Spis treści
Jak zbudować prawdziwą przyjaźń? Dzięki tej zasadzie znajdziesz prawdziwego przyjaciela
Samotność wpływa w negatywny sposób na nasze codzienne funkcjonowanie. Odbija się zarówno na jakości naszego snu, jak i na pracy układów krążenia, nerwowego i hormonalnego. Może dosłownie skracać życie!
Dlatego, dla własnego dobra, powinniśmy dbać o nawiązywanie i pielęgnowanie wartościowych relacji. Dla wielu osób nie jest to proste, w szczególności w okresie po pandemii koronawirusa, która zamknęła nas w domach i mocno nadwyrężyła relacje społeczne.
Osoby pragnące nawiązać nowe relacje mogą skorzystać z zasady 11-3-6. Na czym ona polega?
Ta reguła zakłada, że potrzeba około 11 spotkań, z których każde trwa trzy godziny, w ciągu około sześciu miesięcy, aby zmienić znajomego w prawdziwego przyjaciela.
Oznacza to, że musimy wygospodarować dla potencjalnego przyjaciela czas średnio raz na dwa tygodnie. To zadanie wydaje się być trudne, ale profity dla naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego z udanej relacji, będą nieocenione.
Kiedy poczujemy, że z daną osobą, udało nam się nawiązać bliższą relację, nie zapominajmy o tym, że o tę znajomość należy też odpowiednio dbać. Nieoceniony jest kontakt „twarzą w twarz”, który nie może zostać zastąpiony nawet najdłuższą rozmową przez telefon.
Jak dbać o przyjaźń? Reguły, dzięki którym umocnisz relacje z przyjaciółłmi
Nawiązanie przyjaźni z właściwą osobą to jedno, drugie to kwestia pielęgnowania relacji. Przestrzegaj tych pięciu zasad, aby cieszyć się towarzystwem przyjaciela przez długie lata:
- Okazuj zainteresowanie i wspieraj – przyjaźnie oparte są na wzajemności, dlatego, jeśli przyjaciel potrzebuje naszej pomocy, zaoferujmy ją bez czekania na prośbę z jego strony. Słuchajmy uważnie tego, co bliscy mają nam do powiedzenia i reagujmy adekwatnie do sytuacji.
- Miej czas – spędzanie czasu z bliskimi sprzyja budowaniu relacji, tworzeniu wspomnień i wspólnej historii. Jeśli nie zawsze uda nam się zobaczyć na żywo, dbajmy o regularny kontakt telefoniczny, pamiętając, że nie zastąpi bezpośrednich spotkań. Warto znaleźć wspólne hobby, które umożliwi częstsze s*pędzanie czasu razem.
- Nie oceniaj i bądź szczery – przyjaźń opiera się na wzajemnym zaufaniu, jednak nie oznacza to, że powinniśmy narzucać się ze swoim zdaniem, kiedy nie jesteśmy pytani o opinię. Nie zawsze musimy zgadzać się z wyborami naszych przyjaciół, co nie musi prowadzić do rozłamu w relacji.
- Szanuj granice – bycie blisko, nie oznacza zaangażowania we wszystkie obszary życia przyjaciela. W tej kwestii wiele zależy od charakteru danej osoby oraz długości relacji. Niektórzy potrzebują więcej czasu na zaufanie drugiej osoby.
- Przepraszaj i wybaczaj – warto pamiętać, że żadna relacja nie jest wolna od nieporozumień. Dlatego trzeba umieć zarówno umieć przeprosić, kiedy popełnimy błąd, jak i przyjąć przeprosiny, kiedy poczujemy się urażeni.
Źródła:
- Scientists Warn of A “Friendship Recession” — I’m Part of It Medium
- 6 Rules for Healthy Friendships Psychology Today