Spis treści
Jak zrobić nalewkę z nawłoci? Przepis z ziół świeżych oraz suszonych
Nalewka z nawłoci to wodno-alkoholowy wyciąg przygotowany z kwitnącego ziela rośliny o łacińskiej nazwie Solidago. W fitoterapii wykorzystywane są trzy gatunki rośliny: nawłoć pospolita (S. virgaurea), nawłoć późna, nazywana też olbrzymią (S. gigantea, inaczej: S. serotina) oraz nawłoć kanadyjska (S. canadenssis). Szczególne znaczenie w naszym kraju mają dwa pierwsze.
Byliny te kwitną na żółto i należą do tradycyjnych surowców leczniczych. Wykorzystuje się je do przygotowania przetworów takich jak syrop, miodek czy nalewka. Ta ostatnia oznacza się znaczną trwałością, dzięki czemu można korzystać z jej właściwości aż do następnego sezonu na zioła.
Jak przygotować nalewkę nawłociową? Można to zrobić na dwa sposoby, zależnie od tego, w jakiej postaci mamy surowiec. W przypadku tych dwóch tynktur należy przestrzegać odmiennego dawkowania.
Przepis na nalewkę ze świeżego ziela nawłoci:
- Zalej 100 g rozdrobnionego kwitnącego ziela nawłoci 0,4 l gorącej wódki.
- Zamknij szczelnie naczynie i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, po czym przefiltruj.
- Stosuj w dawce 5-10 ml 3 razy dziennie lub 30 ml raz dziennie.
Przepis na nalewkę z nawłociową z suszu:
- Zalej 50 g suchego, rozdrobnionego kwitnącego ziela nawłoci 0,75 l wrzątku, przykryj i odstaw na 30 min.
- Odciśnij zioła na sitku i przefiltruj napar przez gazę.
- Dodaj do naparu 0,5 l spirytusu 96 proc. i odstaw do wystygnięcia.
- Następnie przelej nalewkę do butelek z ciemnego szkła, zakręć i odstaw na 2 tygodnie.
- Dawkuj w liczbie 20-30 kropli na szklankę wody 3 razy dziennie lub 30-60 kropli na szkl. 2 razy dziennie.
Zobacz także inne zioła kwitnące na żółto:
Na co pomaga nalewka z nawłoci? Właściwości i działanie
W nalewce z nawłoci znajdują się liczne składniki aktywne. Należą do nich przeciwzapalne, moczopędne i przeciwbólowe glikozydy terpenowe, a także garbniki (działają ściągająco na błony śluzowe i przeciwbiegunkowo) czy flawonoidy zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych. To również przeciwgrzybicze saponiny trójterpenowe oraz polisacharydy, które wspomagają mikroflorę jelit, wykazując w ten sposób działanie stymulujące układ odpornościowy. A ponadto olejki eteryczne czy żółte barwniki karotenowe, które wspierają zdrowie skóry oraz dobry wzrok.
Ze względu na te właściwości nalewkę z nawłoci stosuje się w problemach takich jak:
- zakażenia i zapalenia dróg moczowych,
- infekcje narządów płciowych,
- kamica nerkowa,
- przerost prostaty,
- zakażenia grzybicze,
- niestrawność,
- biegunki bakteryjne,
- obrzęki nóg i ciała,
- choroby autoimmunologiczne, w tym reumatyczne.
Zewnętrznie wyciągi z nawłoci wspomagają leczenie ran i infekcji skórnych, w tym spowodowanych przez bakterie i chorobotwórcze grzyby, takie jak Candida albicans. Łagodzą też bóle zapalne stawów.
Te zioła warto zbierać we wrześniu. Uzupełnisz nimi domową apteczkę
Wiele roślin to znakomity surowiec zielarski, który może wpływać korzystnie na nasz stan zdrowia, a nawet wspierać leczenie różnych schorzeń. Ze świeżych lub suszonych ziół można przygotować napary, o...
Przeciwwskazania do kuracji nalewką nawłociową
W przypadku nalewki nawłociowej obowiązują ważne przeciwwskazania. Dotyczą one wszystkich napojów alkoholowych, których nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci i osoby niepełnoletnie oraz te, które zażywają leki mogące wchodzić w interakcje z etanolem.
Również sama nawłoć nie powinna być spożywana przez przyszłe matki i osoby przed 12. rokiem życia, a ponadto przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Ostrożność powinny zachować chorzy z alergią wziewną i astmą.
Nalewka i inne przetwory z nawłoci nie powinny są niewskazane: przy nadciśnieniu, zażywaniu leków diuretycznych (moczopędnych), a także przewlekłym zapaleniu czy niewydolności nerek. Nie są też odpowiednie przy zaburzeniach krążenia, które wynikają z chorób tego układu.
Te zioła mogą być niebezpieczne. Sprawdź, kto musi na nie uważać!
Zioła mają właściwości lecznicze, ale mogą też szkodzić. Nie różnią się pod tym względem od leków z apteki, choć zwykle wywołują mniej działań niepożądanych i są bardziej od nich bezpieczne. Wszystko ...