Nie pamiętasz, po co przyszłaś do pokoju? Spokojnie, to nie demencja! Sprawdź, czym jest „efekt drzwi”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdarza ci się, że wchodzisz do innego pomieszczenia i zastanawiasz się, po co tam przyszłaś? Najczęściej pomaga wtedy powrót do poprzedniego miejsca i odbycie tej krótkiej podróży jeszcze raz. Jeżeli niepokoisz się, że coś z tobą nie tak, to uspokajamy: wszystko w porządku. Sprawdź, dlaczego zapominasz, co robisz, wchodząc do nowego pomieszczenia.

Spis treści

Nie wiesz, po co tu przyszłaś? To może być „efekt drzwi”

Zapominanie o celu przyjścia do innego pomieszczenia nie jest czymś niepokojącym. Czasami może być irytujące, kiedy musisz wrócić do poprzedniego pokoju, żeby móc sobie przypomnieć, co właściwie chciałaś. Patrząc na to z drugiej strony, pomaga ci to też zrobić dodatkowe kroki, więc dbasz o aktywność fizyczną. Dlaczego się tak jednak dzieje? Wyjaśnienie podaje dr Christian Jarrett, neurobiolog poznawczy. Chodzi o to, w jaki sposób nasze wspomnienia są podatne na „efekt drzwi”.

Efekt drzwi jest bardziej prawdopodobny, gdy następuje znacząca zmiana kontekstu – kiedy na przykład wychodzisz z salonu do ogrodu.
Efekt drzwi jest bardziej prawdopodobny, gdy następuje znacząca zmiana kontekstu – kiedy na przykład wychodzisz z salonu do ogrodu. freepik

Psychologowie z Uniwersytetu Notre Dame w Indianie badają zjawisko „efektu drzwi” od 2006 roku. Aby wykazać, że pamięć ochotników o przedmiotach w pokoju była zmniejszona, gdy przechodzili przez drzwi do innego pokoju, w jednym z badań wykorzystali konfigurację wirtualnej rzeczywistości.

Badacze podają trzyczęściowe wyjaśnienie:

  1. nasze wspomnienia są podzielone na epizody,

  2. trudniej jest nam przywołać informacje z wcześniejszych epizodów,

  3. kiedy przechodzimy przez drzwi, tworzy to nowy epizod lub „granicę zdarzenia” (utrudniając w ten sposób przypomnienie sobie naszego celu, który był przechowywany w poprzednim epizodzie pamięci).

Sugeruje to, że drzwi wpływają w niemal magiczny sposób na ludzki mózg.

Jak nie zapomnieć, po co idziesz do drugiego pokoju?

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland odkryli, że przechodzenie przez drzwi, które łączyły identyczne pokoje, w większości przypadków nie miało wpływu na pamięć. Może to być spowodowane tym, że nie było wystarczająco dużo zmienionego kontekstu, który stwarzałaby znaczącą granicę zdarzeń. Dopiero rozproszenie uwagi uczestników badania zadaniem dodatkowym sprawiało, że drzwi między identycznymi pokojami wpływały na pamięć.

Jak stwierdził zespół z Queensland, jest to zgodne z doświadczaną przez nas codziennością. To właśnie głównie wtedy, gdy jesteśmy rozproszeni, myśląc o innych rzeczach, przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co przyszliśmy. Sugeruje to również, że efekt drzwi jest bardziej prawdopodobny, gdy następuje znacząca zmiana kontekstu – kiedy na przykład wychodzisz z salonu do ogrodu.

Jak nie zapominać, po co idziesz do drugiego pokoju? „Lekarstwem” może być skupienie się na swoim celu, gdy przechodzisz przez drzwi. Ćwicz zatem uważność. Zawsze możesz też zapisać cel na odwrocie dłoni. Zazwyczaj niezawodny jest też powrót do poprzedniego pomieszczenia.

Pamiętaj, że „efekt drzwi” nie jest niczym niepokojącym.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Webb
I make up to $24 an hour working from my home. My story is that I quit working at Walmart to work online and with a little effort I easily bring in around $45h to $89h… Someone was good to me by sharing this link with me, so now I am hoping I could help someone else out there by sharing this link.Try it, you won't regret it!.

HERE→www.get.salary7.com
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia