Spis treści
Wpływ ptaków na zdrowie psychiczne ludzi
Ptaki łączą nas z naturą, a przez to pozytywnie wpływają na zdrowie ciała i mózgu – wykazały badania opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”. Słuchanie lub obserwowanie ptaków może być korzystne dla naszego samopoczucia. Im większy mamy kontakt z naturą, tym jesteśmy zdrowsi. Szczególną rolę odgrywają tutaj ptaki.
Ptaki, przez to, że są właściwie wszędzie, są naszym łącznikiem z przyrodą. Nawet jeżeli ich nie widzimy, wciąż możemy słyszeć ich wspaniały śpiew.
– Szczególną rzeczą w śpiewie ptaków jest to, że nawet jeśli ludzie żyją w bardzo miejskich środowiskach i nie mają dużego kontaktu z naturą, łączą śpiew ptaków z witalnym i nienaruszonym środowiskiem naturalnym – powiedział Emil Stobbe, absolwent neuronauki środowiskowej w Max Planck Institute for Human Development i autor jednego z badań.
Jak pokazują najnowsze badania, nie musimy słuchać ptaków przez okno czy na spacerze – możemy wykorzystać nagrania z ptasimi piosenkami. Już samo to może pomóc złagodzić negatywne emocje i poprawić nastrój.
Posłuchaj śpiewu ptaków:
Obcowanie z przyrodą i spotkanie ptaków wpływa na nasze samopoczucie nie tylko w momencie, kiedy następuje, ale utrzymuje się dłużej, nawet do kilku godzin. Warto dodać, że korzyści odczuwają nie tylko osoby zdrowe, ale też te, u których zdiagnozowano depresję.
Korzyści ze słuchania śpiewu ptaków
Słuchanie śpiewu ptaków łagodzi uczucie niepokoju i paranoi oraz może poprawić nastrój. Drugie z badań wykazało, że nawet sześciominutowe nagrania ptasich popisów wokalnych u zdrowych uczestników może skutecznie zmniejszyć:
- lęki,
- depresję,
- paranoję.
Z kolei słuchanie hałasu ulicznego może pogarszać objawy stanów depresyjnych.
Dzięki temu, że przez ptaki możemy poczuć większy związek z naturą i jej wpływ na nasze zdrowie, możemy też w większym stopniu skorzystać z korzyści z tego płynących. Są to m.in.:
- poprawa koncentracji,
- zmniejszenie zmęczenia psychicznego,
- zmniejszenie stresu,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- obniżenie poziomu kortyzolu.
Choć jeszcze nie jest jasne, w jaki sposób śpiew ptaków wpływa na nasz mózg, to badania neuroobrazowe wykazały reakcje mózgu na redukcję stresu na inne formy ekspozycji na przyrodę.
I tak spacery na łonie natury – w porównaniu do tych w mieście – zmniejszają nawracające negatywne myśli (ruminacje), które towarzyszą depresji i innym chorobom psychicznym. Ekspozycja na przyrodę reguluje też poziom stresu.
Dodatkowo wyjście na zewnątrz w celu obserwowania czy słuchania ptaków zachęca też do większej aktywności fizycznej, co niesie kolejne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Jak słuchać ptaków, czyli jak wyciągnąć najwięcej korzyści z ptasich treli
Słuchanie ptaków niesie ze sobą dużo pozytywów, ale możemy zrobić kilka rzeczy, dzięki którym możemy wyciągnąć z niego jeszcze więcej.
- Uważność: warto być świadomym, wychodząc na zewnątrz i wsłuchiwać się w otoczenie. Tylko tyle i aż tyle możne nas przybliżyć do uzyskania korzystnych efektów ze spędzania czasu na świeżym powietrzu.
- Ciekawość: Słuchając ptaków, możemy zacząć się zastanawiać, co to za ptak, a z czasem zacząć rozpoznawać i rozróżniać ptasie dźwięki. Istnieją też aplikacje na smartfony, dzięki którym można zidentyfikować ptaki.
- Zaangażowanie: możemy cieszyć się śpiewem ptaków indywidualnie, możemy też dzielić ten czas z innymi. Obie formy są równie dobre.
- Obecność: jeżeli zwracamy uwagę na radość odczuwaną podczas obserwacji i słuchania ptaków, mnożą się korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.
Śpiew ptaków może być wykorzystywany do uspokojenia naszych umysłów w obecnym stresującym świecie lub w warunkach klinicznych do leczenia pacjentów z lękami, lub paranoją.
– Ludzie mogą korzystać z łatwych, dostępnych technik leczenia lub zapobiegania, po prostu słuchając płyt audio CD z rzeczami reprezentującymi naturę lub, oczywiście, wchodząc w naturę – powiedział Stobbe.
Źródła: