Spis treści
Jaki jest najlepszy dzień tygodnia? Liczy się też pora dnia i roku
Naukowcy z University College London przeprowadzili duże badanie, które wskazuje, jak pora dnia, roku i dzień tygodnia wpływają na nasze samopoczucie. Wynika z niego, że ludzie zazwyczaj są w najlepszym nastroju rano, a w najgorszym około północy. Również dzień tygodnia i pory roku mają wpływ na poziom szczęścia, a wtorki i lato należą do najbardziej optymistycznych okresów.

Badacze przeanalizowali dane pochodzące od ponad 49 tysięcy dorosłych osób w ramach badania UCL Covid-19 Social Study, które obserwowało ludzi przez dwa lata pandemii – od marca 2020 do marca 2022 r.
– Ogólnie rzecz biorąc, rano wszystko wydaje się lepsze – piszą naukowcy.
Naukowcy zauważyli, że stan zdrowia psychicznego zmieniał się też w ciągu tygodnia – weekendy były bardziej zróżnicowane w porównaniu do bardziej stabilnego tygodnia.
Najszczęśliwszy dzień tygodnia. A może dni?
Badacze przyjrzeli się różnicom w zdrowiu psychicznym, takim jak objawy depresji i lęku, szczęście, zadowolenie z życia, poczucie wartości życia i samotność.
Uczestnicy odpowiadali na pytania takie jak:
W ciągu ostatniego tygodnia, jak szczęśliwy się czułeś?
Jak bardzo byłeś zadowolony ze swojego życia?
W jakim stopniu czułeś, że rzeczy, które robisz w swoim życiu, są warte zachodu?
Czynniki, jakie uwzględniono, to m.in. wiek, stan zdrowia i to, czy dana osoba pracowała.
Przeanalizowano prawie milion odpowiedzi ankietowych od 49 tys. uczestników uzyskanych w ciągu dwóch lat. Jak pokazały, szczęście i zadowolenie z życia były wyższe w poniedziałki i piątki niż w niedziele. Szczęście było również wyższe we wtorki. Nie stwierdzono dowodów na to, że poczucie samotności różniło się w zależności od dnia tygodnia, zgodnie z wynikami opublikowanymi w BMJ Mental Health.
Od czego zależy samopoczucie?
Naukowcy tłumaczą, że zmiany w zdrowiu psychicznym i samopoczuciu w ciągu dnia można wyjaśnić zmianami fizjologicznymi związanymi z zegarem biologicznym.
Kortyzol – hormon regulujący nastrój, motywację i strach – osiąga szczyt krótko po przebudzeniu, podczas gdy jego najniższy poziom jest około pory snu.
Różnice między dniami powszednimi a weekendami mogą wynikać z takich czynników, jak sekwencja codziennych czynności, które mogą różnić się między weekendami a dniami powszednimi.
– Nasze odkrycia sugerują, że średnio zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi są lepsze rano, a najgorsze o północy – mówi dr Feifei Bu z wydziału nauk behawioralnych i zdrowia UCL. – Usługi wsparcia zdrowia psychicznego mogą rozważyć dostosowanie zasobów do zmieniających się potrzeb w ciągu dnia – na przykład nadając priorytet dostępności późno w nocy – dodaje.