkankach),
  • spożywanie alkoholu w dużych dawkach i/lub często,
  • genetyczne skłonności do powstawania i utrzymywania się opuchlizny wokół oczu,
  • zmniejszenie jędrności i grubości skóry związane z wiekiem,
  • niedobór witaminy K w diecie (niedobór produktów roślinnych),
  • niski poziom żelaza w diecie (dieta bezmięsna, zaburzenia pracy jelit, niedobory witamin),
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne (między innymi leków przeciw nadciśnieniu tętniczemu).

Powyższe czynniki często występują jednocześnie lub są ze sobą związane, np. niedobór elektrolitów może być skutkiem spożywania dużych dawek alkoholu, który powoduje też odwodnienie.

Jeśli worki pod oczami pojawiły się po nieprzespanej nocy, wyjątkowo intensywnym tygodniu pracy, spożyciu dużej dawki alkoholu czy u osoby palącej, przyczyna wydaje się być jasna. By problem zniknął lub się zmniejszył, najczęściej wystarczy zadbać o zdrowe nawyki, m.in. spać co najmniej po 8 godzin, wypijać 2 litry wody dziennie, unikać alkoholu, rzucić palenie, jeść więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż, pestek i orzechów.

Opuchlizna pod oczami – możliwe przyczyny medyczne

Utrzymująca się opuchlizna pod oczami to bezpośrednia oznaka zatrzymania wody w organizmie. Taki objaw często towarzyszy zaburzeniom metabolizmu i niektórym poważnym chorobom, m.in. takim jak:

  • Choroby tarczycy – występowanie worków pod oczami może mieć związek z niedoczynnością tarczycy . Inne objawy tego zaburzenia to przewlekłe zmęczenie, spowolnienie ruchów, obniżenie temperatury ciała (zwłaszcza rano), wahania masy ciała, zaburzenia nastroju i pracy serca, przesuszenie skóry, a także obrzęk całej twarzy.
  • Zaburzenia krążenia – pierwszym objawem zaburzeń krążenia są najczęściej opuchnięte nogi, choć obrzęki pod oczami są równie częstym, ale znacznie subtelniejszym objawem.
  • Cukrzyca – powstawanie worków pod oczami często towarzyszy cukrzycy. Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę, to osłabienie, częstsza niż do tej pory potrzeba oddawania moczu i wzmożone pragnienie.
  • Choroby nerek – jeśli workom pod oczami towarzyszy zmieniony wygląd lub zapach moczu, częstsze parcie na pęcherz i ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, można podejrzewać choroby nerek. Bardzo często rozwijają się one „w ukryciu”, dając początkowo niezbyt wyraźne objawy. Zaniedbanie badań i leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej niewydolności nerek.

Co na worki pod oczami?

Jeśli worki pod oczami utrzymują się bardzo długo lub pojawiają bez widocznych przyczyn związanych z trybem życia, pierwszym krokiem jest odpowiednia diagnostyka przyczyn występowania problemu. W tym celu warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na podstawowe badania, do których należy:

  • morfologia krwi,
  • podstawowe badanie moczu,
  • poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego,
  • EKG.

Wyniki tych badań pozwolą lekarzowi ocenić ogólny stan zdrowia i potwierdzić lub wyeliminować podejrzenia chorób, ew. zlecić konsultację specjalisty – zwykle endokrynologa lub nefrologa. Jeśli okażą się dobre, można potraktować worki pod oczami jako problem estetyczny i wypróbować jeden z licznych domowych sposobów na zmniejszenie ich widoczności lub zdecydować się na usuwanie defektu w gabinecie specjalisty.

Gdy opuchlizna pod oczami nie jest duża, można zatuszować ją za pomocą odpowiedniego korektora. W przypadku pogłębiającego się problemu makijaż jednak
Gdy opuchlizna pod oczami nie jest duża, można zatuszować ją za pomocą odpowiedniego korektora. W przypadku pogłębiającego się problemu makijaż jednak nie pomoże – znacznie lepiej poszukać jego przyczyny medycznej i w razie konieczności wprowadzić odpowiednie leczenie. fotum/123RF

Jak pozbyć się worków pod oczami? Domowe sposoby kosmetyczne

W przypadku worków pod oczami powstających po nieprzespanej nocy pomocne są zimne okłady. Często wystarczy na kilka minut przyłożyć do oka mocno schłodzoną łyżkę, by opuchlizna znikła.

Dobrze sprawdzają się też okłady ze schłodzonych plastrów ogórka oraz kompresy z pokruszonych kostek lodu, owiniętych w materiał. W przypadku nawracającej opuchlizny warto zaopatrzyć się w specjalną żelową maseczkę chłodzącą wielokrotnego użytku.

Przy skłonności do powstawania opuchlizny pod oczami warto również wykonywać regularnie automasaż twarzy, który poprawia przepływ limfy i ułatwia usuwanie wody z opuchniętych rejonów. Najlepiej traktować okolice oczu półkolistymi ruchami prowadzonymi od nosa do ich zewnętrznych kącików, uważając, by nie rozciągać skóry.

Świetne efekty przynosi też stosowanie kosmetyków z wyciągami z roślinnymi zmniejszającymi obrzęk – sprawdza się m.in. miłorząb japoński, arnika górska czy bluszcz zwyczajny. Tak działa ponadto kofeina, która odwadnia miejscowo skórę. W przypadku worków i cieni związanych z widocznymi naczyniami krwionośnymi można zmniejszyć ich widoczność, stosując kosmetyki z zawartością witaminy K.

Jak zlikwidować worki pod oczami poprzez profesjonalne zabiegi?

Gdy domowe metody usuwania worków pod oczami nie jest skuteczne, a przyczyną ich powstawania nie jest wymagająca leczenia choroba, warto rozważyć odpowiedni zabieg medycyny estetycznej:

  • Drenaż limfatyczny – to specjalistyczny masaż okolic oczu, który poprawia przepływ limfy i zmniejsza obrzęki wokół oczu. Może wykonać go kosmetyczka, choć znacznie lepiej działają zabiegi wykonywane maszynowo, które nie powodują rozciągania delikatnej skóry.

  • Mezoterapia – to zabieg medycyny estetycznej, w trakcie którego pod skórę podawany jest kwas hialuronowy, witaminę C, wyciąg z ruszczyka oraz inne substancje o działaniu ujędrniającym, pobudzającym krążenie, rozjaśniającym i zwiększającym napięcie skóry.

  • Blefaroplastyka tradycyjna – jest metodą operacyjną usuwania worków pod oczami. Chirurg w trakcie zabiegu nacina dolną powiekę, usuwa spod niej warstwę tłuszczu oraz nadmiar skóry. Zabieg przynosi trwałe i zadowalające efekty, ponieważ jednak jest inwazyjny, niesie ze sobą ryzyko komplikacji. Dodatkowo nacięcie może uszkodzić mięśnie oka i przyczynić się do opadania powieki, tworząc „smutny” efekt i zbytnio odsłaniając gałkę oczną. Zastosowanie najnowszych metod operowania, np. wykonywanie nacięcia we wnętrzu powieki bez naruszania mięśni, znacznie minimalizuje ryzyko powikłań.

  • Blefaroplastyka plazmowa – to najbardziej nowoczesna metoda medycyny estetycznej, pozwalająca wykonać nieoperacyjny lifting powiek. Zabieg prowadzi się z wykorzystaniem specjalnego urządzenia o nazwie Plexr, Plasma IQ czy Fibroblast, które nie powoduje uszkodzenia skóry właściwej. Metoda wyróżnia się wysoką skutecznością i krótkim okresem rekonwalescencji.
Wellness to skuteczne antidotum na dzisiejszy stresujący, zabiegany tryb życia. Działania ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu ciała i ducha pomagają ograniczyć poziom stresu, rozluźnić mięśnie, zrelaksować umysł i uzyskać wiele innych korzyści zdrowotnych. Takie efekty zapewniają nie tylko masaże wykonywane od stóp do głów, ale przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wody, bazujące na jej właściwościach oczyszczających, związanych z termiką, ciśnieniem i rodzajem rozpuszczonych składników.

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

ZOBACZ: Skąd biorą się opadające powieki? Eksperci: Marta Kucińska, specjalistka jogi twarzy, dr Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Niewidzialna Dziewczyna.
15 czerwca, 14:16, frankfurterka:

...gdzies poza kwc sa jeszcze jakies wiarygodne opinie?

21 czerwca, 16:08, Hanka:

O garisell? Na pewno na stronach pośredniczących, które mają go w sprzedaży. Widzę, że garisell jest i na ceneo, verdelab, allegro czy aptecezawiszy.

Przez Was zamówiłam ten krem jakoś na początku sierpnia i jestem MAX zaskoczona działaniem

H
Hanka
15 czerwca, 14:16, frankfurterka:

...gdzies poza kwc sa jeszcze jakies wiarygodne opinie?

O garisell? Na pewno na stronach pośredniczących, które mają go w sprzedaży. Widzę, że garisell jest i na ceneo, verdelab, allegro czy aptecezawiszy.

f
frankfurterka

...gdzies poza kwc sa jeszcze jakies wiarygodne opinie?

P
Patrycja

Zamówiłam sobie ten garisell z ciekawości. Akurat jestem po wypłacie więc grzech jego nie wziąć, bo wygląda składowo faktycznie dobrze. Opinie na KWC też ma dobrze.

u
unknown
7 października 2020, 13:51, Kimmy:

Niacynamid, olej z ogórków, bisabolol, olej śliwkowy, masło Shea, komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej, ekstrakt z zielonej herbaty. Jest tego na prawdę sporo i najlepiej zobaczyć sobie całe INCI które masz na stronie producenta haha

12 stycznia, 15:39, elle:

co to jest są te komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej xD ????

- przyspiesza tworzenie sie kolagenu

- nawilza skore

- pogrubia ja

- rozjasnia cienie

- napina ja

e
elle
7 października 2020, 13:51, Kimmy:

Niacynamid, olej z ogórków, bisabolol, olej śliwkowy, masło Shea, komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej, ekstrakt z zielonej herbaty. Jest tego na prawdę sporo i najlepiej zobaczyć sobie całe INCI które masz na stronie producenta haha

co to jest są te komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej xD ????

D
DER- MED Kraków

Worki pod oczami ma prawie każda z nas. Dobrze, że są na nie sposoby :)

g
gość

Ziemista cera i worki pod oczami mogą być oznaką odwodnienia organizmu. Staram się pić więcej niegazowanej cisowianki w ciągu dnia, robię sobie okłady ze schłodzonych torebek po zaparzeniu herbaty i problem w zasadzie zniknął.

K
Kimmy

Niacynamid, olej z ogórków, bisabolol, olej śliwkowy, masło Shea, komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej, ekstrakt z zielonej herbaty. Jest tego na prawdę sporo i najlepiej zobaczyć sobie całe INCI które masz na stronie producenta haha

d
daga27

tak z ciekawości @sandra, co tam jest w środku?

S
Sandra

Jestem w trakcie walki z workami pod oczami i w tym momencie jedyne co mi pomaga to jest to, że robie sobie okłady z ogórka, nakładanie sobie torebek z herbaty i zostawić to na chwile, żele chłodzące pod oczy, ale też np. u mnie wygląda to też tak że nakładam sobie garisell eye i wtedy palcami sobie kółeczka robie i lekko wklepuje, tak by lepiej to sobie wsiąknęło w skórę :DDD

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia