Spis treści
Nalewka jagodowa. Poznaj tradycyjny przepis na nalewkę z borówki czarnej
Właśnie rozpoczął się sezon na borówki czarne (Vaccinium myrtillus), często nazywane po prostu jagodami czarnymi lub leśnymi. Są to cenne owoce, z których można przygotować wiele przetworów, w tym nalewki, kompoty, soki i dżemy.
Zrobienie nalewki z borówki czarnej jest niezwykle proste, a jedyną trudnością może być nazbieranie odpowiedniej ilości owoców. Do jej zrobienia potrzebujesz tylko 4 składników, a także gazę lub sito, słoik o pojemności 3 litrów i szklane butelki.
Składniki na nalewkę jagodową:
- 2 kg borówki czarnej,
- 600 ml wódki o 40 proc. zaw. alk.,
- 450 ml spirytusu rektyfikowanego,
- 500 g cukru.
Jak przygotować nalewkę jagodową?
- Do nalewki zabiera się tylko dojrzałe i ciemnoniebieskie jagody.
- Należy oczyścić jagody z liści i dokładnie umyć kilka razy pod bieżącą wodą.
- Owoce trzeba wsypać do wyparzonego wcześniej słoika i delikatnie rozgnieść. Jagody zasypać cukrem i przykryć ściereczką lub gazą złożoną w kilka warstw. Warto przymocować gazę gumką recepturką, aby do środka nie dostały się muszki owocówki.
- Słoik odstawić w słoneczne miejsce na 5-6 dni, pamiętając o codziennym wstrząśnięciu nim. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ umożliwia szybsze rozpuszczenie się cukru i wypuszczenie soku przez owoce.
- Po tym czasie całość przecedzić przez sito lub grubą gazę, sok ponownie wlać do słoika, a następnie zalać alkoholem.
- Słoik zakręcić i ponownie odstawić na 4-5 dni. Po tym czasie należy ponownie przecedzić płyn.
- Powstałą miksturę rozlać do szklanych butelek, zamknąć i odstawić w chłodne miejsce na 5-7 miesięcy.
Nalewka z borówki czarnej na pasożyty i zatrucie pokarmowe
Sezon na czarne jagody niestety jest krótki i trwa tylko od początku lipca do połowy sierpnia. Owoce te są niskokaloryczne, ponieważ w porcji 100 g zawierają 45 kcal. Znajdziemy w nich również znaczne ilości błonnika pokarmowego (3,2 g na 100 g), który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
Borówka czarna obfituje w arbutynę, czyli glikozyd fenolowy o działaniu dezynfekującym, dlatego spożywanie nalewki jagodowej wspomaga leczenie zakażeń układu moczowego. Dodatkowo ten leczniczy trunek stanowi źródło polifenoli, które jako silne antyoksydanty chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, a także spowalniają proces starzenia się skóry.
Borówki czarne to źródło gukokinin, które mogą obniżać stężenie cukru we krwi, dzięki czemu wspierają profilaktykę stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.
Jagody obfitują również w pektyny i garbniki, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu wspomagają leczenie zakażenia Salmonellą i gronkowcem złocistym. Dodatkowo garbniki wykazują działanie ściągające, czyli obkurczające naczynia krwionośne, dlatego nalewka z jagód może pomagać w przypadku zatrucia pokarmowego i biegunki.
Jakie właściwości ma nalewka z borówki czarnej? Według fitoterapeutów działa ona:
- przeciwnowotworowo,
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- przeciwbiegunkowo,
- detoksykująco,
- wzmacniająco,
- pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego.
Ta lecznicza mikstura korzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ w łagodny sposób pobudza krążenie krwi i obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL.
Nalewkę z borówki czarnej, ze względu na jej zdrowotne właściwości zaleca się spożywać przy różnych dolegliwościach, do których należą:
- zatrucie pokarmowe,
- niestrawność,
- infekcje wirusowe,
- biegunki,
- nudności,
- pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego, a szczególnie w przypadku owsików i glisty ludzkiej,
- stan przedcukrzycowy i cukrzycą typu 2,
- zapalenie spojówek,
- umiarkowane nadciśnienie tętnicze krwi,
- obrzęki,
- miażdżyca,
- hemoroidy.
Nalewka jagodowa jest zdrowotną miksturą, dlatego nie powinno się przekraczać ustalonej dawki leczniczej, która wynosi maksymalnie 45 ml dziennie. Natomiast w przypadku osób z cukrzycą typu 2 lub stanem przedcukrzycowym nie powinno się pić więcej niż 20 ml dziennie.
Przeciwwskazania do spożywania nalewki jagodowej
Mimo dobroczynnych właściwości jagodówki nie wszyscy mogą bezpiecznie ją spożywać. W przypadku chorych na cukrzycę warto przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ jagodówka może obniżyć stężenie glukozy we krwi i dodatkowo nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych. Ze względu na zawartość alkoholu nie powinny pić jej kobiety ciężarne i karmiące, oraz dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia.
Wśród innych przeciwwskazań do spożywania tej leczniczej mikstury można wymienić:
- ostre i przewlekłe zapalenie trzustki,
- alergię na alkohol lub jego nietolerancję.
Zawsze myj jagody przed spożyciem! Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zarażenia bąblowicą
Zbierając jagody w lesie, należy pamiętać, aby nie jeść nieumytych owoców, ponieważ na ich powierzchni mogą być pasożyty bąblowca jedno- lub wielojamowego. Zjedzenie zakażonych jagód grozi rozwojem poważnej choroby, czyli bąblowicy.
Jakie są objawy bąblowicy? Wśród najczęstszych symptomów można wymienić:
- ból i skurcze brzucha,
- nudności i wymioty,
- biegunkę,
- ból w klatce piersiowej i uczucie duszności,
- ból głowy i napady lęku,
- częste oddawanie moczu i ból podczas mikcji.
Aby zminimalizować ryzyko rozwoju tej choroby, należy dokładnie myć borówki czarne i przestrzegać zasad higieny osobistej, w tym dokładnego mycia rąk po powrocie z lasu.