Czy w ciąży można farbować włosy?
Farby do włosów, choć nie są już tak szkodliwe, jak kiedyś, nadal zawierają wiele potencjalnie groźnych dla zdrowia substancji. Gdy pada pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, opinie lekarzy bywają mocno zróżnicowane. Niektórzy twierdzą, że bezpiecznie jest poczekać do II trymestru i później można już bez przeszkód farbować włosy. Inni zalecają całkowitą rezygnację z tego zabiegu aż do porodu lub nawet końca okresu karmienia piersią. Skąd takie rozbieżności?
Chodzi oczywiście o zachowanie wszelkich względów bezpieczeństwa. Substancje zawarte w farbach do włosów mogą wykazywać działanie drażniące, rakotwórcze, teratogenne (powodujące wady w rozwoju płodu). Farba pokrywająca włos nie wnika za jego pośrednictwem do organizmu. Niestety, proces farbowania wiąże się też z obecnością farby na skórze głowy. Przenikanie niektórych jej składników do organizmu jest więc możliwe.
Warto przeczytać również:
Nie istnieją żadne aktualne badania naukowe, które jednoznacznie wskazywałyby, że farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe. Z drugiej strony – nie istnieją też badania mówiące, że jest to zabieg bezpieczny.
Jeśli brakuje dowodów, że ciąża i farbowanie włosów to bezpieczne połączenie, lepiej jest zachować ostrożność. Natomiast można farbować włosy w ciąży bez obaw, że wpłynie to na kolor włosów dziecka. Choć wciąż można się spotkać z takim przekonaniem, nie ma w nim ani trochę prawdy.
Dobrawa Piękos-Szymańska o koloryzacji włosów w ciąży:
Szkodliwe substancje zawarte w farbach a koloryzowanie włosów w ciąży
Choć składy farb do włosów nieco poprawiły się w przeciągu ostatnich lat, w składach większości trwałych, chemicznych farb znajdują się jednak szkodliwe substancje. Prym wiedzie oczywiście amoniak – każdy, kto choć raz farbował włosy klasycznymi farbami, zna jego drażniący, przykry zapach. Istnieją pewne przesłanki, by twierdzić, że wdychanie amoniaku przez przyszłej matkę może wywołać reakcję alergiczną u dziecka lub nawet uszkodzić płód. Co więcej, wrażliwy nos kobiety w ciąży może po prostu nie znieść tego zapachu, co grozi nudnościami, wymiotami, omdleniem. W tym szczególnym okresie wrażliwsza jest też skóra, co zwiększa prawdopodobieństwo podrażnienia amoniakiem.
Ciąża a farbowanie włosów na blond
Rozjaśnianie włosów i radykalne farbowanie na blond to zabieg, który zdecydowanie warto odłożyć na czas po porodzie. Substancje rozjaśniające włosy, na przykład nadtlenek wodoru czy amoniak, mocno drażnią układ oddechowy i skórę. Wykazują też działanie rakotwórcze.
Farby do włosów brązowe i czarne
Zawierają najwięcej substancji o działaniu potencjalnie rakotwórczym. Stężenie substancji chemicznych jest w nich bardzo wysokie – znajduje się tam między innymi p-fenylenodiamina, składnik silnie alergizujący, rakotwórczy i odkładający się w organizmie. Coraz częściej pojawiają się wyniki badań wykazujące zależność pomiędzy tą substancją a występowaniem raka pęcherza.
Farby jasnobrązowe
Zawierają nieco niższe stężenia substancji chemicznych względem farb ciemnych. Potencjalnie są więc najbezpieczniejsze przy farbowaniu włosów w ciąży.
Kolory mocno nasycone - zielony, jaskrawoczerwony, fiolet, niebieski
Modne ostatnio mocne, metaliczne kolory prezentują się pięknie. Aby uzyskać takie odcienie, do farb w tych kolorach dodaje się rakotwórcze związki ołowiu, które przenikają do organizmu przez mocno unaczynioną skórę głowy.
Czym farbować włosy w ciąży?
Czy to wszystko oznacza, że na czas ciąży trzeba pożegnać się z farbowaniem? Takie zabiegi pielęgnacyjne poprawiają humor, dodają pewności siebie i wspaniale wpływają na samopoczucie wielu kobiet. Zatem - czy można farbować włosy w ciąży? Tak, ale warto zastosować się do poniższych wskazówek:
Dopiero od II trymestru
Opinie lekarzy i ginekologów są zgodne w jednym - farbowanie w I trymestrze lepiej przełożyć. W tym czasie rozwija się wiele kluczowych narządów i układów w ciele dziecka, między innymi bardzo wrażliwy układ nerwowy.
Tylko bezpieczne farby
Warto również zdecydować się na mniej toksyczne farby. Przede wszystkim, nie powinny zawierać amoniaku. Bezpieczne są farby na bazie henny, a także czysta henna, farby z naturalnymi barwnikami i ziołami. Konieczna będzie dokładna lektura składu - niektóre farby określane jako „ziołowe" zawierają pewne ilości chemicznych substancji.
Farbowanie w odpowiednim salonie
Lepiej nie decydować się domowe malowanie włosów w ciąży. Salon fryzjerski powinien być dobrze wentylowany, przestronny. Warto uprzedzić fryzjera o ciąży - dobierze odpowiednie farby i będzie miał na uwadze ewentualną nadwrażliwość węchową klientki.
Niekoniecznie pełny, jednolity kolor
Dobrym sposobem na ograniczenie kontaktu skóry z farbą (także tą naturalną) jest zastąpienie pełnego farbowania innym zabiegiem. Balayage czy pasemka ograniczają kontakt farby z porami skóry do minimum - to bezpieczniejsze sposoby na farbowanie włosów w ciąży.