Trychologia – co to jest?
Trychologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami. Nazwa pochodzi z języka greckiego, gdzie słowo „trikhos” oznacza „włos”, a „logos” to „nauka”.
Początki trychologii sięgają XIX wieku, kiedy to w roku 1860 powstał w Londynie pierwszy punkt fryzjerski specjalizujący się w problemie wypadających włosów pod szyldem Professor Wheeler. Natomiast w 1902 roku założono Kolegium Badań Chorób Włosów, które przekształcono później w Instytut Trychologii. Jako dziedzina nauki, trychologia już pod koniec XIX wieku stała się w Wielkiej Brytanii specjalizacją na studiach medycznych. W Polsce za prekursora trychologii jest uznawany profesor Wojciech Kostanecki.
Trychologia i trycholog – czym się zajmują?
Trycholog to specjalista od trychologii, który co prawda zajmuje się schorzeniami skórnymi, ale zlokalizowanymi jedynie w obrębie skóry głowy. Ponieważ w Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z trychologii dlatego chcąc wykonywać ten zawód oprócz studiów medycznych i specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny należy samodzielnie zadbać o kształcenie z zakresu trychologii.
Trychologia dzieli się na medyczną oraz estetyczną, a zatem i działania trychologa mają na celu albo wyleczenie patologii skóry głowy, albo też poprawienie stanu skóry głowy i włosów, by lepiej się prezentowały. Zadaniem trychologa jest nie tylko przeprowadzenie badań, które pozwolą na zdiagnozowanie przyczyn problemu i wyznaczenie optymalnych metod leczenia, ale też określenie sposobów na zapobieganie kłopotom z włosami w przyszłości. Dlatego trycholog zajmuje się też stymulacją wzrostu nowych włosów i przedłużaniem procesu wzrostu włosa.
Wizyta u trychologa połączona jest zawsze z badaniem przy pomocy specjalistycznego sprzętu – między innymi mikrokamery, która kieruje powiększony obraz do monitora. Do specjalisty należy udać się z dokumentacją medyczną (między innymi z aktualnymi badaniami krwi). W trakcie wizyty przeprowadzony zostaje również wywiad dotyczący stanu zdrowia, objawów oraz chorób, które występowały lub występują w rodzinie pacjenta. Na pierwszej wizycie stawiana jest też wstępna diagnoza.
Trychologia kontra choroby skóry głowy
Do specjalisty trychologa warto się udać, gdy zaobserwuje się na skórze głowy niepokojące zmiany, na przykład zaczerwienienie i/lub łuszczenie się skóry, skupiska krostek, a także w przypadku nadmiernego wypadania włosów.
Zwłaszcza wzmożone wypadanie włosów może wskazywać na jakieś poważne choroby, które dotyczą całego organizmu. Przyczyną może być też jednak nieodpowiednie pielęgnacja czy zaburzenia hormonalne, związanych z pracą przysadki mózgowej lub kory nadnerczy. Specjalista od włosów i skóry głowy najlepiej oceni, czy ktoś łysieje z powodu nadmiaru testosteronu, czy też na kondycję jego skóry głowy wpłynął raczej stres i uboga odżywczo dieta.
Choroby i schorzenia skóry głowy, które są najczęściej diagnozowane przez trychologa, to:
- nadmierne wypadanie włosów,
- różne postacie łysienia,
- łuszczyca skóry głowy
- łupież suchy, pstry, Gilberta itp.,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Problemy z włosami mogą mieć różne przyczyny. Z ich kondycji można „wyczytać” informacje dotyczące kondycji całego organizmu. Lśniące i mocne włosy występują u zdrowej osoby, która właściwie o nie dba. Na ich grubość czy naturalny kolor nie ma się wpływu, ale już ich przerzedzenie, łysienie plackowate, łamliwość czy łupież nie są normalne i trzeba z nimi walczyć.
U człowieka włosy w naturalny sposób wypadają codziennie – każdy traci średnio od 50 do 100 sztuk na dobę. Jeżeli liczba ta jest znacznie większa, powinna stanowić powód do niepokoju – i najlepiej wizyty u trychologa.
Problemy z włosami mogą być też skutkiem poważnych chorób – często towarzyszy problemom takim jak m.in.:
- choroby zakaźne,
- cukrzyca,
- anemia,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia pracy wątroby,
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- choroby nowotworowe,
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. hormonalnych, przeciwłuszczycowych czy przeciwnowotworowych.
Nawet zwykły łupież, z którym większość osób walczy przy pomocy specjalnego szamponu, może być objawem na przykład łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry. Warto więc zgłosić się do trychologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia do stanu skóry głowy i włosów, a także skieruje pacjenta do innych specjalistów, by wyleczyć ew. choroby.
Trycholog – jakie zabiegi wykonuje?
Zabiegi dostępne w gabinetach trychologicznych polegają przede wszystkim polegają na oczyszczaniu skóry głowy i włosów, łagodzeniu stanów zapalnych oraz odżywianiu i nawilżaniu zarówno skóry głowy, jak i samych włosów. Mają one na celu pobudzenie mikrokrążenia i wzmocnienie cebulek włosowych.
Jednym ze skuteczniejszych zabiegów trychologicznych jest mezoterapia igłowa skóry głowy. W jej ramach w skórę głowy wstrzykiwane są specjalne preparaty odżywiające. O ile tylko jest to możliwe, hamują one i odwracają niekorzystne zmiany, w tym proces nadmiernej utraty włosów.
Inne zabiegi wykonywane przez trychologa, to:
- mezoterapia bezigłowa,
- darsonwalizacja skóry głowy,
- masaż trychologiczny,
- infuzja tlenowa,
- peeling kawitacyjny, wykorzystujący fale ultradźwiękowe,
- światłoterapia z mikroprądami,
- sonoforeza,
- bioprądy,
- nawilżanie ultradźwiękowe.
Trychologia – opinie o leczeniu
Gdy pojawia się jakikolwiek problem z włosami skórą głowy, a domowe metody czy środki z apteki nie pomagają, należy udać się do trychologa. Oferta gabinetów trychologicznych jest kierowana do kobiet i mężczyzn w różnym wieku – również do nastolatków, a nawet dzieci.
Koszt podstawowego badania to około 100-150 złotych (wszystko zależy od miasta i konkretnego gabinetu). Przed umówieniem wizyty warto sprawdzić opinie o konkretnym specjaliście oraz to, czy należy on do Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego i/lub Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Estetycznej. Gdy wybierze się właściwy gabinet, można liczyć na solidną obsługę, trafną diagnozę i pomoc w wyleczeniu chorób skóry głowy, również we współpracy z kosmetologiem i dietetykiem.
ZOBACZ: Jak koloryzacja wpływa na kondycję włosów?