Spis treści
Pora dnia ma znaczenie. Jak rytm dobowy wpływa na nasze zdrowie?
Plan dnia bywa dla nas tak oczywisty i schematyczny, że często nie zwracamy uwagi na kolejność, w jakiej wykonujemy codzienne czynności. Jednak pora dnia, w której jemy, ćwiczymy, uczymy się, a nawet uprawiamy seks, może znacząco wpływać na nasze zdrowie. Jak dowodzą naukowcy, synchronizacja aktywności z zegarem biologicznym może przynieść wiele korzyści, m.in.:
- zmniejszyć stres,
- obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko zawału serca,
- poprawić trawienie,
- pomóc w walce z rakiem.
– Nasze ciała mają wewnętrzny zegar, który wytwarza 24-godzinne – lub „okołodobowe” – rytmy w wielu procesach biologicznych – mówi dr Greg Potter, ekspert w dziedzinie snu, diety i zdrowia metabolicznego, gospodarz podcastu Reason & Wellbeing.
Sprawdź także: Bezsenność, problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa. Praca zdalna niekorzystnie wpływa na zdrowie. Hybrydowa jest jeszcze gorsza
Zoptymalizowanie zegara biologicznego pod kątem różnych czynności i utrzymanie go we właściwym czasie za pomocą odpowiednich czynników (jak np. ekspozycja na światło dzienne, aktywność fizyczna, planowanie posiłków, minimalizowanie ekspozycji na światło w nocy) może mieć wpływ na wszystkie aspekty zdrowia.
Zaburzenia rytmu dobowego mogą być przyczyną chorób
Przykładem ekstremalnego zaburzenia rytmu dobowego jest jet lag, ale nawet te bardziej subtelne zakłócenia mogą się przyczyniać do wielu problemów zdrowotnych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Duża ilość sztucznego światła w nocy może się wiązać z gorszym snem i zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Pracownicy zmianowi są bardziej narażeni na chorobę wieńcową, niektóre nowotwory i astmę.
Również zmiana czasu na wiosnę niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie – skrócony sen zaburza rytm okołodobowy organizmu, w wyniku czego może dojść wzrostu liczby zawałów serca i wypadków drogowych.
– Każda komórka ma swój własny zegar, z zegarem głównym w mózgu, który pomaga utrzymać wszystkie inne zegary na czas – mówi dr Potter. – Zegar główny jest ustawiany przez wzorce ekspozycji na światło. Inne są również ustawiane przez aktywność i jedzenie – dodaje.
Dzienny harmonogram zdrowia, czyli najlepsza pora na różne czynności w ciągu dnia
Dr Potter podzielił się w swoim podcaście pełnym harmonogramem dnia, wyznaczając optymalne godziny na poszczególne czynności. Pobudka powinna mieć miejsce między godziną 6:00 a 7:00, a dalsze aktywności można podzielić na dziewięć bloków.
Zobacz, jaka pora dnia jest najlepsza na jedzenie, pracę, sen i seks:
Źródła:
- Greg Potter STEM-Talk tracks power of body’s “master clock” Institute for Human and Machine Cognition
- Bedtime linked with heart health European Society of Cardiology