Masz problemy ze snem? Zainspiruj się przyrodą i wypróbuj zielony szum. Hit z TikToka, który ukoi nerwy i ułatwi zasypianie

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Zielony szum to rodzaj białego szumu, który przypomina naturę bardziej niż inne częstotliwości.
Zielony szum to rodzaj białego szumu, który przypomina naturę bardziej niż inne częstotliwości. freepik
Wielu z nas zapewne słyszało o białym szumie, który m.in. pomaga zasypiać dzieciom (i nie tylko). Ostatnio jednak hitem na TikToku jest zielony szum. Rekomendują go też psychologowie. Czym jest zielony szum i jak z niego korzystać? Dowiedz się, dlaczego green noise działa na nas uspokajająco i wypróbuj jego kojące dźwięki przed snem.

Spis treści

Co to jest zielony szum?

Zielony szum (ang. green noise) to jedna z częstotliwości białego szumu. Ludzkie ucho rozpoznaje go jako najbardziej przypominający naturę i stąd określenie go jako zielonego.

Biały szum zawiera wszystkie częstotliwości, jakie występują w spektrum słyszalnych dźwięków w równych częściach. Często określa się go jako „szum szerokopasmowy”. Zazwyczaj brzmi jak odkurzacz, klimatyzator, wentylator, a nawet jak silnik samolotu.

Zielony szum ma częstotliwość około 500 Hz. Przypomina bardziej kojące dźwięki natury, takie jak woda czy wiatr, które działają na nas relaksująco. Podobnie jak biały szum może pomóc zamaskować dźwięki otoczenia, które mogą być powodem nocnego budzenia się, ale nie tylko. Dźwięki o niskiej częstotliwości są świetne dla snu, a zielony szum sprawia, że odczuwamy większy spokój i jesteśmy odprężeni, przez co ułatwia zasypianie.

Zielony szum na TikToku:

Jaki rodzaj szumu pomoże zasnąć? Kolory szumów

Poza zielonym i białym szumem występują też inne kolory, o których warto wspomnieć. Jak podkreślają naukowcy, preferencje co do dźwięków są bardzo indywidualne. Dla jednych kojący jest dźwięk suszarki do włosów, dla innych szum płynącej rzeki, a dla jeszcze innych hałaśliwa ulica.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

  • Biały szum ma jednakową moc na różnych częstotliwościach – niskie dźwięki są tak samo silne jak wysokie. Przykładem białego szumu są: wentylatory, klimatyzatory i niewyraźne rozmowy.
  • Różowy szum jest głębszy niż biały – jego niskie częstotliwości są mocniejsze niż wysokie. To opcja dla osób, które wolą spokojniejsze dźwięki niż biały szum. Różowy szum to np. szelest liści.
  • Szary szum jest podobny do białego szumu, ma jednak bardziej „płaski” dźwięk. Jest rzadziej spotykanym odcieniem szumu. Jest miękki i cichy – jak np. jednostajny deszcz.
  • Szum brązowy to najgłębszy szum. Ma wyższą energię przy niskich częstotliwościach. Może to być np. huk potężnego wodospadu, silny wiatr, rwąca rzeka. Może być pomocny dla osób z ADHD.

Badania dowodzą, że różne rodzaje szumów są skuteczne. W 2022 roku wykazano, że biały szum znacznie skraca czas zasypiania w porównaniu z normalnym hałasem otoczenia.

Szum różowy pozwala z kolei zaoszczędzić kilka minut podczas próby zaśnięcia. Szumy brązowy, fioletowy i niebieski (dodatkowe rodzaje kombinacji częstotliwości) mogą pomóc w zasypianiu, choć istnieje mniej badań potwierdzających ich skuteczność.

Inne badanie wykazało też, że kolorowe dźwięki nie tylko pomagają w zasypianiu czy wyciszaniu się, ale mogą też być pomocne w miejscach pracy, poprawiając produktywność.

Kto najbardziej skorzysta z kolorowych dźwięków podczas snu?

Nie każdy lubi spać przy dźwiękach. Niektórzy preferują ciszę. Istnieje związek między kojącymi kolorowymi dźwiękami a problemami ze snem.

Dla niektórych osób brak dźwięków może być niepokojący. W takim przypadku kolorowe dźwięki mogą pomóc zapewnić komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Te dźwięki nie spowodują przebudzenia, a ukoją układ nerwowy.

Cisza, jaka najczęściej towarzyszy nocy, może nasilać gonitwę myśli. Kolorowe dźwięki mogą pomóc się uspokoić i zasnąć.

Oprócz dorosłych osób, które mają problemy z zasypianiem lub budzą się w trakcie snu z powodu niepokoju, lub innych przyczyn, niektóre badania wykazały, że szum podczas snu jest terapeutyczny dla dzieci z ADHD, niemowląt, które mają trudności z zasypianiem i osób z różnymi problemami zdrowotnymi.

Osoby, które śpią w jednym pomieszczeniu z osobą chrapiącą, mogą się wspomóc białym i brązowym szumem.

Jak korzystać z zielonego szumu?

Zielony szum znajdziemy na m.in. YouTube czy Spotify. Warto wybrać takie nagrania z green noise, które trwają przynajmniej 10 godzin. Pozwoli to na zachowanie cyklu snu. Również w aplikacjach do medytacji i inteligentnych budzikach często znajdziemy zielony szum.

W wyborze nagrania warto kierować się swoimi indywidualnymi upodobaniami – wtedy najbardziej skorzysta nasz układ nerwowy.

Sprawdź, jak brzmi zielony szum:

Może się też okazać, że zielony szum to nie jest to, co nam odpowiada i lepszym wyborem będzie dla nas biały szum. Warto wypróbować różne rodzaje dźwięków i przekonać się, jakie są nasze preferencje.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia