
Częste stosowanie ubogokalorycznych diet, rezygnacja z konkretnych grup produktów (np. mięsa, nabiału), wybieranie wysokoprzetworzonej żywności i zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe związane m.in. z ciążą, wiekiem czy wysokim poziomem aktywności fizycznej, to jedne z najczęstszych przyczyn niedoboru witamin, soli mineralnych i innych substancji odżywczych.
Sprawdź, jakie są najczęstsze niedobory witamin i minerałów w diecie oraz jakie skutki zdrowotne ze sobą niosą!
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Żelazo
Zmęczenie, osłabienie, trudności w skoncentrowaniu się na wykonywanym zadaniu, częste bóle i zwroty głowy oraz wypadanie włosów to objawy wskazujące m.in. na brak wystarczającej ilości żelaza w codziennej diecie. Występowanie wszystkich wymienionych objawów może oznaczać rozwój anemii (inaczej: niedokrwistości), czyli najczęstszego zaburzenia krwi. Narażone są na nią zwłaszcza kobiety, osoby o wysokim poziomie aktywności fizycznej i te będące na diecie roślinnej, która nie jest w odpowiedni sposób zbilansowana. Także osoby z zaburzeniami jelitowymi, wiecznie będące na diecie i osoby schorowane.
Gdzie występuje żelazo? Przede wszystkim w mięsie, nasionach strączków, orzechach i produktach zbożowych.

Cynk
Na braki cynku z diecie wskazują często pojawiające się na cerze wypryski i zmiany skórne na tułowiu i kończynach. U mężczyzn niedobór tego składnika redukuje libido, obniża jakość spermy i żywotność plemników sprzyjając niepłodności. Ponadto na deficyt wskazują osłabiona odporność, pogorszenie stanu włosów i paznokci.
Gdzie występuje cynk? W pestkach dyni i oleju dyniowym, owocach morza, mięsie, a także produktach z pełnego ziarna.

Selen
Zarówno niedobór jak i nadmiar selenu w diecie jest szkodliwy. Niewystarczająca jego podaż wraz z codzienną dietą sprzyja rozwojowi chorób tarczycy, gdyż to pierwiastek uczestniczący w procesach wytwarzania hormonów przez ten gruczoł. Sprzyja niepłodności mężczyzn i kobiet, bowiem ma działania antyoksydacyjne i chroni przed negatywnymi skutkami nadmiaru wolnych rodników na plemniki i komórkę jajową. Ponadto sprzyja chorobom trzustki i wątroby.
Gdzie występuje selen? Dobrym jego źródłem są orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, borowiki, tłuste ryby morskie i jajka.