Kiepski nastrój po powrocie z wyjazdu? To może być depresja pourlopowa. Zobacz, jak sobie z nią poradzić

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wyczekiwany urlop zazwyczaj mija zbyt szybko. Choć uczucie zrelaksowania może nam towarzyszyć jeszcze przez chwilę, to powrót do pracy czy na zajęcia może być trudny. Po czym rozpoznać, że dopadła nas depresja pourlopowa? Dowiedz się, czym się charakteryzuje nostalgia po zakończonym urlopie i jak sobie z nią poradzić.

Spis treści

Co to jest depresja pourlopowa? Objawy powakacyjnej chandry

Depresja pourlopowa to stan przygnębienia, jaki możemy odczuwać po powrocie z wakacji lub ferii zimowych. Niezależnie, czy był to weekendowy wypad, dwutygodniowy urlop czy wielomiesięczna podróż – powakacyjna chandra może dotknąć każdego.

Młoda kobieta z niezadowoloną miną opiera się ramionami o walizkę
Depresja pourlopowa to stan przygnębienia, jaki możemy odczuwać po powrocie z wakacji. Niezależnie, czy był to weekendowy wypad, dwutygodniowy urlop czy wielomiesięczna podróż – powakacyjna chandra może dotknąć każdego. prostooleh/freepik

Depresja pourlopowa może się zacząć jeszcze przed końcem dni wolnych. Ostatnie chwile przed powrotem do codziennej rutyny mogą napawać nas melancholią. Zazwyczaj przechodzi ona po kilku dniach do dwóch tygodni, jednak czasami depresja po podróży może poważnie wpłynąć na samopoczucie psychiczne i trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Objawy depresji pourlopowej mogą zakłócać codzienne życie danej osoby, w tym relacje osobiste i wpływać na wyniki w pracy lub na studiach czy w szkole.

Objawy depresji pourlopowej obejmują:

 • zwiększoną drażliwość,
 • niepokój,
 • uczucie nostalgii,
 • trudności ze snem,
 • ogólne poczucie dyskomfortu lub niepokoju.

Jeżeli objawy te się pogłębiają, odczuwamy je niemal codziennie, trwają ponad dwa tygodnie lub dłużej i utrudniają normalne funkcjonowanie, może to wskazywać na depresję. Warto zgłosić się wtedy po pomoc do specjalisty.

Co powoduje depresję pourlopową? Przyczyny powakacyjnej melancholii

Przyczyny depresji pourlopowej mogą być różne. Choć wakacje i dłuższy odpoczynek kojarzą nam się głównie z przyjemnością, poprawą nastroju, mniejszym stresem i większym zadowoleniem z życia, to te korzystne efekty mogą szybko minąć i już po tygodniu normalnego funkcjonowania możemy odczuwać spadek nastroju.

Często po powrocie do domu możemy odczuwać presję natychmiastowego powrotu do pracy i codziennej rutyny, co dla wielu osób jest powodem zwiększenia poziomu stresu. Stresująca praca może sprawić, że nasz wypoczynek nie będzie tak regenerujący, jak być powinien, a stres może się przenieść także na czas przed i po urlopie, zmniejszając pozytywne efekty wakacji. Większe korzyści z wakacji odczuwają osoby, które mają mniej stresujące środowisko pracy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wakacje to też czas, który wyrywa nas z rutyny, którą mamy przez większość roku. Po urlopie możemy potrzebować czasu na powrót do swojego codziennego życia.

Pamiętajmy, że wakacje to nie tylko same pozytywy. Mogą pojawić się też niechciane skutki uboczne – oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, infekcje, przejadanie się i nadmierne spożycie alkoholu. To także nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie.

Jak radzić sobie z depresją po wakacjach? Wskazówki, które mogą pomóc lżej przejść przez ten stan

Nostalgia i melancholia za zakończonym urlopem zazwyczaj mija samoistnie, ale możemy sobie pomóc w przejściu przez ten stan. Pielęgnowanie miłych wspomnień, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, wypróbowanie przepisu przywiezionego z podróży – to tylko kilka propozycji, jak możemy sobie umilić czas po powrocie do normalności.

Sposoby na radzenie sobie z pourlopową depresją:

 • Zrób album ze zdjęciami lub dziennik podróży – wywołanie zdjęć lub spisanie wspomnień w formie dziennika może pomóc poradzić sobie z negatywnymi emocjami po wakacjach. Jak wykazało badanie z 2020 roku, tworzenie albumów w celu utrwalenia wspomnień, zapewnia komfort psychiczny. Również przechowywanie pamiątek z wakacji lub podarowanie komuś takiej pamiątki (np. popularne magnesy) może nam pozwolić dzielić się doświadczeniami i przeżyciami z wakacji. Może to być również powód i wzmocnienie zamiaru ponownego odwiedzenia tego miejsca.
 • Spotkaj się z przyjaciółmi i rodziną – wakacje to ważny moment w roku. Zasłużony odpoczynek szybko się jednak kończy, dlatego po powrocie dobrze jest połączyć się z ważnymi dla nas osobami. Spotkanie w gronie przyjaciół lub rodziny może mieć terapeutyczne działanie. Podczas spotkania możemy podzielić się swoimi wrażeniami z podróży i przygotować potrawę, której zasmakowaliśmy w czasie wyjazdu.
 • Zrób detoks – podczas wakacji często sobie pobłażamy – więcej jemy, próbujemy nowych smaków, dajemy się skusić na desery, pijemy więcej alkoholu. Powakacyjny detoks dobrze nam zrobi i sprawi, że poczujemy się lepiej – i fizycznie, i psychicznie.
 • Posprzątaj, uporządkuj lub odgrać swoją przestrzeń – w pierwszym momencie może to brzmieć nie najlepiej, jednak uporządkowana przestrzeń, w którym na co dzień przebywamy, pozytywnie wpłynie na nasz nastrój. Takie niewielkie zmiany mogą poprawić nasze samopoczucie. Nie skupiajmy się na całości, bo to może nas jeszcze bardziej przytłoczyć, a skupmy się raczej na jednym zadaniu i dodajmy kolejne krok po kroku, w miarę sił i możliwości.
 • Dodaj nowy element do swojej codziennej rutyny – być może w czasie urlopu wyjątkowo spodobał ci się jakiś lokalny element, który chcesz przenieść do swojej codzienności. Może to być nauka języka, tańca, pielęgnowanie roślin, sposób gotowania albo parzenia kawy czy herbaty. Takie małe rzeczy sprawiają, że odbyta podróż wciąż będzie obok nas.
 • Napisz recenzje miejsc, które odwiedziłeś – pisanie recenzji pomoże innym podróżującym osobom. Dodawanie wskazówek, poleceń i przestróg może poprawić doświadczenie szukających takich podpowiedzi. To także sposób na utrwalenie wspomnień.
 • Wyjdź na zewnątrz – jak wykazały badania, większość ludzi spędza ponad 90 proc. swojego życia wewnątrz budynków. Przebywanie na zewnątrz, w otoczeniu przyrody, wpływa na poprawę nastroju, zdrowia fizycznego i snu, a także obniża poziom stresu. Regularne krótkie spacery na łonie natury mogą mieć podobny uspokajający i regenerujący efekt jak wakacje.
 • Zaproś naturę do swojego życia – wrażenia zmysłowe mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak dowiedli naukowcy, ludzie, którzy widzą, słyszą, wąchają lub smakują elementy przyrody, doświadczają korzyści terapeutycznych. Może to być otwarcie okna z widokiem na zieleń, słuchanie śpiewu ptaków, zapach skoszonej trawy, uprawianie małego ogródka (nawet na kuchennym parapecie), przyniesienie bukietu kwiatów czy używanie olejków eterycznych – to wszystko może sprawić, że nasz nastrój się poprawi.
 • Ćwicz wdzięczność i uważność – docenianie tego, co mamy i doświadczamy, refleksja nad tym podobnie jak wakacje mogą wzbudzać w nas pozytywne emocje i myśli. Nawyki wdzięczności i uważności mogą nam w tym pomóc, a praktykowanie ich zmniejsza depresję i stres oraz kultywuje dobre samopoczucie – jak wykazały badania. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, spacerowanie ze zwracaniem uwagi na otoczenie, powolne jedzenie.
 • Bądź turystą we własnym mieście – koniec urlopu nie znaczy, że nasza podróż się kończy! Często sprawdza się powiedzenie, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Zróbmy więc coś, co pomoże nam odkryć naszą miejscowość i okolicę na nowo. Załóżmy okulary turysty i odwiedźmy mniej i bardziej oczywiste miejsca – muzea, punkty widokowe, inne restauracje i knajpki. Dobrym pomysłem jest też przeczytanie artykułów i przewodników o swojej małej ojczyźnie – na pewno jest coś, co może zaskoczyć.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia