Zasada 11-3-6. Tak zyskasz prawdziwych przyjaciół w 6 miesięcy. Dowiedz się, na czym polega i wprowadź ją w życie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Spotkania minimum raz na dwa tygodnie, szczerość, zainteresowanie i szanowanie granic to podstawa przyjaźni.
Spotkania minimum raz na dwa tygodnie, szczerość, zainteresowanie i szanowanie granic to podstawa przyjaźni. gpointstudio/freepik
Budowanie relacji z innymi ludźmi to długotrwały i trudny proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nawiązywanie znajomości stało się trudniejsze przez okres pandemii. Dzięki zasadzie 11-3-6 można to zmienić. Pod tymi tajemniczymi liczbami kryje się sekret umocnienia przyjaźni. Sprawdź, na czym polega i jak wprowadzić ją w życie.

Spis treści

Jak zbudować prawdziwą przyjaźń? Dzięki tej zasadzie znajdziesz prawdziwego przyjaciela

Samotność wpływa w negatywny sposób na nasze codzienne funkcjonowanie. Odbija się zarówno na jakości naszego snu, jak i na pracy układów krążenia, nerwowego i hormonalnego. Może dosłownie skracać życie!

Dlatego, dla własnego dobra, powinniśmy dbać o nawiązywanie i pielęgnowanie wartościowych relacji. Dla wielu osób nie jest to proste, w szczególności w okresie po pandemii koronawirusa, która zamknęła nas w domach i mocno nadwyrężyła relacje społeczne.

Osoby pragnące nawiązać nowe relacje mogą skorzystać z zasady 11-3-6. Na czym ona polega?

Ta reguła zakłada, że potrzeba około 11 spotkań, z których każde trwa trzy godziny, w ciągu około sześciu miesięcy, aby zmienić znajomego w prawdziwego przyjaciela.

Oznacza to, że musimy wygospodarować dla potencjalnego przyjaciela czas średnio raz na dwa tygodnie. To zadanie wydaje się być trudne, ale profity dla naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego z udanej relacji, będą nieocenione.

Kiedy poczujemy, że z daną osobą, udało nam się nawiązać bliższą relację, nie zapominajmy o tym, że o tę znajomość należy też odpowiednio dbać. Nieoceniony jest kontakt „twarzą w twarz”, który nie może zostać zastąpiony nawet najdłuższą rozmową przez telefon.

Jak dbać o przyjaźń? Reguły, dzięki którym umocnisz relacje z przyjaciółłmi

Nawiązanie przyjaźni z właściwą osobą to jedno, drugie to kwestia pielęgnowania relacji. Przestrzegaj tych pięciu zasad, aby cieszyć się towarzystwem przyjaciela przez długie lata:

  1. Okazuj zainteresowanie i wspieraj – przyjaźnie oparte są na wzajemności, dlatego, jeśli przyjaciel potrzebuje naszej pomocy, zaoferujmy ją bez czekania na prośbę z jego strony. Słuchajmy uważnie tego, co bliscy mają nam do powiedzenia i reagujmy adekwatnie do sytuacji.
  2. Miej czasspędzanie czasu z bliskimi sprzyja budowaniu relacji, tworzeniu wspomnień i wspólnej historii. Jeśli nie zawsze uda nam się zobaczyć na żywo, dbajmy o regularny kontakt telefoniczny, pamiętając, że nie zastąpi bezpośrednich spotkań. Warto znaleźć wspólne hobby, które umożliwi częstsze s*pędzanie czasu razem.
  3. Nie oceniaj i bądź szczery – przyjaźń opiera się na wzajemnym zaufaniu, jednak nie oznacza to, że powinniśmy narzucać się ze swoim zdaniem, kiedy nie jesteśmy pytani o opinię. Nie zawsze musimy zgadzać się z wyborami naszych przyjaciół, co nie musi prowadzić do rozłamu w relacji.
  4. Szanuj granice – bycie blisko, nie oznacza zaangażowania we wszystkie obszary życia przyjaciela. W tej kwestii wiele zależy od charakteru danej osoby oraz długości relacji. Niektórzy potrzebują więcej czasu na zaufanie drugiej osoby.
  5. Przepraszaj i wybaczaj – warto pamiętać, że żadna relacja nie jest wolna od nieporozumień. Dlatego trzeba umieć zarówno umieć przeprosić, kiedy popełnimy błąd, jak i przyjąć przeprosiny, kiedy poczujemy się urażeni.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia