Mus owocowy wcale nie taki dobry. Polacy lubią ten produkt i chętnie dają go dzieciom. Jako żywieniowiec uważam, że są lepsze alternatywy

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Musy owocowe to popularna przekąska, a do tego dostępna w coraz większej liczbie smaków w poręcznych tubkach. Choć nie zawierają dodanych cukrów i wydają się zdrową opcją dla dzieci i osób na diecie, pozory mylą. Przeciery z owoców w torebkach mają swoje ciemne strony i nie są wcale polecane przez dietetyków.

Spis treści

Czy musy z tubki są zdrowe?

Musy owocowe z tubki zawierają pewne ilości korzystnych składników, takich jak witamina C, błonnik i przeciwutleniacze, ale nie są tak zdrowe, jak zmiksowane owoce. W porównaniu ze świeżymi owocami mają znacznie mniej najcenniejszych składników odżywczych.

Musy owocowe w tubkach produkuje wiele firm. Nawet w dyskontach można znaleźć takie produkty pod markami własnymi
Musy owocowe w tubkach produkuje wiele firm. Nawet w dyskontach można znaleźć takie produkty pod markami własnymi Anna Rokicka-Żuk/Polska Press

Zasadniczą wadą musów owocowych w saszetkach jest także zawartość cukru wyższa niż w sokach owocowych czy nawet słodkich napojach. Z tego powodu łatwo mogą stać się tuczącym dodatkiem w diecie, a także sprzyjać rozwojowi próchnicy zębów. W przypadku małego dziecka porcja

Musy owocowe pakowane w torebki nie powstają bezpośrednio z owoców, tylko z gotowych przecierów, soków i koncentratów owocowych. Picie ich nie jest równie korzystne, co jedzenie owoców, w mniejszym stopniu także zapewnia sytość.

Czy przecier owocowy jest przetworzony?

Przeciery owocowe, którymi są de facto musy w tubkach, to produkt przetworzony. W procesie jego wytwarzania owoce są rozdrabniane i podgrzewane, przez co tracą witaminy i antyoksydanty. Do przecierów, najczęściej z jabłek, dodawane są inne rodzaje tego półproduktu, a także koncentraty i soki do smaku.

Po wymieszaniu mus pakowany jest na gorąco, by zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktu. W ten sposób następuje jego kolejne podgrzanie i rozkład mikroskładników.

Dodatkowo gorący produkt ma kontakt z materiałami używanymi do produkcji opakowań musów (tworzywami sztucznymi i aluminium). Nie są one całkowicie obojętne i – zwłaszcza w podwyższonej temperaturze i kwaśnym środowisku (tu od kwasów owocowych) – uwalniają szkodliwe związki.

Wadą są ponadto same opakowania na musy. Picie ich bezpośrednio z tubki działa niekorzystnie na zgryz małych dzieci, mogąc przyczyniać się do przyszłych problemów stomatologicznych. Często zdarza się także torebka uszkodzona i pleśń w przekąsce. Spożywając ją prosto z tubki łatwo jest zjeść zepsuty produkt i tego nie zauważyć. Tymczasem pleśń jest niezwykle szkodliwa, bo uszkadza wątrobę i działa rakotwórczo.

Czy musy są dobre na odchudzanie?

Musy owocowe spożywane jako przekąska mogą utrudniać odchudzanie, a nawet przyczyniać się do przybierania na wadze. Powodem jest wysoka zawartość cukrów prostych w płynnej postaci, którym towarzyszy niewiele składników spowalniających ich wchłanianie.

Skutkiem jest wysoki indeks glikemiczny musu, przez który po zjedzeniu następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. W efekcie obecne w krwiobiegu kwasy tłuszczowe są odkładane jako zapasy, a po spadku stężenia glukozy odczuwany jest głód. Takie przekąski tylko nasilają apetyt i sprawiają, że w ramach posiłków spożywane jest więcej kalorii.

Musy w tubkach będą tuczyć zwłaszcza w przypadku nadmiaru kalorii w diecie. Można jednak włączyć je sprytnie do dań i posiłków, by nie przyczyniały się do przyrostu wagi. Zamiast jednak do gotowanego białego ryżu lepiej dodawać je do zielonych koktajli i soków jako komponent słodzący. Na ich bazie można zrobić także deser chia lub zjeść z jogurtem (błonnik i białko spowalniają wzrost glikemii), a także użyć do dosłodzenia wypieków.

Do potraw bardziej niż wielosmakowe polecane są musy z jednego rodzaju owoców. Szczególnie smaczny jest ten z ananasa oraz ten z mango, który pasuje do domowego smoothie z jarmużu oraz ze szpinaku.

A na co dzień lepiej sięgać i dawać dzieciom domowe musy i smoothie, które można przygotować łatwo poprzez zmiksowanie owoców, a także przechowywać w lodówce do 3 dni.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia