30 minut spaceru dla zdrowia
Spalanie kalorii podczas godziny chodzenia wynosi ok. 245 kcal i jest zbliżone do efektu, jaki osiągniemy podczas kwadransa szybkiego biegu czy 50 minut jazdy na rowerze. Ale już półgodzinny spacer może przynieść zaskakujące efekty zdrowotne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wszyscy dorośli w wieku 18-64 lat dążyli do minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego tygodnia. Spacery wliczą się do zalecanych form ruchu.
Czytaj także: Chodzisz w ten sposób? Twoje zdrowie może na tym ucierpieć. Te 5 najczęstszych błędów podczas spaceru popełnia większość z nas
To tylko 30 minut umiarkowanej aktywności, wymagającej trochę wysiłku, ale nadal umożliwiającej swobodną rozmowę, przez 5 dni w tygodniu. Półgodzinny spacer można podzielić na trzy 10-minutowe sesje w każdym z pięciu dni. Jest tak samo korzystne, jak zrobienie 30 minut za jednym razem! – zachęca australijska organizacja Heart Foundation Walking.
Podejmij wyzwanie: rób tę liczbę kroków dziennie, a będziesz żyć dłużej
Złoty standard 10 tys. kroków dziennie odchodzi w zapomnienie? Naukowcy wykazali, że do długiego życia w zdrowiu, wystarczy robić ich zdecydowanie mniej, choć oczywiście warto ruszać się jak najwięcej...
Jakie korzyści płyną ze spacerowania?
Ta niedoceniana na co dzień forma ruchu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Oprócz oczywistych plusów, jak poprawa kondycji czy figury, przynosi też dodatkowe, jak np. lepsze poznanie swojej okolicy czy nawiązanie nowych znajomości np. przy okazji spacerów z psem.
Czytaj też: „Moje zdrowie, moje prawo”. Zadbaj o te 3 aspekty zdrowia, a będziesz szczęśliwy
Naukowcy coraz częściej udowadniają pozytywny wpływ spacerów na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wśród najważniejszych wymienia się zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca, rozwoju demencji i niektórych nowotworów oraz zbawienny wpływ na psychikę.
Zobacz w galerii: Jakie efekty daje codzienne spacerowanie?
Aby rozpocząć spacerowanie wystarczą: dobre chęci, wygodne buty i woda. Osoby cierpiące z powodu problemów z sercem czy astmą powinny skonsultować zwiększenie swojej aktywności z lekarzem prowadzącym i obserwować czy nie nasiliły się objawy choroby.
Źródła:
- General walking tips Heart Foundation
- Quantifying the dose-response of walking in reducing coronary heart disease risk: meta-analysis European journal of epidemilogy
- Upper respiratory tract infection is reduced in physically fit and active adults British Journal of Sports Medicine
- Self-rated walking pace and all-cause, cardiovascular disease and cancer mortality: individual participant pooled analysis of 50 225 walkers from 11 population British cohorts British Journal of Sports Medicine