Spis treści
Nie wiesz, po co tu przyszłaś? To może być „efekt drzwi”
Zapominanie o celu przyjścia do innego pomieszczenia nie jest czymś niepokojącym. Czasami może być irytujące, kiedy musisz wrócić do poprzedniego pokoju, żeby móc sobie przypomnieć, co właściwie chciałaś. Patrząc na to z drugiej strony, pomaga ci to też zrobić dodatkowe kroki, więc dbasz o aktywność fizyczną. Dlaczego się tak jednak dzieje? Wyjaśnienie podaje dr Christian Jarrett, neurobiolog poznawczy. Chodzi o to, w jaki sposób nasze wspomnienia są podatne na „efekt drzwi”.
Psychologowie z Uniwersytetu Notre Dame w Indianie badają zjawisko „efektu drzwi” od 2006 roku. Aby wykazać, że pamięć ochotników o przedmiotach w pokoju była zmniejszona, gdy przechodzili przez drzwi do innego pokoju, w jednym z badań wykorzystali konfigurację wirtualnej rzeczywistości.
Badacze podają trzyczęściowe wyjaśnienie:
nasze wspomnienia są podzielone na epizody,
trudniej jest nam przywołać informacje z wcześniejszych epizodów,
kiedy przechodzimy przez drzwi, tworzy to nowy epizod lub „granicę zdarzenia” (utrudniając w ten sposób przypomnienie sobie naszego celu, który był przechowywany w poprzednim epizodzie pamięci).
Sugeruje to, że drzwi wpływają w niemal magiczny sposób na ludzki mózg.
Jak nie zapomnieć, po co idziesz do drugiego pokoju?
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland odkryli, że przechodzenie przez drzwi, które łączyły identyczne pokoje, w większości przypadków nie miało wpływu na pamięć. Może to być spowodowane tym, że nie było wystarczająco dużo zmienionego kontekstu, który stwarzałaby znaczącą granicę zdarzeń. Dopiero rozproszenie uwagi uczestników badania zadaniem dodatkowym sprawiało, że drzwi między identycznymi pokojami wpływały na pamięć.
Jak stwierdził zespół z Queensland, jest to zgodne z doświadczaną przez nas codziennością. To właśnie głównie wtedy, gdy jesteśmy rozproszeni, myśląc o innych rzeczach, przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co przyszliśmy. Sugeruje to również, że efekt drzwi jest bardziej prawdopodobny, gdy następuje znacząca zmiana kontekstu – kiedy na przykład wychodzisz z salonu do ogrodu.
Jak nie zapominać, po co idziesz do drugiego pokoju? „Lekarstwem” może być skupienie się na swoim celu, gdy przechodzisz przez drzwi. Ćwicz zatem uważność. Zawsze możesz też zapisać cel na odwrocie dłoni. Zazwyczaj niezawodny jest też powrót do poprzedniego pomieszczenia.
Pamiętaj, że „efekt drzwi” nie jest niczym niepokojącym.
Źródła:
Walking through doorways causes forgetting: Event structure or updating disruption? University of Notre Dame
Doorways do not always cause forgetting: a multimodal investigation University of Queensland