Spis treści
Czy syndrom choinki jest prawdziwy?
Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie, istnieje coś takiego jak syndrom choinki. Nie jest to żadna bajka, a realna dolegliwość, która może pojawić się u niektórych osób wraz z… choinką. Syndrom choinki to termin określający reakcje alergiczne, których niektórzy ludzie doświadczają po przyniesieniu choinki do domu.

Co ciekawe, większość ludzi nie jest uczulona na samą choinkę. Reagują natomiast na alergeny, takie jak pleśń, kurz i pyłki, które pochodzą z choinki, o czym mówi dr Kara Wada, alergolog i immunolog z Ohio State University Wexner Medical Center w Columbus.
Termin ten po raz pierwszy został użyty po tym, jak badanie z 1970 roku wykazało, że niewielki odsetek osób miał wzrost objawów alergii po kontakcie z naturalnymi choinkami lub innymi roślinami sezonowymi, takimi jak ostrokrzew, sosna i jodła.
Jakie są objawy syndromu choinki?
Objawy syndromu choinki pojawiają się zwykle, gdy dana osoba znajduje się w bliskim sąsiedztwie choinki lub innych świątecznych roślin. Mogą się nasilać, gdy drzewo wysycha. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich, często naśladując sezonowe alergie. Mogą one obejmować:
zatkany nos,
świszczący oddech,
kaszel,
ból oczu,
ból głowy,
zmęczenie,
potencjalnie poważne ataki astmy.
U niektórych osób może również wystąpić reakcja skórna na choinki, która może objawiać się wysypką lub zaognionymi, swędzącymi guzkami.
Czy można się zarazić chorobą od choinek? Ekspert zaleca bożonarodzeniową miksturę
Jimmy Englezos, ekspert DIY firmy Ronseal, zdradził portalowi Mirror przepis na środek pleśniobójczy, który nie wpływa na żywe ani sztuczne choinki. Dzięki niemu możesz cieszyć się Bożym Narodzeniem i choinką bez objawów alergii. Specjalista radzi, aby spryskać drzewko i inne dekoracje z iglaków mieszanką białego octu i wody. Można też użyć płynu do mycia naczyń i wody w podobny sposób. Mieszanki te zapobiegną rozwojowi pleśni.
Żywe drzewka można też spłukać wężem i pozostawić do wyschnięcia przed wniesieniem ich do środka. Sprawi to, że kurz, pleśń i inne alergeny nie zostaną wniesione do domu. Pomocne może być też sprężone powietrze lub umieszczenie choinki w dobrze wentylowanych miejscach.
Jeśli sztuczne choinki są odpowiednio przechowywane, pleśń raczej nie jest częstym problemem. Przed wniesieniem sztucznego drzewka warto je dokładne wytrząsnąć je na zewnątrz, aby usunąć z nich kurz z poprzednich świąt. Choinkę można też… odkurzyć.
Jeżeli już dopadnie cię syndrom choinki, możesz go leczyć, łagodząc objawy i zapobiegając ekspozycji na alergeny lub czynniki drażniące. Na zespół drzewka bożonarodzeniowego można stosować m.in.:
leki przeciwhistaminowe,
leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa,
kortykosteroidy donosowe,
inhalatory,
kremy kortykosteroidowe.
Źródła:
Christmas Tree Allergy: Mould and Pollen Studies Canadian Medical Association Journal
Is Christmas tree syndrome a real thing? Medical News Today
Expert urges 35p vinegar Christmas hack as trees could pose serious health risk to children Mirror
