Konsekwencje niedoborów witamin i minerałów
Zapotrzebowanie na witaminy zależy przede wszystkim od wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Witaminy i minerały dostarczane są do organizmu w postaci diety, dlatego to o nią właśnie trzeba szczególnie zadbać, aby nie narazić się na niedobory witamin i minerałów.
Brak lub znaczny niedobór którejś z witamin nazywany jest awitaminozą. Do awitaminozy dochodzi głównie na skutek niewłaściwego stylu życia oraz nieprawidłowej diety. Niedostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, a przy tym stosowanie używek takich jak alkohol czy papierosy, niewysypianie się i przemęczanie prowadzi do utraty witamin i minerałów. Niedobory tych składników mogą prowadzić do przykrych konsekwencji.
Awitaminozę diagnozuje się za pomocą określenia poziomu danej witaminy we krwi lub moczu, a leczenie polega na jej uzupełnieniu głównie za pomocą suplementacji, ale też odpowiedniej diety.
W zależności od tego, jakiej witaminy brakuje w organizmie, takie objawy będą towarzyszyć jej niedoborowi. Są to głównie zmęczenie, brak energii czy częste infekcje. Jednak awitaminoza może prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń i chorób takich jak cukrzyca, zapalenie stawów czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Sprawdź, jakie są najczęstsze niedobory witamin i minerałów w diecie oraz jakie skutki zdrowotne ze sobą niosą!
Główne przyczyny niedoborów witamin i minerałów:
- dieta uboga w warzywa i owoce,
- używki: alkohol, nikotyna,
- spożywanie przetworzonych, ubogich w składniki odżywcze posiłków,
- przebywanie przez większość czasu w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
- stres, szczególnie przewlekły,
- odwodnienie,
- brak ruchu.
Czytaj także: Biały czy czerwony? Kolor talerza zmienia smak potrawy. Może zniechęcać lub zachęcać do jej zjedzenia